Toplejši meseci prinesejo veliko možnosti za aktivno preživljanje prostega časa v naravi. Zaradi sedečega načina življenja je vse več težav z obtočili in ožiljem. Predvsem ženske imajo ob toplejših dnevih pogosto težave z zatekanjem nog. Zato vam predstavljamo zdravilno rastlino – divji kostanj.
Divji kostanj je pri nas ena od pogosteje uporabljanih zdravilnih rastlin. Uporaba obkladkov iz skorje drevesa ter poparkov iz listov in semen ima dolgo tradicijo v naravni medicini. V modernih časih pa se najpogosteje uporabljajo ekstrakti iz semena divjega kostanja v obliki mazil ali kapljic za uživanje.
Ekstrakti iz semena divjega kostanja so namenjeni lajšanju težav pri krčnih žilah, oteklih in bolečih nogah. Nekdanja Nemška komisija E je odobrila uporabo za samopomoč pri kroničnem venskem popuščanju za lajšanje zatekanja nog, bolečine v spodnjem delu nog in občutka napetosti in srbenja v nogah.
Aktivna učinkovina divjega kostanja je escin. V lekarnah so na voljo pripravki iz divjega kostanja, ki so standardizirani na to aktivno učinkovino. Raziskave so potrdile protivnetni učinek escina ter vpliv na zmanjšanje oteklosti nog.
Divji kostanj je najbolj priljubljena sestavina različnih mazil za noge. Ste vedeli, da so na voljo tudi brezalkoholne kapljice z ekstraktom divjega kostanja za uživanje?
Kot zanimivost pa vam zaupamo še staro vražo: če človek nosi 3 kostanje v žepu, bo preprečil razvoj raznih bolezni.
Viri:
Sodobna fitoterapija – z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin; Kreft S. in sod.; Slovensko farmacevtsko društvo; Ljubljana, 2013;
Natural Standard Professional Monograph (2012); Enciklopedija zdravilnih rastlin; A. Chevallier, DZS, 1996 Velika knjiga o zdravilnih rastlinah; M. Pahlow, Cankarjeva založba 1987