Naloga vsakodnevne prehrane je, da nudi našemu telesu različne hranilne snovi, ki jih potrebuje za svoje nemoteno delovanje, pravilen telesni razvoj, nadomestitev porabljene energije ter za vzdrževanje dobre telesne odpornosti. To vključuje tudi zdravo prehrano za naše zobe.
Takšne zahteve lahko zadovolji le raznolika, pestra, premišljeno izbrana, primerno pridelana, sveža in čim manj predelana hrana – polnovredna prehrana. Zato naj nas pri izbiri oziroma nakupih živil ne vodijo le cena, lep izgled in mikavna embalaža, temveč predvsem njihova hranilna vrednost.
Velike vrednosti živil gotovo ni iskati v že pripravljenih konzerviranih jedeh, hitro pripravljeni hrani (fast food), mastnih pečenkah, klobasah, salamah, sladkorju, sladkih sirupih, slanih prigrizkih in drugi industrijsko ter kemično predelani hrani s preveč energije in škodljivimi snovmi (konzervansi, barvila, kemične aromatične snovi...).
"Pravilna prehrana bo skupaj z dobro higieno v veliki meri pripomogla tudi k zdravju zob ter obzobnih tkiv vas in vaših otrok."
Prehrana, ki je tako glede snovi, ki jih vsebuje, kot glede količine usklajena s potrebami posameznika – uravnotežena prehrana, pozitivno vpliva na celoten razvoj posameznika in omogoča dobro počutje, vitkost in vitalnost tako fizičnih kot psihičnih sposobnosti – omogoča dobro zdravje.
Naš odnos do hrane je lahko neustrezen, naše prehrambene navade pa nezdrave. Zato je prav, da o njih razmišljamo in morebitne škodljive navade nadomestimo z novimi, bolj zdravimi, ki jih čim prej smiselno prilagodimo svojemu načinu življenja. S tem bomo tudi našim najmlajšim dali možnost, da bodo lahko od nas prevzeli navade, ki jim jih kasneje v življenju ne bo potrebno spreminjati. Naučimo se v hrani uživati, a ne biti odvisni od nje, jesti počasi in hrano temeljito prežvečiti. Uživati v napitkih iz svežega sadja, preprostih, raznovrstnih, okusno pripravljenih obrokih, bogatih z žitaricami in zelenjavo ter posladkanimi s svežim ali suhim sadjem, orehi, lešniki..., pomeni veliko večjo možnost zdravega in polnega življenja.
Pretiranemu uživanju mikavnih in zasvajajočih sladkih, premastnih ali preslanih izdelkov (bomboni, piškoti, čips, ...), po katerih še posebej radi posegajo otroci, se bomo lažje izognili, če bomo članom naše družine večkrat dnevno ponudili kaj "dobrega" iz zelenjavnega ali sadnega vrta. Mikavnost sladkarij bo tudi manjša, če jih ne bomo uporabljali za dokazovanje ljubezni in naklonjenosti in če z njimi ne bomo nagrajevali, kaznovali ali podkupovali svojih otrok.
Hrana prinaša otroku prvo izkušnjo ugodja, varnosti in ljubezni v življenju. Zato se potrudite, da boste otroka hranili sproščeni in da bosta v dotiku in toplini uživala oba. Ko boste otroka začeli hraniti z gosto hrano, bodite potrpežljivi in ga vzpodbujajte, da bo pri jedi sodeloval tudi z rokami. Otrokov znak, da je sit, vzemite resno in ga ne silite s hrano. Ko bo otrok večji, bo užival, če ga boste vključili v pogovore o hrani, izbiranje, nakupovanje in pripravljanje hrane. Z lastnim zgledom boste otroka lažje naučili primernega vedenja pri jedi.
Prav je, da se ob posebnih priložnostih na mizi znajdejo tudi bolj svečane dobrote, vendar jih nikoli ne uporabljajte za izsiljevanje otrok.
Hrana, ki jo zaužijemo v prijetnem in sproščenem vzdušju, je veliko bolj okusna in zdrava!
Pravilna prehrana bo skupaj z dobro higieno v veliki meri pripomogla tudi k zdravju zob ter obzobnih tkiv vas in vaših otrok.
Mojca Kroflič, zobozdravstvena vzgoja