Svetloba je pomembna za nastanek vida, hkrati pa je za očesne strukture tudi škodljiva. Svetloba s stimulacijo celic na očesnem ozadju sproži nastanek signala, ki v možganih oblikuje sliko.
Določen spekter svetlobe, ki smo mu vsakodnevno izpostavljeni, lahko poškoduje občutljive celice očesnega ozadja. Oko ima razvito lastno zaščito proti poškodbam, povzročenimi zaradi svetlobe. Del te zaščite predstavljajo tudi hranila, ki se po krvnem obtoku prenesejo v oko in se kopičijo v točno določenih očesnih strukturah.
K zmanjšanju tveganj za očesne bolezni, kot so starostna degeneracija rumene pege, suho oko, glavkom in siva mrena, prispevajo tudi nekateri vitamini in drugi antioksidanti. Prehranska dopolnila so koristna in potrebna, če prehranski vnos ne dosega priporočenih smernic.
Mrežnica svoje občutljive vidne strukture ščiti s kopičenjem dveh posebnih pigmentov
V človeškem serumu so odkrili približno 20 različnih vrst karotenoidov – pigmentov. Večino karotenoidov v prehrani in serumu sestavljajo karoteni, spojine, ki jih telo ne more proizvajati. Zaradi selekcije se z leti v mrežnici kopičita lutein in zeaksantin. V povprečni prehrani ju ne najdemo v tako visokih koncentracijah kot v rumeni pegi. V človeški mrežnici in leči je ta večkrat višja kot v drugih tkivih [1]. Lutein in zeaksantin sta edina karotenoida, prisotna v očesni leči [2].
Lutein in zeaksantin, fotoprotektivno delovanje
Lutein in zeaksantin sta močna antioksidanta. Vgradita se v maščobne dele celičnih membran in tam lovita proste radikale, ki jih ustvarijo svetlobni žarki, ter na tak način ohranjata vitalnost celic. Pravimo, da delujeta fotoprotektivno. To je še posebej pomembno v področju rumene pege ali makule, kjer se nahajajo občutljive celice, pomembne za nastanek centralnega vida.
Kako se naše oko zaščiti pred UVA in UVB svetlobo?
Oko je izpostavljeno širokemu spektru sevanja, od ultravijoličnega do vidnega. Da svetloba ne uniči tkiv in celic, pomembnih za vid, ima oko posebne zaščitne mehanizme.
Prva obramba očesa je roženica, ki absorbira UVC- in UVB-sevanje, medtem ko se UVA-sevanje absorbira v intraokularni leči. Vidna svetloba ter infrardeče sevanje se brez absorpcije v sprednjih očesnih strukturah preneseta do mrežnice, kjer lahko poškodujeta mrežnične celice, in sicer tako fotoreceptorje kot pigmentni epitel mrežnice. Poškodba mrežničnih celic pri tovrstnem sevanju je odvisna od intenzivnosti, trajanja sevanja in valovne dolžine [3, 4]. Mrežnica ima razvito obrambo pred svetlobno poškodbo tako, da v mrežničnih celicah kopiči dva pigmenta iz hrane. To sta lutein in zeaksantin, pigmenta, ki učinkovito absorbirata očesu škodljivo svetlobo. [5]
Starostne spremembe rumene pege (makule) lahko vodijo do izgube osrednjega dela vida
Starostna degeneracija rumene pege je v razvitem svetu najpogostejši vzrok slepote pri ljudeh, starejših od 60 let. Slepota pri starostni degeneraciji rumene pege prizadene osrednji del vidnega polja, kjer nastaja vid, pomemben za ostrino. Periferni del vidnega polja ostane ohranjen, oseba ne postane popolnoma slepa, kot je to pri napredovali obliki glavkoma ali zelene mrene. Osebe opisujejo meglen madež v osrednjem delu vidnega polja, ne morejo brati, pisati, voziti avta in razpoznavati obrazov, medtem ko sposobnost orientacije in gibanja v prostoru ostane ohranjena.
S kliničnimi raziskavami so potrdili, da hranila z antioksidativnimi lastnostmi, kot so karotenoidi in nekateri vitamini (vitamin E, C) ter minerali, kot je cink, upočasnijo razvoj napredovale oblike makularne degeneracije.
Po 55 letu je pomembno opraviti razširjen oftalmološki pregled
Glede na izsledke AREDS študije je zaradi izključitve tveganj za razvoj napredovale oblike starostne degeneracije rumene pege priporočljivo, da osebe, starejše od 55 let, opravijo razširjen specialistični oftalmološki pregled, ki zajema pregled očesnega ozadja pri široki zenici in tomografsko slikanje mrežnice [6].
Uravnotežena, zdrava in pravilno pripravljena hrana, bogata z luteinom in zeaksantinom, kot sta zelenolistnata zelenjava (špinača in ohrovt) ter zelenjava z oranžnim pigmentom (rdeča paprika), prispeva k zdravju očesa.
Osebam s slabšo prehranjenostjo ali večjim tveganjem za nastanek očesnih bolezni priporočamo prehranska dopolnila s povečano vsebnostjo luteina in zeaksantina.
Prispevek je za STADA d.o.o.: pripravila: Andreja Veselica, dr. med. spec. oftlamologije
Literatura:
1. Maoka T. Carotenoids as natural functional pigments. J. Nat. Med. 2020; 74: 1–16. doi: 10.1007/s11418-019-01364-x.
2. Vishwanathan R., Schalch W., Johnson E.J. Macular pigment carotenoids in the retina and occipital cortex are related in humans. Nutr. Neurosci. 2016; 19: 95–101. doi: 10.1179/1476830514Y.0000000141
3. Algvere P.V., Marshall J., Seregard S.: Age-related maculopathy and the impact of blue light hazard. Acta Ophthalmol. Scand., 2006, 84; 4–15
4. Roberts J.E.: Ocular phototoxicity. J. Photochem. Photobiol. B, 2001, 64; 136–143
5. Bernstein P.S., Li B., Vachali P.P., Gorusupudi A., Shyam R., Henriksen B.S., Nolan J.M. Lutein, zeaxanthin, and mesozeaxanthin: The basic and clinical science underlying carotenoid-based nutritional interventions against ocular disease. Prog. Retin. Eye Res. 2016; 50: 34–66. doi: 10.1016/j.preteyeres.2015.10.003.
6. Age-Related Eye Disease Study Research Group. A randomized, placebo-controlled, clinical trial of high-dose supplementation with vitamins C and E, beta carotene, and zinc for age-related macular degeneration and vision loss: AREDS report no. 8. Arch Ophthalmol. 2001; 119(10): 1417–1436. doi: 10.1001/archopht.119.10.1417