Vitamin B sestavlja več vitaminov, zato govorimo kar o vitaminih B oz. B kompleksu. Vitamini B so ključni za zdrav razvoj otrok, saj vplivajo na rast, presnovo, možganske funkcije in imunski sistem. Ker so vodotopni in se ne shranjujejo v telesu v velikih količinah, jih morajo otroci in odrasli redno vnašati s prehrano.
B kompleks sestavljajo: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantotenska kislina), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folna kislina) in B12 (kobalamin).
Zakaj so vitamini B pomembni?
Vitamini skupine B so ključni za številne telesne funkcije pri otrocih. Pomembni so za pridobivanje energije iz hrane, saj sodelujejo pri presnovi ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob, kar otroku omogoča zdravo rast in razvoj. Prav tako igrajo ključno vlogo pri delovanju možganov in živčnega sistema. Izboljšujejo namreč spomin, koncentracijo ter uravnavajo razpoloženje. Vitamin B12 je nujen za tvorbo rdečih krvnih celic in preprečevanje anemije, medtem ko vitamini B6, B9 in B12 krepijo imunski sistem in pomagajo pri obrambi pred okužbami. Poleg tega vitamini B2, B3 in B7 prispevajo k zdravju kože, las in oči ter pomagajo pri celjenju ran. Ker imajo tako širok spekter delovanja, je zadosten vnos vitaminov B nujen za celostno zdravje in dobro počutje otroka.
Najboljši viri B kompleksa so raznolika živila. Mleko, jajca in meso so bogati z vitamini B2, B6 in B12. Polnozrnata žita in stročnice vsebujejo vitamine B1, B3 in B6, ki pomagajo pri presnovi hranil in ohranjanju energije. Zelenolistna zelenjava, kot sta špinača in brokoli, je odličen vir folne kisline (B9), ki je še posebej pomembna za rast celic in razvoj tkiv. Ribe in oreščki pa prispevajo B6 in B12.
Pomanjkanje vitamina B lahko pri otrocih povzroči utrujenost, slabšo koncentracijo, razdražljivost in oslabljen imunskim sistem, zaradi česar so bolj dovzetni za okužbe. Pomanjkanje določenih vitaminov B lahko vodi tudi v anemijo, upočasnjeno rast ter težave s kožo, lasmi in prebavo. Dolgoročno lahko nezadosten vnos vpliva na razvoj možganov in splošno dobro počutje otroka. Zato je pomembno, da otroci s prehrano redno dobijo dovolj vitaminov B, saj telo teh hranil ne shranjuje v velikih količinah.
Za zagotavljanje zadostne količine vitamina B pri otrocih je ključna uravnotežena in raznolika prehrana, ki vključuje živila, bogata s B kompleksom. Pomembno je, da otroci redno uživajo polnovredna živila, kot so polnozrnata žita, stročnice, mlečni izdelki, jajca, pusto meso, ribe, oreščki in zelenolistna zelenjava. Raznolik jedilnik omogoča, da telo prejme vse potrebne vitamine B.
Pri otrocih, ki pa se npr. prehranjujejo vegetarijansko, je treba biti še posebej pozoren na vnos vitamina B12, saj ga najdemo predvsem v živilih živalskega izvora.
Zagotavljanje zadostnega vnosa vitamina B pri otrocih je lahko izziv, saj njihova prehrana pogosto ni dovolj raznolika ali uravnotežena. Nekateri otroci pa so izbirčni pri jedi, kar pomeni, da se izogibajo nekaterim živilom, bogatim z vitamini B, kot so npr. zelenolistna zelenjava, stročnice ali ribe. Predelana hrana, ki jo otroci pogosto raje jedo, pa ima bistveno manj vitaminov B v primerjavi s svežimi, polnovrednimi živili. Če z običajno prehrano ni mogoče zagotoviti zadostnega vnosa, je po posvetu z zdravnikom smiselno razmisliti o prehranskih dopolnilih.
Dnevne potrebe po vitaminih skupine B se razlikujejo glede na starost otroka, spodnja tabela prikazuje priporočene dnevne vnose za otroke različnih starosti.
Priporočen dnevni vnos vitamina B pri otrocih (vir tabele: https://nijz.si/wp-content/uploads/2020/04/referencne_vrednosti_2020_3_2.cleaned.pdf)
Avtor: Kristina Stare, specialistka pediatrije, PetPediatrinj
Razkritje: Objavo članka je omogočilo podjetje ALKALOID - FARM d.o.o., Šlandrova ulica 4, 1231 LJUBLJANA-ČRNUČE.
Opombe:
1 1 mg niacinskega ekvivalenta = 60 mg triptofana
2 Izračunano po vsoti folatno učinkovitih spojin v običajni prehrani (folatni ekvivalenti)
3 2. trimesečje nosečnosti
4 za ženske stare med 10-25 let (PAL-1,4) in dodatnimi 1046 kJ (250 kcal)/dan (2. trimesečje) oz. 2092 kJ (500) kcal/dan (3. trimesečje)
5 3. trimesečje nosečnosti
6 ženske, ki želijo zanositi ali bi lahko zanosile, naj bi dodatno uživale 400 µg sintetične folne kisline (= pteriolmonoglutaminska kislina/PGA) v obliki dodatkov za preventivo pred defekti
nevralnih cevi. Do tega povečanega vnašanja folne kisline naj bi prišlo najkasneje 4 tedne pred začetkom nosečnosti in naj bi se izvajalo med prvo tretjino nosečnosti
7 za ženske stare med 19-25 let (PAL 1,4) in dodatnimi 2092 kJ (500 kcal) /dan izključno za dojenje v prvih 4 do 6 mesecev
8 za napolnitev zalog in za ohranitev hranilne gostote snovi
9 približno 0,13 µg dodatka vitamina B12 na 100g izločenega mleka
10 prehranski folat
_______________________________________________________
a Za vitamine A, C, D, B6, B12, tiamin, riboflavin, niacin, folno kislino, kalcij, fosfor, magnezij, železo, jod in cink veljajo priporočila, medtem ko so za vitamine E, K, pantotensko kislino in
biotin ter elemente natrij, klorid, kalij, selen, baker, mangan, krom in molibden navedene ocenjene vrednosti za priporočen vnos