Menopavza je preobrazba, ne bolezen

Menopavza je preobrazba, ne bolezen

Vstop v menopavzo in usihanje hormonov je proces, ki lahko traja več let. O menopavzi govorimo šele takrat, ko ženski dvanajst zaporednih mesecev izostane menstruacija. V tem obdobju se ženske lahko veselimo konca reproduktivnega obdobja in menarh ter sproščenega spolnega življenja, nekoliko manj veselja pa prinašajo psihološki ali telesni simptomi, ki se pogosto razvijejo pri prehodu v menopavzo.

Spremembe v psihičnem počutju so včasih še bolj nadležne kot telesne

Spolni hormoni sodelujejo v številnih možganskih procesih, njihov upad pa pri nekaterih ženskah lahko sproži tako imenovano možgansko meglo, pozabljivost, nihanje razpoloženja in čustev ter težave s spanjem. Pogosto se zatika pri priklicu samostalnikov, imenih ljudi, krajev… Vse to pa lahko poveča frustracije in tveganje za depresivno razpoloženje. Razburjanje in očitanje, da ste nekaj pozabili, še poslabša razpoloženje, zato je koristno, da ženska sprejeme dejstvo, da je prehod v menopavzo normalno stanje, ki ni povezano z demenco. Na srečo se možgani sčasoma na znižanje ravni hormonov prilagodijo, simptomi pa bolj ali manj izzvenijo. Izrazitost simptomov je običajno večja pri ženskah, ki so podobne simptome, kot so nihanje razpoloženja in čustev, PMS, depresivno razpoloženje, doživljale že v preteklosti.

Nabiranje maščobe okrog trebuha in pasu

Estrogen vpliva na delovanje celic, ki proizvajajo inzulin in na celice, ki se odzivajo nanj. Raven estrogena in progesterona se z usihanjem jajčnikov močno zmanjša, kar vpliva tudi na presnovo glukoze in občutljivost celic na inzulin.1 Temu stanju rečemo tudi inzulinska rezistenca. Inzulin, ki odpre vrata glukozi, da se ta lahko v celici uporabi in pretvori v energijo, delno izgubi svojo funkcijo, zato se glukoza pretvori v maščobne obloge, namesto da bi izgorela v celici. To stanje ne odide samo po sebi. Omilimo ga lahko s telesno aktivnostjo, ki dokazano izboljša inzulinsko občutljivost in z zmanjšanjem vnosa rafiniranih sladkorjev ter nasičenih maščob.

Vročinske oblive lahko obvladujemo

Vročinski oblivi in potenje sta najpogostejša razloga za pomanjkanje spanja v času menopavznega prehoda. Sprožitelji so spremembe v razmerju estrogenov in progesterona, lahko pa tudi zunanji dejavniki, kot so nepredelana in nerazrešena čustva ter stres. V možganih je poseben predel, hipotalamus, ki uravnava telesno temperaturo. V njem se beleži telesna temperatura. Ko je ta previsoka, hipotalamus odda signal žilam, da se razširijo in znojnicam, da s potenjem znižajo telesno temperaturo. Raziskovalci menijo, da so nastavitve mejne temperature za alarm v hipotalamusu v tem obdobju nižje, zato so signali za nižanje telesne temperature pogostejši. Izogibanje sprožilcem, kot so, vroči napitki, začinjena hrana, stres in alkohol zmanjšajo pogostost oblivanja, naravni blažilci pa so tudi rastlinski izvlečki za lajšanje menopavznih simptomov. Jemati jih je potrebno nekaj časa, da lahko razvijejo svoj polni učinek.

Naravni izvleček iz korenine cimicifuge

Zahteve o varnosti in učinkovitosti za izdelke z zelišči, ki imajo status zdravila, so enake kot za zdravila, ki jih dobimo na recept. Vsebovati morajo izvlečke s kontroliranim poreklom in dovolj veliko koncentracijo učinkovin, hkrati pa morajo biti učinkoviti in varni za uporabo pri samozdravljenju.

Najbolj raziskana rastlina za lajšanje menopavznih simptomov je cimicifuga oziroma grozdnata svetilka. Mehanizem delovanja še ni čisto jasen, vemo pa, da učinkovine nimajo estrogenskega učinka. Dokazali so, da deluje na možganske centre, ki so odgovorni za neprijetne simptome v menopavznem prehodu. Raziskave so pokazale, da učinkovine cimicifuge celo zavirajo rast celic raka dojke2, izvlečki pa so učinkoviti tudi pri ženskah s povečano telesno maso3.

Cimicifuga je uvrščena med strokovna priporočila o menopavzni medicini

Ker je s cimicifugo dovolj dokazov in raziskav o učinkovitosti in varnosti, izvleček cimicifuge v zdravilih (kar ne velja za prehranska dopolnila s cimicifugo) za lajšanje simptomov menopavze, priporoča tudi slovensko združenje za menopavzo. Zdravilo je namenjeno predvsem ženskam, ki ne smejo uporabljati hormonske nadomestne terapije ali pa le to odklanjajo. Učinkovitost in varnost so potrdili tudi izsledki metaanaliz in preglednih člankov. Cimicifuga se je najbolj izkazala pri lajšanju vročinskih valov in motenj razpoloženja.4
Ko preobrazbo zavestno ponotranjimo in razumemo spremembe v telesu, lahko polno in učinkovito pristopimo k spremembam v življenjskem slogu samo tako, da prilagodimo svoje navade in prehrano, za boljše počutje pa si lahko dodatno pomagamo še z naravnimi zdravili.

Za  STADA d.o.o. pripravila Mag. Urša Strlekar, mag farm.

Viri:

1. Monica de Paoli et al: A Review of Clinical and Preclinical Data, The Role of Estrogen in insulin Resistance, 2021;
2. Einbond LS et al, Growth inhibitory activity of extracts and compounds rom Cimicifuga racemosa on human breast cancer cells Phytomedicie, 2008, June;
3. Julia Molla et al, Cimicifuga racemosa treatment and health related quality of life in post-menopausal Spanish women. Gynecol Endocrinol, 2009;
4. Beer AM, Neff A. Differentiated evaluation of extract-specific evidence on Cimicifuga racemosa’s efficacy and safety for climacteric complaints. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:860602.