Skrb za nos ob prehladu

izpiranje nosu

Ob splošno razširjeni uporabi nosnih kapljic obstajajo tudi drugi načini zdravljenja simptomov prehlada ali kroničnega nahoda.

Poleg uporabe klasičnih kapljic in pršil se vse več posameznikov namreč odloča tudi za izpiranje nosu s fiziološko raztopino. Ta način dobro poznajo predvsem mlade mamice, ki ga uporabljajo pri higieni nosu svojih malčkov.

Skrivnost učinkovitosti izpiranja nosu s fiziološko raztopino gre pripisati predvsem dobri higieni, ki jo z redno nego dosežemo. Že sam zrak, ki ga vdihavamo namreč predstavlja za nosno sluznico veliko obremenitev.

Predvsem v zimskih mesecih je koncentracija prašnih delcev v zraku zelo velika, hkrati pa je zrak bolj suh. Če zraven prištejemo še bakterije in viruse, ki "ogrožajo" nosno sluznico, pa so težave z nosom v zimskih mesecih "takoj za vogalom".

Izpiranje nosu

Po nekaterih raziskavah naj bi bilo izpiranje nosu s fiziološko raztopino v mnogih primerih prehlada ali kroničnega nahoda celo bolj učinkovito sredstvo pomoči kot pa so to pršila na osnovi raztopine soli.

Po ugotovitvah strokovnjakov iz ZDA so v raziskavi na 120 udeležencih z diagnozo kronični rinitis ugotovili pozitivne učinke takšnega zdravljenja. Polovica udeležencev je uporabljala fiziološko raztopino, druga pa standardno pršilo za nos.

Po zaključku testiranja so primerjali rezultate zdravljenja v obeh skupinah. V prvi skupini je bilo zabeleženo samo 40 % ponovitve simptomov, v drugi skupini pa 60 % ponovitev bolezenskega stanja.

Ugotovili so, da je redno izpiranje nosnih votlin s fiziološko raztopino učinkovitejši način boja proti simptomom prehlada, kot klasična slana pršila za nos in sklenili, da pršila za nos ponujajo samo začasno navidezno olajšanje, redno izpiranje nosu s fiziološko raztopino pa ima učinkovit in stabilen rezultat.

Preventiva je ključ pri zdravju nosu

Za izpiranje nosu obstaja čedalje več pripomočkov za enkratno in večkratno uporabo. Ti sterilni medicinski pripomočki delujejo na mehanskem principu. Z dovajanjem fiziološke raztopine se iz nosne votline odvajata vlaga in prašni delci, ki skupaj zadržujeta v nosu mikrobe in bakterije, ki lahko povzročajo vnetja in bolezni.

Pri izpiranju je priporočljivo vzdrževati temperaturo pripomočka med 35 in 40°C, saj so v tem temperaturnem območju migetalke in sluznica najbolje aktivne.

Nos izperemo tako, da glavo nagnemo naprej in rahlo vstran ter v zgornjo nosnico dovajamo raztopino. Nastalo mešanico sluzi in raztopine izpihamo in ponovimo postopek z drugo nosnico. Čeprav je postopek za mnoge dokaj neprijeten, pa je učinek na sluznico zelo pozitiven in omejuje marsikatero hujšo neprijetnost v nosni votlini v prihodnje.

Hipertonična in izotonična raztopina

Na hitro se ustavimo še pri različnih vrstah raztopin.

V lekarni boste našli tako izdelke na osnovi hipertonične kot  izotonične raztopine. Obe sta primerni za lajšanje težav z nosom in njegovi higieni, vendar pa je med njima velika razlika.

Hipertonična raztopina je bolj primerna za uporabo neposredno v času prehlada ali alergije, saj preko osmoznega efekta omogoča bolj učinkovito odstranjevanje odvečne tekočine iz sluznice ter tako lajša dihanje.

Izotonična raztopina (fiziološka raztopina) pa je po drugi strani zaradi svoje koncentracije soli (ta odgovarja telesni) bolj primerna za dolgotrajnejšo uporabo, torej tudi za vsakodnevno higieno, in pri otrocih.

Medtem ko boste fiziološko raztopino največkrat dobili kar v večji dozi, so hipertonične raztopine pogosteje na voljo v obliki manjših razpršil.

Lekarnar.com