Smrčanje - glasne noči in utrujena jutra

Smrčanje - glasne noči in utrujena jutra - Slika 1

Smrčanje je tema marsikatere šale ali šaljivega pogovora, a v resnici lahko povzroča marsikatero nevšečnost. Smrčanje nastaja v žrelu med spanjem, njegove posledice pa se občutijo v jutranji utrujenosti, razdražljivosti, celo v obliki prepirov med partnerji ali pa razvoju hujših zdravstvenih težav.

Zakaj pride do smrčanja?
Med spanjem se tonus mišic sprosti in tako se zaradi delne sprostitve mišic v jeziku ta pomakne nekoliko nazaj, kar pri vdihovanju deluje kot ovira na poti, po kateri potuje zrak. Zaradi tega nastanejo turbulence in vibracije v fleksibilnem predelu neba in žrela, kar povzroča zvok smrčanja. Poleg neprijetnega zvoka smrčanja, ki moti ostale, se smrčanje lahko razvije v bolj resno blokiranje pretoka zraka, za katerega so značilni različno dolgi premori med dihanjem. Pri bolj resnih problemih spalne apnee je potrebno celo posvetovanje z zdravnikom.

Vzroki in nagnjenost k smrčanju
Pogosti vzroki smrčanja so prekomerna teža, pitje alkohola v večernih urah, uživanje tobaka, uspavalne tablete in pomirjevala, spanje na hrbtu, močna utrujenost, zlomljen nos in izsušena nosna sluznična membrana.

Bolj nagnjeni k smrčanju kot ostali so starejši moški in ženske, ženske v menopavzi, ljudje s prekomerno telesno težo in fizičnimi abnormalnostmi v nosu, grlu ali drugih delih zgornjega dela dihalnih poti, nočni delavci, alkoholiki, ter ljudje, ki trpijo za depresijo in drugimi psihološkimi težavami.

Posledice smrčanja
Glasno smrčanje, kot simptom težav z dihanjem med spanjem, ne moti le vašega in partnerjevega spanca ampak povečuje tveganje za razvoj resnih okvar srca in pljuč. Smrčanje lahko tako ogroža vaše življenje, saj lahko vodi k visokemu krvnemu pritisku, nerednim srčnim utripom, v skrajnih primerih pa tudi k srčnim infarktom in nenadni smrti.

Normalno dihanje je ključno za človekovo zdravje tako podnevi, kot ponoči. Samo dihanje je avtomatizirana in visoko nadzorovan mehanična funkcija telesa, ki se med spanjem izvaja tudi ko se večina ostalih mišičnih aktivnosti v organizmu preneha. Lahko bi rekli, da dihanje nadzoruje "nevro-mišični avtopilot". Seveda pa, če pride do okvare avtopilota, dihanje postane neredno in neučinkovito.

Spanje je kompleksno nevrološko stanje, katerega primarna funkcija je počitek in revitalizacija organizma. Ponavljajoče se motnje dihanja v spanju vodijo k motenemu spancu in nenormalnim ravnem kisika in ogljikovega dioksida v krvi, kar povzroča tudi prekomerno dnevno utrujenost in različne okvare srca, pljuč in živčnega sistema. Posledice smrčanja imajo lahko resne posledice na posameznikovo zdravje.

Smrčanje lahko postane tudi jabolko spora, če posameznik, ki smrči, ne sliši prošenj svojega partnerja, naj kaj ukrene glede tega. Partner to lahko razume kot ignoranco, kar lahko vodi do nadaljnjih sporov. V neki britanski študiji so preverjali odnose partnerjev, ki imajo težave s smrčanjem in ugotovili, da kar polovica sodelujočih smrčanje krivi za prepire, da je štiri petine sodelujočih že poizkusilo s spanjem v ločenih prostorih ter da slaba polovica misli da smrčanje na nek način načenja njihov odnos.

Znebiti se smrčanja
Odpravljanje smrčanja je lahko enostavno, v hujših primerih, povezanih z globjimi vzroki pa lahko predstavlja potrebo po močnejših posegih. Blažje oblike preprečevanja smrčanja so sprememba življenjskega stila, s čimer je mišljena predvsem opustitev kajenja, pitja alkohola, hujšanje; spanje na boku ter uporaba raznih pripomočkov. Kirurško lahko smrčanje pozdravimo s posegom, ki razširi ožino v žrelu ali pa zatrdijo mehko nebo.

Kljub nadležnosti smrčanja, pri njegovem pojavu ne smemo obupati in kriviti smrčečega. Vsekakor je potrebno najprej poizkusiti z metodami za preprečevanje smrčanja in na koncu najti tisto, ki učinkuje.

Lekarnar.com