Pomladno (pre)čiščenje

Pomladno (pre)čiščenje - Slika 1

Sodoben način življenja deluje na naše telo tako pozitivno kot negativno. Medtem ko je zadovoljitev potreb lažje in enostavnejše kot nekoč in si lahko z medicino in zdravili pomagamo do daljšega in kvalitetnejšega življenja, pa vse to predstavlja tudi breme za naš organizem.

Zaužita hrana in druge snovi vsebujejo zaradi masovne proizvodnje tudi veliko nekoristnih snovi, v nekaterih primerih gre celo za zelo strupene sestavine.

Večina škodljivih snovi se iz telesa izloči preko njegovih lastnih mehanizmov, vseeno pa velja prepričanje, da k prečiščevanju veliko pripomorejo prečiščevalne diete.

S pravilnim izvajanjem lahko svojemu telesu vrnete ugodno počutje, vsekakor pa ima lahko takšna skrb za svoje telo močne pozitivne psihološke učinke.

Obstaja veliko prečiščevalnih diet, ki trajajo različno dolgo. Večinoma takšno postenje pomeni odrekanje mesu, sladkorju, žitnim in mlečnim izdelkom, alkoholu, kavi ter podobnim izdelkom.

Izbira ustrezne diete je v največji meri odvisna od lastne presoje posameznika o svoji vztrajnosti, kakršnikoli odločitvi pa naj botruje zavedanje, da previdnost pri takšnih dietah ni odveč in da se v dvomih lahko za nasvet kadarkoli obrnete na svojega zdravnika ali farmacevta.

Limonina prečiščevalna dieta

V svetu je že dolgo uveljavljena limonina prečiščevalna dieta (znana kot 'lemon detox diet'), ki jo je  pred več kot 50 leti iznašel naravni zdravilec Stanley Burroughs.

Gre za  postenje ob pomoči napitka iz javorjevega sirupa, limoninega  soka, ščepca pekoče paprike ter vode. Javorjev  sirup je bogat naravni  vir cinka in mangana, ki  imata posebno zaščitno vlogo v zdravi prehrani, limonin sok oskrbi telo z antioksidanti in vitaminom C, pekoča paprika pa pospeši delovanje izločil.

Ker ima pekoča paprika dokaj močan okus, jo nekateri napitku ne dodajajo, izločanje pa pospešijo z jemanjem zeliščnih  odvajalnih tablet.

Z malo truda in volje je lahko zdržati pet do deset dnevni popolni post, ki razbremeni telo odvečnih kilogramov in organizmu povrne izgubljeno ravnovesje ter dobro počutje.

Manj vztrajni se lahko postijo tudi le 1 dan tedensko, še krajša oblika posta pa je namenjena tistim, ki si zaradi dnevne dinamike ne morejo privoščiti daljšega postenja, oziroma tistim, ki želijo poskusiti s prečiščevalno dieto, pa niso prepričani, da bodo zdržali.

Pri sproščujočem postu namesto večernega obroka spijemo 2 – 3 kozarce napitka. S tem omogočimo telesu daljšo nočno regeneracijo, ki naj bi trajala vsaj 1 mesec, iz nekajdnevnega sproščujočega posta pa lahko preidemo tudi na popolni 5 dnevni post.

V času postenja napitek pijemo, ko smo lačni, dnevno pa moramo zaužiti najmanj 2-3 l tekočine. Fizično aktivni ljudje naj povečajo količino napitka glede na dodatne energetske potrebe. Da ublažimo neprijeten zadah iz ust, lahko pijemo tudi nesladkane sadne ali zelišče čaje, na primer metin čaj.

Po opravljenjem postenju moramo telo počasi privajati na normalno hrano. Najpogostejša napaka je, da takoj po postu začnemo s preobilnim uživanjem le-te. Prvi dan po postu se priporočajo sveže stisnjeni sadni sokovi, za večerjo pa lahko zaužijemo zelenjavno juho. Drugi dan lahko večerji dodamo še rjav riž ter dušeno zelenjavo. Tako nadaljujemo tudi tretji dan. Četrti dan lahko začnemo z normalnim prehranjevanjem, v prvih treh pa nikakor ne smemo uživati mesa, rib, jajc, kruha ali sladkarij ter piti sladkih gaziranih pijač.

Zelo pomembno je, da po postu začnemo z uravnoteženim uživanjem zdravih obrokov, v nasprotnem primeru se nam bodo stari grehi kaj hitro povrnili. Post vsekakor ni priporočljiv osebam mlajšim od 14 let, nosečnicam, doječim materam ter bolnikom s kroničnimi obolenji!

Uvod v bolj zdravo življenje
Prečiščevalna dieta, ki smo jo podrobneje predstavili, pa tudi druge podobne diete za razstrupljanje telesa so odlična odskočna deska za bolj zdravo življenje. Četudi učinki razstrupljanja prečiščevalnih diet še niso v večji meri dokazani, lahko posameznik z njimi vstopi v popolnoma drugačen odnos do svojega telesa in prehranjevanja. V želji po odpravi kakšne od svojih razvad je namreč velikokrat najtežji prav začetek.

Lekarnar.com