Žvečenje tobaka je starodavna praksa, ki se je razvila v različnih kulturah po vsem svetu. Čeprav so nekateri morda prepričani, da je ta navada manj škodljiva od kajenja cigaret, je resnica precej drugačna. Žvečenje tobaka prinaša svoje zdravstveno in socialne tveganje ter ima lahko tragične posledice. V tem članku bomo raziskali različne vidike žvečenja tobaka in njegove negativne učinke na zdravje.
Zgodovina žvečenja tobaka
Žvečenje tobaka ima dolgo zgodovino in se je razvilo v različnih oblikah po vsem svetu. Prvi zapisi o tej praksi segajo nazaj več tisoč let v preteklost, ko so jo izvajali staroselci v Južni Ameriki..
Vendar pa se je žvečenje tobaka v zadnjem stoletju precej spremenilo, saj so se pojavili komercialno pripravljeni izdelki, kot so žvečilni tobak, žvečilne blazinice in snus. Snus je skandinavski izraz za vrsto tobaka, namenjenega žvečenju, ki ga predelujejo in prodajajo na Švedskem in Norveškem. V ostalih državah Evropske unije je prepovedan. Žvečljiv tobak pa je mogoče enostavno kupiti v trgovinah in je postal del sodobnega življenjskega sloga za nekatere ljudi.
Kakšna so tveganja za žvečenja tobaka na zdravje?
Žvečenje tobaka ima številne negativne učinke na zdravje, tako telesne kot duševne. Tobak za žvečenje lahko povzroči številne vrste raka, vključno z rakom ust, jezika, dlesni, želodca, grla in požiralnika. Uporabniki, ki porabijo veliko tobaka za žvečenje, lahko tudi opazijo, da se njihovi zobje začnejo obrabljati, zobje pa se tudi obarvajo. Žvečenje tobaka lahko povzroči tudi umik in vnetje dlesni in v končni fazi izgubo zob. Povezano pa je tudi z večjim tveganjem za srčni infarkt, saj je znano, da se zvišata krvni tlak in raven holesterola v krvi. Ne smemo pa pozabiti na duševno zdravje, saj se številni ljudje, ki žvečijo tobak, soočajo s čustvenimi in duševnimi težavami, kot so anksioznost in depresija.
Žvečenje tobaka v primerjavi s kajenjem?
Tobak za žvečenje, prav tako kot cigarete, vsebuje nikotin, ki povzroča fizično in psihično zasvojenost. Posamezniki, ki žvečijo tobak, se pogosto težko izognejo tej navadi. Tobak za žvečenje vsebuje več nikotina kot cigarete in ga je lahko celo težje opustiti kot kajenje. Z rednim žvečenjem v ustih v 30 minutah uporabnik prejme toliko nikotina, kot da bi pokadil tri cigarete. Tobak za žvečenje je lahko celo bolj zasvojljiv kot kajenje cigaret.
Nikotinska nadomestna terapija
Pogosti uporabniki žvečilnega tobaka bodo morda želeli razmisliti tudi o nikotinski nadomestni terapiji, da zmanjšajo svojo željo in ublažijo odtegnitvene simptome. Nikotinska nadomestna terapija vključuje nikotinske obliže, žvečilne gumije in pršila, ki zagotavljajo čistejši odmerek nikotina brez strupenih in rakotvornih kemikalij, ki jih najdemo v žvečilnem tobaku. Predlagamo, da povprašate farmacevta v lekarni o nikotinski nadomestni terapiji.
Zaključek
Žvečenje tobaka je škodljiva navada, ki ima tragične posledice za zdravje posameznikov. Kljub temu, da se je ta praksa ohranila skozi tisočletja, se vedno bolj zavedamo njenih tveganj. Pomembno je, da se družba in posamezniki zavzemajo za zmanjšanje žvečenja tobaka in spodbujajo zdrav način življenja.
Prispevek je pripravilo podjetje OPH OKTAL PHARMA D.O.O.