Probiotiki in zdravje srednjega ušesa

Probiotiki in zdravje srednjega ušesa - Slika 1

Znanstveniki so šele pred kratkim odkrili poseben pomen probiotikov tudi za zdravje ustne votline, grla in srednjega ušesa

Infekcije zgornjega dela respiratornega sistema so pogost problem pri dojenčkih in malih otrocih, posebno infekcije srednjega ušesa (otitis media), ki zaradi pogostih obiskov pri zdravniku in spremnih terapij tega stanja precej obremenjujejo zdravstveni sistem. V terapevtskem smislu do danes ni bilo metode, ki bi bila konsistentno učinkovita pri preventivi in zmanjševanju tveganja pred takimi infekcijami. Uporaba antibiotikov, posebno pri ponavljajočih se infekcijah ušesa, prinaša tveganja, vključno z negativnim vplivom na fiziološko bakterijsko floro in stalnim povečevanjem patogenih mikroorganizmov, odpornih proti antibiotikom.

Probiotiki v zgornjem delu dihalnega trakta
Danes je splošno sprejeto delovanje probiotičnih bakterij na zdravje in funkcijo prebavnega sistema. Vendar so znanstveniki šele pred kratkim odkrili poseben pomen probiotikov (pro bios = za življenje) za zdravje ustne votline, grla in srednjega ušesa.

Fiziološko bakterijsko floro zgornjih dihalnih poti sestavlja več kot 700 različnih vrst bakterij. Zdrava flora zgornjega dihalnega sistema je pomembna obramba pred širjenjem patogenih mikroorganizmov, njen dominanten člen pa je Streptococcus salivarius. Študije so potrdile, da imajo zdravi otroci višjo raven streptokokov, ki inhibirajo patogene bakterije, kot otroci, ki so nagnjeni k infekcijam ušesa. Ti inhibitorni streptokoki so v nadzorovanih raziskavah precej zmanjšali stopnjo ponavljanja infekcij ušesa. Odkritje delovanja bakterije Streptococcus salivarius je pravzaprav velik dosežek na področju probiotikov, katerih vloga postaja neizogibna pri naravni zaščiti zdravja ustne votline in srednjega ušesa Znano je namreč, da se infektivne bakterije iz grla širijo proti srednjemu ušesu.

Koristni sev bakterije Streptococcus salivarius K12 z vzdrževanjem normalne flore zgornjega dihalnega sistema prikazuje novoodkrite probiotične lastnosti pri naravni zaščiti pred infekcijami. Raziskovalci so poudarili nekaj načinov probiotičnega delovanja bakterije Streptococcus salivarius. Z izločanjem bakteriocinu podobnih snovi, kot sta salivaricin A in salivaricin B, se aktivno bori proti patogenim bakterijam, s katerimi tekmuje za življenjski prostor v grlu in nosu. Njegova prisotnost deluje tudi protivnetno na regulativni sistem sluznice zgornjega dihalnega sistema, saj ta dobra bakterija biokemijsko deluje na naš organizem in skrbi za naravno homeostazo tkiva. Ko je v flori sluznice prisoten Streptococcus salivarius, tkivo reagira s pametnim vnetnim odgovorom.

Danes postajajo probiotiki vse pomembnejši zunanji dejavnik v hrani, ki, čeprav nima hranljive vrednosti, kaže izjemno koristno simbiotsko aktivnost, s čimer pravzaprav označuje naravno povezanost človeškega telesa in njegovih zunanjih zaveznikov.

Lekarnar.com