Retinol - zlati standard v boju proti znakom staranja

Retinol - zlati standard v boju proti znakom staranja

Kaj je retinol?

Retinol je oblika vitamina A, ki se pogosto uporablja v kozmetiki zaradi svojih anti-aging lastnosti, zato velja kot zlati standard pri napredni negi kože. Gre za eno najbolj raziskanih in učinkovitih sestavin za nego kože, zlasti pri zmanjševanju videza gub, izboljšanju teksture kože ter zmanjševanju pigmentnih madežev in nepravilnosti. Retinol deluje tako, da spodbuja obnovo celic in proizvodnjo kolagena, kar vodi do bolj gladke in enakomerne kože.

V katerih kozmetičnih izdelkih najdemo retinol?

Retinol najdemo v številnih izdelkih za nego kože (najpogosteje obraza), ki se ne spirajo. Primer izdelkov z retinolom:

  • serum za obraz z retinolom
  • anti-aging krema z retinolom
  • krema za okrog oči z retinolom
  • maska za obraz z retinolom

Kakšna je razlika med retinolom in retinoidi?

Retinoidi so splošen izraz, ki zajema vse derivate vitamina A, vključno z retinolom. Torej lahko rečemo, da se retinol uvršča med retinoide.

Družina retinoidov zajema tako retinoide, ki jih najdemo v kozmetiki (retinol, estri retinola, retinaldehid, naprednejši derivati) kot tudi retinoide, ki so običajno na voljo le na recept (adapalen, tazaroten, tretinoin) in se uporabljajo za resnejše kožne težave.

V tem članku se bomo osredotočili na retinoide, ki se uporabljajo v kozmetičnih izdelkih.

Kako vrsta retinoida vpliva na njegovo delovanje?

Vse oblike retinoidov, ki jih najdemo v kozmetiki, se morajo po nanosu v koži najprej pretvoriti v retinojsko kislino, preden lahko delujejo. Potentnost retionida je odvisna od stopenj pretvorbe, ki je potrebnih do pretvorbe do retinojske kisline, hkrati pa se s potentnostjo veča tudi verjetnost za draženje kože

  • Najblažje oblike so estri retinola  (kot so retinil palmitat, retinil acetat, retinil linoleat), ki jih mora koža najprej pretvoriti v retinol, nato v retinal, in končno v retinojsko kislino. Ta večstopenjska pretvorba pomeni, da so estri retinola najblažji in najmanj dražeči, vendar tudi najmanj učinkoviti v primerjavi z drugimi oblikami.
  • Retinol je učinkovitejši od estrov retinola, saj zahteva manj korakov za pretvorbo (retinol → retinal → retinojska kislina), a še vedno ni neposredno aktiven.
  • Retinal (retinaldehid) je še močnejši, saj se pretvori le enkrat (retinal → retinojska kislina), preden postane aktiven.

Poenostavljen prikaz metabolizma retinoidov 

V zadnjih letih postajajo vse bolj priljubljene tudi naprednejše oblike retinoidov, ki pa ne sledijo standardni shemi pretvorbe do retinojske kisline. To sta na primer granactive retinoid in retinil retinoat.

Pri napotkih za uporabo se bomo osredotočili na najpogosteje zastopanega v kozmetičnih izdelkih - retinol.

Kako pravilno uporabljati retinol?

  1. Postopnost pri uporabi: Če ste začetnik pri uporabi retinola, začnite z nižjo koncentracijo (0,1% do 0,2%) in ga uporabljajte enkrat ali dvakrat tedensko. Ko se koža navadi, lahko pogostost uporabe postopoma povečate. Retinol lahko povzroči rdečico, suhost in luščenje kože, še posebej na začetku uporabe. Zato je pomembno, da ga v rutino nege kože uvajate postopoma. Če se pojavi draženje, zmanjšajte pogostost uporabe ali uporabite izdelek z nižjo koncentracijo retinola.
  2. Nanesite zvečer: Retinol nanesite zvečer po čiščenju obraza in pred nanosom vlažilne kreme. Pomembno je, da retinol nanašate v večernem času, saj je le-ta občutljiv na sončno svetlobo. 
  3. Zaščita pred soncem: Retinol lahko poveča občutljivost kože na UV-žarke, zato je obvezna uporaba zaščitne kreme z visokim zaščitnim faktorjem (ZF 30 in več), tudi ob oblačnih dneh.

S katerimi aktivnimi sestavinami lahko kombiniramo retinol?

Retinol lahko preprosto kombinirate z nekaterimi aktivnimi sestavinami, ki jih pogosto najdemo v kozmetičnih izdelkih za nego kože. Te sestavine bodo z retinolom delovale sinergistično ali pa omilile suhost in draženje kože, ki ju lahko povzroča retinol. Primer takih aktvinih sestavin so: niacinamid, hialuronska kislina in peptidi.

Katerim aktivnim sestavinam se moramo izogibati ob uporabi retinola?

Svetujemo vam, da sočasno z retinolom na kožo ne nanašate močnejših aktivnih sestavin, kot so AHA (alfa hidroksi kisline), BHA (beta hidroksi kisline) in vitamin C, saj lahko kombinacija poveča tveganje za draženje kože.

Kako pa pravilno uporabljamo ostale vrste retinoidov v kozmetiki?

Za ostale retinoide v kozmetičnih izdelkih veljajo enaka priporočila kot za uporabo retinola.

Za konec še …

Retinol je ena izmed najučinkovitejših sestavin v negi kože, ki lahko zagotovi vidne rezultate, če ga uporabljate premišljeno, dosledno in v skladu s smernicami. Pomembno je vedeti, da učinki retinola niso takojšnji, ampak je za vidne rezultate retinol potrebno uporabljati več mesecev. Še več, priporočamo, da retinol postane del vaše redne rutine nege kože. 

Avtorica: Lea Seljak, mag. ind. farm. in dipl. kozmet.
Pripravljeno s pomočjo orodij umetne inteligence.