Suha usta (kserostomija), so precej pogosta težava, še posebej med ženskami. Suha usta so pogost stranski učinek nekaterih zdravil, pri zdravljenju motenj dihanja v spanju (CPAP terapija), pri rakavih bolnikih, ki se zdravijo s pomočjo obsevanja in kemoterapije ali pri boleznih vezivnega tkiva. S staranjem se težava suhih ust pogosto še stopnjuje. Čeprav je dnevna suhost pogosto obvladljiva, pa je nočna suhost ust poseben izziv. Do zdaj ni bilo dostopnih učinkovitih rešitev, ki bi trajale dlje kot eno uro.
Večina ljudi s suhimi usti nima pomembnih sistemskih bolezni, ki bi povzročale uničenje žlez, in običajno ne potrebujejo predpisanih zdravil za reševanje te težave. Čez dan si ljudje s suhimi usti lahko olajšajo občutek suhosti z rednim pitjem hladne vode ali pijač brez sladkorja ali s sesanjem ledu. Vendar pa voda ni najboljša rešitev za vlaženje ustne sluznice, saj je ne nadomesti tako učinkovito kot naravna slina in se iz ust hitro izloči.
Vzroki za suha usta
Med najpogostejšimi vzroki za suha usta so:
- Zdravila: Mnogo zdravil, vključno s tistimi za zdravljenje visokega krvnega tlaka, depresije in alergij, lahko zmanjša nastajanje sline kot neželeni stranski učinek.
- Obsevanje in kemoterapija: Bolniki, ki se zdravijo z obsevanjem v predelu glave ali vratu ali s kemoterapijo, lahko utrpijo poškodbe žlez slinavk, kar vodi v zmanjšano nastajanje sline.
- Bolezni vezivnega tkiva: Avtoimunske bolezni, kot so Sjögrenov sindrom, lupus in skleroderma, lahko prizadenejo žleze slinavke in povzročijo suha usta.
- CPAP: Neprekinjen pozitivni tlak v dihalnih poteh (CPAP) za zdravljenje obstruktivne apneje med spanjem lahko povzroči izsušitev ustne sluznice.
- Staranje: S starostjo se pogostost suhih ust in grla povečuje, saj se nastajanje sline zmanjša.
- Dehidracija: Pomanjkanje tekočine v telesu lahko pripomore k suhim ustom.
- Alkohol: Uživanje alkohola lahko povzroči dehidracijo telesa, kar privede tudi do suhih ust.
- Kajenje: Tobak, ki ga vsebujejo cigarete in drugi tobačni izdelki, lahko draži sluznico ustne votline in zmanjša pretok krvi v žlezah slinavkah, kar vodi v zmanjšano količino sline in suha usta.
Poleg teh vzrokov k suhim ustom pripomorejo še druge navade, na primer dihanje skozi usta namesto skozi nos ali enostavno premajhen vnos tekočine. Pomembno je, da se tega zavedamo in po potrebi prilagodimo svoj življenjski slog ter poiščemo ustrezno zdravniško pomoč, če se suha usta pojavijo pogosto ali so zelo moteča.
Posledice suhih ust
Simptomi suhih ust lahko povzročijo različne neprijetnosti in vplivajo na kakovost življenja posameznika. Nekatere pogoste posledice so:
- Nelagodje: Suha usta lahko povzročijo občutek nelagodja in motijo vsakodnevne aktivnosti, kot so govorjenje, žvečenje hrane in požiranje.
- Težave pri govorjenju: Zaradi pomanjkanja sline in suhega grla so možne težave pri izgovarjanju besed, kar vpliva na jasnost govora.
- Povečano tveganje za težave z zobmi: Slina ima ključno vlogo pri zaščiti zob in dlesni pred kislinami in bakterijami, zato lahko njeno pomanjkanje poveča tveganje za zobno gnilobo, karies, vnetje dlesni in druge težave v ustni votlini.
- Okužbe ustne votline: Suha in pekoča usta ustvarjajo ugodno okolje za razmnoževanje bakterij in glivic v ustih, kar lahko poveča tveganje za razvoj okužb, kot so oralni soor (glivična okužba ustne sluznice), ki se kaže kot bel jezik in stomatitis (vnetje ustne sluznice).
- Afte in poškodbe ustne sluznice: Pomanjkanje sline poveča občutljivost ustne sluznice, kar pripomore k nastanku aft, razjed in drugih poškodb v ustih.
- Nespečnost: Neprijeten občutek suhih ust lahko moti spanje in povzroči težave s spanjem ter nespečnost.
- Razdražljivost: Stalna suhost ust lahko povzroči občutek razdražljivosti in nelagodja, kar vpliva na splošno razpoloženje in dobro počutje posameznika.
Ali obstaja učinkovita rešitev za blaženje simptomov suhih ust?
Če se soočate s težavami suhih ust, obstaja več učinkovitih rešitev, ki vam lahko pomagajo zmanjšati nelagodje in izboljšati kakovost življenja.
- Pogosto pitje vode: Redno pitje vode pomaga ohranjati ustno sluznico navlaženo in zmanjšati občutek suhosti.
- Uporaba umetne sline: Na voljo so različni izdelki umetne sline, ki simulirajo naravno slino in pomagajo vlažiti ustno sluznico. Gre za ustne spreje, pastile, gele, raztopine za izpiranje in vlaženje ust.
- Omejitev alkohola in kofeina: Pitje alkohola in kofeinskih pijač lahko prispeva k dehidraciji telesa in poslabša suha usta, zato je priporočljivo omejiti njihovo uživanje.
- Izogibanje kajenju: Opustitev kajenja tobaka lahko zmanjša draženje ustne sluznice in izboljša nastajanje sline.
- Uporaba vlažilnih ustnih izdelkov: Uporaba vlažilnih ustnih izdelkov, kot so žvečilni gumiji ali bonboni brez sladkorja, lahko spodbuja proizvodnjo sline in zmanjša občutek suhosti.
- Prilagoditev zdravil: Če so suha usta posledica jemanja zdravil, se posvetujte z zdravnikom glede možnosti prilagoditve odmerka ali zamenjave zdravil.
- Obisk zobozdravnika ali zdravnika: Če se težave s suhimi usti pogoste ali hude, je priporočljivo obiskati zobozdravnika ali zdravnika, da ugotovi osnovni vzrok in priporoči ustrezno zdravljenje.
Kaj pa suha usta ponoči?
Suha usta med spanjem so lahko poseben izziv, saj je težko uporabljati ustne izdelke ali zdravila, ki bi ohranjali ustno vlažnost. Kot učinkovita rešitev so se izkazale lepljive pastile za suha usta. Te posebne pastile se prilepijo na ustno sluznico, da se počasi raztopijo, sproščata pa se ksilitol in celulozna guma, ki delujeta kot vlažilca. S tem pomagajo zmanjšati občutek suhosti v ustih med spanjem, omogočajo boljši spanec in zmanjšujejo jutranje nelagodje zaradi suhih ust. Tako predstavljajo učinkovito rešitev za vzdrževanje ustne vlažnosti tudi med nočnim počitkom.
Za konec
Če se spopadate s suhimi usti, se zavedajte, da niste sami in da obstaja več učinkovitih rešitev, ki vam lahko pomagajo premagati to nelagodje in izboljšati kakovost življenja. Tudi če se soočamo z izzivom suhih ust ponoči, so se lepljive pastile za suha usta izkazale za izjemno učinkovite. Ne le da zagotavljajo olajšanje med nočnim počitkom, izboljšajo tudi počutje ob prebujanju. Ne čakajte, da vas suha usta ovirajo pri vsakdanjem življenju. Preizkusite rešitve, ki so na voljo, in ponovno odkrijte udobje in svežino v svojih ustih.
Članek sta pripravila:
- Pika Vene Lipar, univ. dipl. prof. bio. in ped. in
- Jure Ferlež, univ. dipl. kem.
Razkritje: Objavo članka je omogočilo podjetje Vivitpharma.
Viri in literatura:
- https://www.nidcr.nih.gov/health-info/dry-mouth
- https://www.frontdent.hu/frontend-files/uploads/files/burgess_lee_xylimelts_dry_mouth_study_10_31_11.pdf
- https://xylimelts.si/suha-usta-ali-kserostomija/
- *Ho J, Firmalino MV, Anbarani AG, Takesh T, Epstein J, Wilder-Smith P. Effects of A Novel Disc Formulation on Dry Mouth Symptoms and Enamel Remineralization in Patients With Hyposalivation: An In Vivo Study. Dentistry (Sunnyvale). 2017 Feb;7(2):411. doi: 10.4172/2161-1122.1000411. Epub 2017 Feb 13. PMID: 28713645; PMCID: PMC5505684.