Avtor: Doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije, dermatološka ambulanta Klinike Doktor 24
Glivične okužbe nohtov se lažje znebimo, če z zdravljenjem pričnemo hitro, ob prvih znakih bolezni. Ker gre za zelo trdovratno okužbo, z odlašanjem ukrepanja zmanjšujemo možnost za uspeh. Žal hitre rešitve ne obstajajo. Zdravljenje nohtov je v vsakem primeru dolgotrajno. Vztrajati moramo, dokler noht ne izgleda povsem zdrav. Vsekakor bomo z zdravljenjem zaključili prej, če bomo pričeli pravočasno.
Obstaja več vrst glivic, ki lahko okužijo človeka
Prisotne so v našem okolju, prenašajo se med ljudmi in tudi od živali na ljudi. Več kot štiri petine okužb nohtov povzročajo dermatofiti. Ker se hranijo z roževino, pri človeku lahko okužijo tudi površino kože, dlake in lase. Okužba nohtov je še posebej trdovratna, ker so v nohtu in pod njim pogoji za rast in razmnoževanje glivic zelo ugodni.
V stik z dermatofiti najlažje pridemo preko okuženih tal, kjer hodimo bosi; v bazenih, savnah, toplicah, skupinskih kopalnicah, garderobah ter telovadnicah. Ponavadi najprej pride do okužbe kože med prsti stopal, od tam pa se lahko glivice razširijo tudi na nohte, tako da vstopijo v prostor pod prostim robom nohta.
Okužba nohtov se začne počasi in sprva neopazno
Praviloma se začne na enem od palcev stopal. Na mestu, kjer glivice vstopijo pod noht, to je največkrat na enem od končnih vogalov, se noht rumenkasto obarva, zadebeli in odstopi od podlage. Če na svoje nohte nismo posebej pozorni, teh začetnih sprememb niti ne opazimo. Ker na spontano ozdravitev ne moremo računati, zgodi se namreč zelo redko, se bo površina obolelega dela nohta počasi povečevala in napredovala s končnega proti njegovemu začetnemu delu. Glivice lahko napadejo tudi sosednje nohte, med nego jih s stopal lahko prenesemo tudi na roke. Z napredovanjem okužbe, ki je počasno a vztrajno, pride do okvare celotnega nohtnega aparata, tudi nohtne matice. Tak noht postane rjavkast, krhek, krušljiv in razpade.
Zboli lahko prav vsak, vendar so nekatere skupine ljudi za okužbo bolj dovzetne. To so predvsem starejši ljudje. S staranjem se rast nohtov pomembno upočasni, pridružene bolezni, kot so sladkorna bolezen, slaba arterijska prekrvavitev nog in oslabljena imunost pripomorejo k okužbi, zaradi slabšega občutka za bolečino obstaja večja možnost za poškodbo nohtov. Poškodovane nohte, ki so odstopili od podlage, glivice veliko lažje okužijo. To je eden od razlogov za pogostejše okužbe nohtov pri športnikih. Tudi luskavica, ki povzroči odstopanje nohta od podlage, poveča možnost za glivično okužbo. In verjetno je pomembna tudi dovzetnost posameznika za okužbo, ki je dedno pogojena.
Zdravljenje glivične okužbe nohtov je zelo smiselno
Okužba nohtov ni zgolj kozmetična težava, pač pa jo je treba zdraviti, kot to velja za vse druge okužbe. Z napredovanjem bolezni lahko pričakujemo več težav: bolečino med hojo, trganje nogavic, prenos na kožo drugih delov telesa, tudi na druge ljudi. Še posebej nevarna je lahko za sladkorne bolnike in tiste s pomanjkljivo imunostjo – pri njih se lahko razvijejo resni zapleti.
Pri izbiri vrste zdravljenja zdravniki upoštevamo več dejavnikov: vrsto povzročitelja, število in površino prizadetih nohtov, razširjenost glivične okužbe na kožo drugih delov telesa, starost bolnika, pridružene bolezni in zdravila, ki jih je treba jemati zaradi njih, pa seveda tudi želje posameznika.
Zdravila, s katerimi zdravimo glivične okužbe so antimikotiki. Ubijejo glivice ali zavirajo njihovo razmnoževanje in tako pomagajo našemu telesu, da se jih znebi. Kot najuspešnejše pri borbi z glivično okužbo nohtov velja sistemsko zdravljenje, to je nekajmesečno jemanje zdravil v obliki tablet ali kapsul, ki preko krvnega obtoka dosežejo nastajajoč noht in se vanj vgradijo. V notranjosti se nato zadržujejo še več mesecev in omogočijo rast zdravega nohta. Za sistemsko zdravljenje se odločimo, kadar je prizadeta velika površina nohta, kadar je prizadeta tudi lunica, pod katero se nahaja nohtna matica, kadar je okuženih več nohtov, ne sme pa biti zadržkov za uvedbo tovrstnega zdravljenja. Teh je kar veliko. Ker zdravilo deluje na celoten organizem, lahko povzroči pomembne neželene učinke ali se vpleta v delovanje drugih zdravil. Zato se pri starejših, ki že jemljejo več zdravil, zanj redko odločimo. Na žalost pa tudi s sistemskim zdravilom, ki velja za najučinkovitejšega, ni mogoče ozdraviti prav vseh okužb, to še posebej velja za tiste najbolj napredovale. Zato je ključno, da z zdravljenjem ne odlašamo predlogo.
V začetni fazi bolezni si lahko pomagamo sami, s samozdravljenjem
To je uporaba zdravila z antimikotikom v obliki laka za nohte. Gre za lokalno zdravljenje, ki je varno. Za razliko od sistemskih zdravil ne vpliva na celoten organizem. Neželeni učinki so zelo redki in se lahko pojavijo le na mestu nanosa. Nanos laka omogoča zdravilni učinkovini dolgotrajen stik z nohtom in nakopičenje v dovolj veliki koncentraciji, ki je potrebna za uničenje glivic v notranjosti. Samozdravljenje z zdravilnim lakom je primerno, kadar je prizadeta majhna površina nohta, ki ne sme biti večja od 75 % in kadar okužba ni napredovala do nohtne lunice. Prej kot bomo začeli, večje možnosti za uspeh imamo.
Ključna je tudi vztrajnost. Z rednim nanašanjem zdravila moramo vztrajati. Odvisno od napredovalosti okužbe zdravljenje traja vsaj pol leta, pogosto pa moramo z njim vztrajati leto dni ali več, vse dokler zdrav noht povsem ne preraste bolnega. Razlog za dolgotrajnost zdravljenja je počasna rast nohtov. Noht palca stopala pri mladem, zdravem človeku potrebuje leto dni ali več, da preraste po celi dolžini, pri starejših je rast še počasnejša. Za popolno ozdravitev mora zdrav noht povsem izpodriniti bolnega. Koristno je, da sproti odstranjujemo oboleli končni del nohta s striženjem in brušenjem, pri tem nam lahko pomaga tudi pediker. Če po 3–6 mesečnem samozdravljenju ni videti, da bi se površina obolelega dela nohta zmanjševala, je smiseln obisk zdravnika. Vedno obstaja možnost, da gre za katero od drugih bolezni nohtov pri katerih protiglivično zdravljenje ni učinkovito, ali pa bo morda treba uvesti sistemsko zdravljenje.
Neučinkoviti in slabše učinkoviti načini spopadanja z okužbo nohtov
Med učinkovite lokalne metode zdravljenja zagotovo ne štejemo uporabe krem, gelov, pršil in praškov z antimikotiki, ki so namenjeni zdravljenju kože. S površine se namreč hitro odstranijo, učinkovina ne prodre v noht in za razliko od zdravilnega laka za nohte ne zagotavljajo dolgotrajnega stika z nohtom. Zato zdravljenje s protiglivičnimi kremami, geli, pršili in praški ne more biti uspešno.
Na tržišču je tudi zelo veliko lokalnih pripravkov namenjenih nanašanju na nohte, vendar ne gre za zdravila. Nekatera vsebujejo kisline, ki znižajo pH vrednost na površini nohta, eterična olja ali piroktonolamin. Njihovo delovanje je le blago protiglivično, zato čudežnih ozdravitev ne moremo pričakovati. Tudi nanašanje vodikovega peroksida na površino nohta ne bo uničilo glivic v notranjosti.
Eden od novih pristopov je lasersko zdravljenje, vendar vseh odgovorov glede ustreznosti in učinkovitosti takega zdravljenja še nimamo, izgleda da z njim začasno izboljšamo izgled nohta, vendar glivic ne uspemo povsem uničiti.
Dermatologi svojim bolnikom priporočamo preizkušena zdravila, ki so dokazano učinkovita, bodisi sistemske antimikotike ali antimikotike v obliki zdravilnega laka za nohte. V zelo redkih primerih, predvsem kadar smo z vsemi drugimi ukrepi povsem neuspešni, se odločimo za operativno odstranitev nohta, ki pa je zelo agresiven poseg in prav tako ne zagotavlja ozdravitve.
Še nekaj koristnih nasvetov za konec
Skrbimo za higieno stopal. Kožo med prsti in nohte po umivanju dobro osušimo. Nosimo udobno in zračno obutev ter bombažne nogavice, ki jih lahko peremo pri temperaturi 60 stopinj Celzija. V javnih prostorih ne hodimo bosi, obujmo natikače. Luščenje in razpoke med prsti stopal zdravimo s protiglivičnimi kremami, pršili ali praški.
Razkritje: Objavo članka je omogočilo podjetje Bonifar, ki v vsebino ni posegalo.