Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija

Kaj je hiperpigmentacija

Pod izrazom hiperpigmentacija si lahko predstavljamo neenakomerno temnenje kože. Nastane lahko zaradi različnih dejavnikov, med katerimi so najpogostejši: izpostavljenost sončnim (UV) žarkom, hormonske spremembe, akne in vnetja. Pojavi se lahko pri večini tipov kože, najpogosteje pa jo lahko opazimo pri ženskah srednjih let s tipom kože III-VI (srednji do temnejši toni kože), saj je pigmentacija kože pri temnejši koži močnejša.

  • Starostne pege poznamo tudi pod imenom sončne pege. To vrsto hiperpigmentacije kože prepoznamo kot majhne, potemnele pigmentne madeže, ki spominjajo na pege, in so lahko svetlo rjave do črne barve. Po navadi se pojavijo po 40. letu, lahko pa jih zasledimo tudi že prej. Povzroča jih prekomerna izpostavljenost soncu. Pogosto prizadene dele telesa, ki so najbolj izpostavljeni, torej obraz, vrat, rame, dekolte in dlani.
  • Postinflamatorna hiperpigmentacija se pojavi kot posledica vnetja zaradi poškodovane kože, dermatitisa ali aken, vendar lahko nastane tudi po dermoabraziji, kemičnem pilingu in laserski terapiji. To vrsto pigmentnih madežev na obrazu lahko prepoznamo po temnih lisah v različnih barvah, kjer poleg rjave in črne lahko zasledimo tudi rdečo ali vijolično. Nastane zaradi prekomernega sproščanja melanosomov, ki potemnijo in obarvajo zaradi vnetja poškodovano območje in ga ne zapustijo še nekaj časa po tem, ko se rana zaceli.
  • Melazma se pojavi v obliki velikih temnih lis na obrazu (lahko tudi drugih delih telesa), najpogosteje pri ženskah med nosečnostjo in po njej, možen pa je tudi pojav pri jemanju peroralnih kontraceptivov, saj so hormonske spremembe pri teh dveh stanjih podobne. Pogostejša je pri osebah, ki imajo naravno temnejšo kožo in zlahka porjavijo. Pojavi se zaradi stimulacije melanocitov pod vplivom hormonskih sprememb naravno prisotnih telesnih hormonov in posledično nastane povečana količina melanina.

Kako hiperpigmentacije nastanejo?

Našo obarvanost kože določa kožni pigment melanin, ki nastane v procesu melanogeneze. Melanociti v bazalni plasti kože proizvajajo melanosome, ki proizvajajo in shranjujejo melanin, ta pa se porazdeljuje v keratinocite, kar daje koži barvo. Zaradi hormoskih sprememb, vnetij, aken ali staranja kože se lahko v koži poveča sinteza melanina na manjših predelih. Pod povečano aktivnostjo tirozinaze se namreč aminokislina tirozin pretvori v melanin. Rezultat je pigmentacija kože.

Kako jih odpravimo?

Pri odpravljanju hiperpigmentacij lahko sami posežemo po dermokozmetičnih izdelkih, ki vsebujejo sestavine, ki učinkovito zmanjšajo hiperpigmentacije. Po nasvetu dermatologa se lahko odločimo tudi za dermatološki postopek, kot je kemični piling ali laserska terapija. Težje in trdovratne oblike hiperpigmentacij pa zahtevajo celostno dermatološko zdravljenje.

Aktivne sestavine in učinkovine, ki lahko zmanjšajo videz hiperpigmentacij, so thiamidol, azelainska kislina, kojična kislina, vitamin C in druge. Dermatologi pogosto predpišejo tudi hidrokinon, ki velja za najučinkovitejšo topično aktivno učinkovino za zmanjšanje hiperpigmentacije, vendar pa ga lahko uporabljamo le krajši čas, saj lahko draži kožo ali celo povzroči nastanek postinflamatorne hiperpigmentacije. V nasprotnem primeru lahko dermokozmetične izdelke za nego kože uporabljamo vsak dan.

Thiamidol je aktivna sestavina, ki dokazano zmanjšuje hiperpigmentacije in prepreči njihov ponovni nastanek. Deluje tako, da z zaviranjem tirozinaze zmanjša sintezo melanina in ker ga zato v vrhnje plasti kože prihaja manj, hiperpigmentacije postopoma zbledijo in se načeloma ne pojavijo več. Zaradi svoje nežnosti je primeren tudi za občutljivo kožo, po njem pa lahko posežemo ne glede na našo starost.

Kdaj uporabiti izdelke za zmanjšanje hiperpigmentacij?

Po kozmetičnih izdelkih, ki blažijo hiperpigmentacije, posegamo takrat, kadar na naši koži opazimo starostne pege, hiperpigmentacije kot posledice aken, vnetij, ekcemov ali uporabe zdravil in v primeru melazme. Uporabimo lahko različne izdelke, kot so: kreme, serumi, korektorji in druge.

Kako preprečiti nastanek hiperpigmentacije?

Ponavljajoče in redno izpostavljanje soncu, kot glavni vzrok nastanka hiperpigmentacij, lahko povzroči njihov pojav že v mladosti. Ravno zato je najpomembnejša zaščita, ki jo lahko uporabimo, da preprečimo njihov nastanek. Priporočamo uporabo ustreznega izdelka za zaščito pred soncem z ustrezno UV-zaščito z dovolj visokim zaščitnim faktorjem, torej ZF vsaj 30, ki ga na kožo nanesemo ne glede na vreme. Poleg tega lahko kožo zaščitimo tudi s sončnimi očali, pokrivali in oblačili, prav tako pa se izogibamo direktnemu soncu v času njegovega najmočnejšega sevanja.

Prispevek je pripravilo podjetje Beiersdorf d.o.o. 
Strokovni pregled: Lea Seljak, mag. ind. farm. in dipl. kozmet.