Resneje o strijah je z nami spregovoril Aleš Leskovšek, dr. med., specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije iz Zdravstvenega centra Simed.
»Z uporabo intenzivnega vlaženja, uporabo silikonskih gelov in oblog, C vitamina, kemičnih pilingov in retinoidov, lahko bistveno omilimo izgled strij«.
Kaj so strije in zakaj nastanejo?
Strije so pogosta kožna sprememba. Ne povzročajo zdravstvenih težav, vendar so lahko estetsko zelo moteče. So črtaste kožne brazgotine, ki jih spremlja atrofija epidermisa (stanjšanje povrhnjice). Nastanejo v koži, ki je izpostavljenja dolgotrajni in stopnjujoči se napetosti. To se zgodi, kadar se del telesa veča (trebuh nosečnice, hitra rast mladostnikov, Body Building, rejenje).
Strije nastanejo tudi pri povečani aktivnosti nadledvične žleze (Cushingov sindrom) in pri dolgotrajnem jemanju kortikosteroidov v obliki tablet ali krem, saj pride do degranulacije mastocitov in posledične okvare kolagena in elastina.
So strije pogost spremljevalec, se med spoloma pojavnost strij razlikuje?
Strije so pogoste, saj nastanejo pri 70% doraščajočih (adolescentih) žensk, pri 90% nosečnic in pri 40% (adolescentnih) doraščajočih moških.
Kakšen je izgled strij, kako jih prepoznamo?
Sprva so strije ploščate, s stanjšano rdečkasto kožo in včasih srbijo. Počasi se širijo, daljšajo in postanejo rdeče-vijoličaste (Striae rubre). Površina je lahko rahlo nagubana. Zrele strije so svetle, vbočene, trakaste, široke do 1 cm (Striae distense). Nekatere s časom zbledijo in postanejo manj opazne. Obnašajo se kot celeče se brazgotine ali celeče se rane. Strije, ki nastanejo ob daljši uporabi steroidov, so običajno daljše in širše kot ostale strije, ki so nastale zradi drugih vzrokov.
Poznamo tudi elastotične strije, to so rumenkasti, izbočeni trakovi, ki potekajo počez čez križ in spodnji del hrbta. Od običajnih strij jih razlikujemo po tem, da so izbočene (lahko jih zatipamo nad nivojem kože) in rumenkaste, ne pa belo rožnate.
Kje so vzroki, da do strij pride?
O vzrokih nastanka strij ne vemo veliko. Ena od razlag je, da nastanejo, ko zaradi stopnjujoče se napetosti kože poči oziroma popusti nosilna mreža vezivnega tkiva. Lažje naj bi nastale v koži mladih odraslih ljudi, ker imajo ti veliko močno zamreženega, čvrstega kolagena. Potrebna je še stopnjujoča se napetost kože, ki nastane ob nosečnosti, hitri rasti, dviganju uteži, rejenju.
Pod mikroskopom so stirje brazgotinasto tkivo s stanjšanjem povrhnjice in kože v celoti. Elastinska vlakna so strgana, skrčena in neenakomerno razporejena. Kolagen poteka v horizontalnih snopičih.
Kakšne so možnosti odpravljanja strij?
Strij tudi z najmodernejšimi zdravili in tehnikami ne znamo odpraviti. Lahko pa z uporabo različnih terapij, krem, silikonskih gelov in oblog ter pripomočkov izgled strij omilimo tako, da so manj opazne. Izogibati se je potrebno hitrih in velikih sprememb obsega delov telesa. Dokler so strije rdeče (Striae rubre) so bolj odzivne na zdravljenje.
Intenzivno vlaženje (silikonski geli, obloge, kreme, ki ustvarijo vlažno komoro), vitamin C, piling s sadnimi kislinami in retinoidi, so nekatera priporočena sredstva za omilitev strij. Prekinitev jemanja kortikosterodidov ali uporabe mazil, ki vsebujejo kortikosteroide je nujna, če želimo omiliti strije ali preprčiti njihovo širjenje.
Z uporabo nekaterih vrst laserjev (na primer ND YAG pri 1064 nm ali FLpdl pri 585 nm), z uporabo intenzivne pulzirajoče bele svetlobe ter radiofrekvence, je moč omiliti strije. Podobno je učinkovit piling strij s triklorocetno kislino (ena od sadnih ksilin). Ob večkratni zaporedni terapiji lahko opazno omilimo strije. V Zdravstvenem centru SIMED imamo s pilingom ter uporabo E laserja z radiofrekvenco, ob souporabi silikonskih gelov in oblog, najboljše izkušnje pri zdravljenju strij.
Od topičnih zdravil (mazila) so verjetno najučinkovitejši retinoidi. Najbolje jih je uporabiti pri nastajajočih in še rdečih strijah. Terapijo je potrebno izvajati pod kontrolo zdravnika, ki ta zdravila tudi predpiše.
Kaj lahko ob terapiji strij pričakujemo, kaj nam svetujete?
Strije, ki nastanejo v adolescenci, pogosto sčasoma zbledijo in postanejo manj izrazite. Z uporabo intenzivnega vlaženja, uporabo silikonskih gelov in oblog, C vitamina, kemičnih pilingov in retinoidov (derivati vitamina A), lahko bistveno omilimo izgled strij.
Sponzor prispevka: