Veganski kolagen: Ali veganski kolagen obstaja? Ali je le "kolagen"?

veganski kolagen

Avtor: Marko Višič, mag. farm.

Na slovenskem tržišču lahko vidimo vedno več takoimenovanih veganskih kolagenov. Razume se, da bi si veganska skupnost želela zaužiti kolagen, ki ni živalskega izvora, kot alternativo živalskemu kolagenu. Problem pa je, da so samo ljudje in živali (govedo, ribe, piščanci) zmožni sinteze kolagena (ključnega dela kože, las, sklepov). Kako potem lahko obstaja veganski kolagen?

Odgovor je seveda več kot očiten:

Veganski kolagen preprosto ne more obstajati. 

Kako lahko potem najdemo Valens Vegan Collagen Booster tekočino, Malincin Kolagen UP, Medexov veganski Kolagenflex, in še par 10 različnih veganskih kolagenov?

Klasičen začetek opisa teh "veganskih" kolagenov gre nekako v tej smeri: "X kolagen je prehransko dopolnilo rastilnskega izvora, ki kolagena ne vsebuje."

Tudi vas zmede ta zapis?

Tukaj je preprosta razlaga: Veganski kolagen dejansko ne obstaja.

Kaj potemtakem je veganski kolagen? Ali ga je sploh smiselno jemati? Če ne vsebuje kolagena, kaj pa dejansko vsebuje?

Poglejmo sestavine teh "kolagenov":

Kaj je v veganskih kolagenih, ki niso kolageni?

Če odpremo seznam sestavin veganskih kolagenov, vidimo sledeče 4 ključne stvari:

  1. Ne vsebujejo kolagena. 
  2. Vsebujejo aminokisline.
  3. Vsebujejo ceramide (ponavadi Ceramoside ceramide).
  4. Vsebujejo vitamin C.

Iz tega je razvidno kako naj bi ti veganski kolageni "delovali". Ne vsebujejo samega kolagena (ker je le-tega možno pridobiti le iz živalskih virov), vsebujejo pa aminokisline, ki so gradniki kolagena, in vitamin C, ki je ključen za sintezo kolagena iz aminokislin.

Poglejmo tehnično kako naše telo sintetizira kolagen: Kolagen je skupek dolgih verig, sestavljenih iz 18 različnih aminokislin. Da telo sestavi te aminokisline v verigo (kolagen), potrebuje primerne encime. Specifično, encima prolin hidrolaza in lizin hidrolaza pomagata pri sintezi hidroprolina iz prolina in hidrolizina iz lizina, 2 ključna gradnika kolagena. Ta encima nujno potrebujeta vitamin C kot koencim.

To razloži vsebnost aminokislin (prolin, glicin, arginin, lizin, flutaminska kislina, hidroksiprolin) kot sestavnih delov kolagena, in vitamina C, ki je nujen za izgradno kolagenskih verig. K sreči lahko vse te sestavine dobimo iz veganskih virov. Primer: Soja vsebuje vse naštete aminokisline, limone vsebujejo vitamin C. 

Zakaj so tukaj še ceramidi?

Ceramidi ne vplivajo na sintezo kolagena. To so dolgi lipidi (maščobe), ki so sestavni del zunanje plasti kože (stratum corneum). Njihova ključna naloga je, da zadržijo vlago v koži (preprečujejo izsuševanje kože). Vlažna in zdrava koža naj bi pomagala pri "ohranjanju kolagena pri življenju". Namreč, v suho koži naj bi kolagen hitreje razpadal kot v navlaženi koži.

Verjetno že veste, da veliko kozmetičnih pripravkov za vlaženje kože vsebuje ceramide (najboljši primer je CeraVe kozmetika).

V veganskih kolagenih skoraj izključno najdemo 'Ceramosides' ceramide. To so rastlinski ceramidi, pridobljeni iz pšenične brezglutenske ceramide. 

Ali veganski kolagen dejansko pomaga?

Vprašanje ali katerikoli kolagenski pripravek dejansko pomaga za kožo, lase, sklepe (kolena) je dokaj pereče in odprto. Pri veganskem kolagenu je vredno razumeti, kot smo že rekli, 2 ključni stvari, in sicer:

  1. Veganski kolageni ne vsebujejo kolagena.
  2. Veganski "kolageni" so veganskega izvora.

Če pogledamo sestavine teh neživalskih kolagenov, opazimo, da se poskuša s sestavinimi deli kolagena in pomoč pri encimih nekako pospešiti sintezo kolagena. Dodajo tudi ceramidi, ki bi naj pomagali pri vlaženju kože.

V teoriji se veganski kolagen sliši kot super opcija za vegane, ki bi želeli lepšo kožo. V praksi pa je efekt teh sestavin dvomljiv zaradi klasičnega vprašanja, ki bi moral biti postavljen pri vseh kolagenih: "Kako telo 've', da mora iz teh sestavin sestaviti kolagen v naši koži ali sklepih? Kaj mu preprečuje, da uporabi te sestavine pri ogromno drugih mehanizmih, ki poganjajo naše telo?"

Za zaključek morda nasvet: 

Oreški (lešniki, orehi, itd), stročnice (leča, čičerika, fižol), tofu in tempeh so izvrstni viri istih aminokislin, ki jih vsebujejo veganski "kolageni".  Citrusi (limone, pomaranče), jagode, brokoli, brstični ohrovt in celo krompir so odlični viri vitamina C.

Kar pomeni, da lahko na zelo lahek način po naravni poti zaužijete ključne sestavine, ki jih vsebujejo pogosto dražji veganski kolageni.