Zimski čas je obdobje, ko je potrebno vašemu psu posvetiti posebno pozornost. V prvi vrsti je potrebno poskrbeti za zaščito pred mrazom in vetrom, toplo ležišče in pitno vodo ter zadostno količino hrane, saj je za vzdrževanje telesne temperature potrebno precej energije.
Poleg tega moramo biti pozorni tudi na zdravje psa, predvsem na njegov imunski sistem, zaščito tačk na sprehodih in blaženje bolečin v sklepih. Pri zelo nizkih temperaturah voda v posodi hitro zmrzne, zato jo je potrebno večkrat na dan zamenjati s svežo mlačno vodo. Prav tako kot v vročih poletnih mesecih, lahko psi tudi pozimi trpijo zaradi dehidracije.
Pozimi moramo biti bolj pozorni na zaščito in udobje našega pasjega prijatelja. Največjo nevarnost predstavljajo ozebline, ki se pojavijo najprej na uhljih, tačkah in na repu. Zato psa ne smemo dalj časa puščati na mrazu brez ustreznega zavetja.
Za pasme, ki imajo krajšo dlako brez podlanke in živijo v stanovanju priporočamo, da na sprehodu nosijo plašček, ki jih zaščiti pred mrazom in vetrom. Med pasme, ki potrebujejo oblačila štejemo predvsem manjše pse kot so čivave, manjše vrste terierjev, pinče in pse z golimi predeli, kot je to kitajski goli pes, pa tudi nekatere večje z izrazito kratko dlako.
Zima je naporen čas za tačke naših pasjih prijateljev. Mraz, led in sol, ki jo v velikih količinah posipajo na ceste lahko poškodujejo tačke in psom povzročajo bolečine in neugodje. Tekom zime je še posebej pomembno, da jih redno pregledujemo za kakršnekoli znake ozeblin ali razjede. Na splošno je pri resnično nizkih zunanjih temperaturah priporočljivo peljati psa na več krajših sprehodov, namesto na enega dolgega, saj se tako zmanjša tveganje, da bi dobil ozebline zaradi dolge izpostavljenosti mrazu in ledu. Izogibajte se območjem obilnega soljenja. Kadar je možno omogočite psu, da namesto po soljenem pločniku, hodi po zasneženem travniku. Ko pridete domov s sprehoda mu z mlačno vodo sperite tačke, da odstranite ostanke soli, ki bi še naprej dražili blazinice. Sol, ki se uporablja za topljenje ledu na cestah je lahko v večjih količinah za psa tudi strupena, zato priporočamo, da z vodo sperete tudi svoje čevlje, da jih ne bi pes lizal. Pred sprehodom vedno namažite tačke s proizvodi, namenjenimi zaščiti blazinic pred škodljivimi vplivi mraza in soli.
V najhladnejšem letnem času je potrebno posebej opozoriti na potencialno zastrupitev s sredstvom proti zamrzovanju – antifrizom. Ta ima sladek okus, ki je psom zelo všeč, vendar je toksičen za ledvice in je lahko ob zaužitju že v majhnih količinah smrtno nevaren. Če se vam zdi, da je vaš pes prišel v stik s tem sredstvom, se nemudoma odpravite k veterinarju.