Zadnje čase videvamo vedno več serumom za obraz, ki vsebujejo vitamin C. Najbolj popularni tovrstni serumi so:
- La Roche Posay Pure Vitamin C10 serum.
- Eucerin Hyaluron-Filler Vitamin C Booster.
- Vichy Liftactiv Supreme Vitamin C serum.
Ko se zbudimo, naj bi bila prva stvar, ki jo naredimo (še prej kavo), umivanje obraza in nanos seruma z vitaminom C. Šele potem sledi ponavadi krema za vlaženje in sončna zaščita (SPF kreme). Glede na to, da je to prva stvar, ki jo zjutraj storimo, si dajmo odgovoriti tale ključna vprašanja:
Zakaj se vitamin C dodaja v serume za obraz? Kako naj bi vitamin C deloval? Ali je sploh smiselno dodati vitamin C v serum ali je to le zadnji modni hit dermokozmetične industrije?
Mogoče najprej razložimo tole: Zakaj obstaja več serumov za obraz z vitaminom C kot krem ali losjonov z vitaminom C?
Serum je koncentrirana oblika, ki vsebuje visoko koncentracijo aktivnih sestavin (nekje 10% do 20%), medtem pa kreme in losjoni za obraz vsebujejo manj kot 10%.
Že iz same oblike - seruma - vidimo, da želimo nanesti kar veliko vitamina C na naš obraz. Torej lahko sklepamo, da je vitamin C res uporaben. Poglejmo si 4 ključnih prednosti, ki jih dodatek vitamina C v serumski obliki lahko doda:
1. Antioksidativna zaščita pred znaki staranja
Naš obraz je često izpostavljen UV-sevanju, onesnaženem zraku, in drugim dejavnikom iz okolja. Vse te stvari lahko pripomorejo k večji sintezi prostih radikalov, ki našo kožo pospešeno starajo, ustvarjajo majhne in nato večje gube na obrazu.
Vitamin C ima, kot antioksidant, sposobnost, da "ulovi" in nevtralizira proste radikale. Primer: Sončevi UV-žarki lahko ustvarijo nezaželjen prosti radikal, ki bi našo kožo poškodoval/postaral. Vitamin C ga lahko uspešno nevtralizira, če ga "ulovi".
Več vitamin C, ki ga imamo na obrazu, zviša verjetnost, da bo tak prosti radikal nevtraliziran. Zato je serum - ki vsebuje 10-20% vitamina C - boljši "lovilec" prostih radikalov kot krema, ki bi vsebovala manj kot 10% vitamin C.
Posledica uspešne nevtralizacije prostih radikalov je preprečitev škode in posledičnih znakov staranja kože, ki bi pri tem nastala brez antioksidanta vitamina C.
2. Svetlejša koža
Serumi z vitaminom C so zelo popularni v azijskih državah, kjer je svetlejša polt pogosto zelo zaželjena.
Ena izmed ključnih prednosti vitamin C je njegova sposobnost, da posvetli kožo in poveča sijaj same kože. V obliki serumov, lahko vsebnost vitamina C pomaga pri:
- Zmanjševanju hiperpigmentacije.
- Manj temnih madežev.
- Enakomernemu tonu in siju kože.
Namreč, vitamin C pomaga zavirati proizvodnjo melanina (kožnega barvila). Specifično, vitamin C zavira encim tirozinaze, ki je ključen pri sintezi melatonina. Manj kot imamo melatonina, manjša je verjetnost, da se nam na koži obraza pojavijo temni madeži.
3. Pomoč pri sintezi kolagena
Vsi vemo, da potrebujemo kolagen za čvrsto in elastično kožo. Za sintezo kolagena mora naše telo ustvariti 2 ključna gradnika kolagena, in sicer hidroprolin iz prolina in hidrolizin iz licina.
Ta gradnika se sintetizirata iz lizina in prolina s pomočjo encimov prolin hidrolaze in lizin hidrolaze. Koencim teh encimov - zelo pomemben element - je vitamin C. Torej, brez vitamina C ni kolagena. Če dodamo vitamin C, dodamo telesu ključno sestavino, ki jo potrebuje pri sintezi kolagena.
4. Zaščita pred soncem
Čeprav vitamin C ne nadomešča zaščitnega faktorja (SPF), lahko poveča učinkovitost sončne kreme, saj ščiti kožo pred poškodbami zaradi UV-sevanja.
Na tak način deluje komplementarno s SPF kremami.