Ste kdaj razmišljali, kako pomembno je železo za delovanje našega organizma? Gre za snov, ki je nujno potrebna za tvorbo hemoglobina v eritrocitih, prav hemoglobin pa prenaša kisik po našem telesu, do vseh ključnih organov in tkiv [1]. Dokler smo vitalni in polni energije, za to ni potrebe, ko pa zlezemo v dve gubi in nimamo dovolj moči niti za običajne opravke, posumimo, da nas mogoče muči pomanjkanje železa. Kako si lahko pomagamo?
Železo torej igra ključno vlogo pri dobrem počutju, ko omogoča, da je naše telo ustrezno preskrbljeno s kisikom in lahko deluje s polno paro. Če primanjkuje tega pomembnega minerala, se raven krvnega hemoglobina zniža, celice pa ne dobijo dovolj kisika, zato ne delujejo, kot bi morale.
Do težav, zaradi premalo železa v krvi, prihaja v vseh življenjskih obdobjih in lahko prizadene skoraj vsakogar, čeprav najpogosteje tare ženske v rodni dobi. Z njimi naj bi se spopadala približno četrtina svetovne populacije, kar priča o razsežnostih tega problema [2]. Nezadostna preskrbljenost organizma z železom lahko spremlja druge kronične bolezni, zlasti bolezni prebavil, često pa je le posledica premajhnega vnosa s hrano. To zlasti velja za obdobja povečane potrebe po tem mineralu, kot so nosečnost in dojenje, pojav močnih menstruacij, intenzivne rasti pri otrocih ter izjemnih naporov pri športnikih [3,4]. V zadnjem času pomanjkanje železa zaznavamo tudi pri vse večjem številu starostnikov, in to tako zaradi različnih kroničnih bolezni kot zaradi neustrezne prehrane.
Do pomanjkanja železa v telesu lahko pride zaradi večje izgube krvi (močne menstruacije, pogoste menstruacije, krvavitev iz želodčne razjede, krvavitev iz danke, krvavitev ob pretirani uporabi zdravil), pomanjkljive prehrane s premalo železa (največji delež železa dobimo prav s hrano!), motene absorpcije železa, ki se kaže pri nekaterih kroničnih boleznih (npr. Crohnova bolezen, posegi na tankem črevesju, celiakija) in kot posledica jemanja zdravil; ter nosečnosti, pri kateri ženska potrebuje dvakrat več železa, da lahko proizvede dovolj hemoglobina zase in za rastočega otroka [3, 4]. Zaloge železa se še zlasti izčrpajo pri zaporednih nosečnostih.
Simptomi pomanjkanja železa so klic na pomoč
Kako prepoznamo, da nam primanjkuje železa? Najbolj tipični simptomi pomanjkanja železa so: neprestana utrujenost, pomanjkanje energije, zaspanost oziroma nenehna potreba po spanju, zadihanost že ob najmanjših naporih, bledica, pospešen srčni utrip, slabša koncentracija, glavoboli, vrtoglavost, slabša odpornost na okužbe [1, 4]. V hitrem tempu, ki nam ga narekujejo številne obveznosti, teh znakov pogosto ne jemljemo dovolj resno - po načelu »dokler gre, gre«. A znaki so tu zato, da jim prisluhnemo in ukrepamo.
Vsekakor je nezadostno preskrbljenost telesa z železom dobro prepoznati in čim hitreje odpraviti. Idealno je, če zadostuje že nov jedilnik z obilico živil, bogatih z železom, vitamini in minerali.
Za boljše počutje poskusite spremeniti jedilnik
Ne pozabite, da največji delež potrebnega železa dobimo s kakovostno, s tem mineralom bogato hrano. Zato lahko za svoje zdravje tudi na tem področju veliko naredimo sami. Če se sprašujete kako izboljšati nivoje železa v krvi, je odgovor v preskrbljenosti svojega telesa s hrano in drugimi mikrohranili, ki vsebujejo železo. Mednje sodi suho sadje, zlasti slive, marelice, rozine, oreščki, temno zelena kuhana zelenjava s špinačo na čelu, polnozrnate žitarice, proso in oves, stročnice, jajčni rumenjak, rdeče meso in jetra, perutnina in ribe, zlasti sardele.
Pri tem upoštevajte, da se železo v hrani bolje absorbira iz živalskih, kot železo iz rastlinskih virov. [5, 6] Zato moramo rastlinske hrane za isti učinek pojesti bistveno več, na kar morajo biti pozorni zlasti vegetarijanci.
Za hitro in učinkovito nadomestitev izčrpanih zalog železa
Za učinkovito nadomestitev izčrpanih zalog in čim hitrejšo vzpostavitev boljšega počutja lahko po posvetu z osebnim zdravnikom posežemo tudi po železu v obliki tablet ali kapsul. Dobra novice je, da je zdaj v lekarnah na voljo tudi našemu telesu bolj prijazno hemsko železo, ki niti občutljivejšim ne bo več povzročalo težav s slabostjo. Gre za prehransko dopolnilo, ki se lepo absorbira v črevesje, ne draži sluznice prebavil, pa tudi jemanje je preprosto, nevezano na dinamiko obrokov.
Če vam primanjkuje železa, če ste pred kratkim rodili, se pripravljate na nosečnost ali porod ter se srečujete z izjemnimi napori, po posvetu z zdravnikom ali farmacevtom posezite po hemskem železu in svojemu organizmu zagotovite optimalno delovanje.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.
Prispevek je pripravilo podjetje: Gedeon Richter d.o.o., Verovškova ulica 55, 1000 Ljubljana
Reference:
- Koder B, 2019. Fiziološki pomen železa ter nadomestno zdravljenje ob anemiji zaradi pomanjkanja železa. Farmacevtski vestnik, letnik 70, številka 2, str. 125-132.
- GBD 2021 Anaemia Collaborators. Prevalence, years lived with disability, and trends in anaemia burden by severity and cause, 1990-2021: findings from the Global Burden of Disease Study 2021. Lancet Haematol. 2023 Sep;10(9):e713-e734.
- Pasricha SR, Tye-Din J, Muckenthaler MU, Swinkels DW, 2021, Iron deficiency. Lancet. Jan 16; 397(10270):233-248.
- Zupan IP, 2019. Anemija. Farmacevtski vestnik, letnik 70, številka 2, str. 119-124.
- Šola reproduktivnega zdravja žensk 2021 : zbornik strokovnih prispevkov; Ljubljana, 2021. - Str. 9-12, COBISS.SI-ID 67613187.
- Kumar A, Sharma E, Marley A, Samaan MA, Brookes MJ, 2022. Iron deficiency anaemia: pathophysiology, assessment, practical management. BMJ Open Gastroenterol. Jan;9(1):e000759.