Mišični krči po celem telesu, v nogah, bolečine v želodcu, itd.
Spletna stran uporablja piškotke. Stopnjo zasebnosti lahko po želji spremenite.
Preberi več o piškotkih.
Na spletni strani z osnovnimi orodji spremljamo tudi vedenje uporabnikov, da lahko optimiziramo in prilagodimo funkcionalnosti
ter vsebine naše spletne strani. Uporabo omenjenih orodij lahko vedno prekličete tukaj.Sprejmi Spremeni

Mišični krči po celem telesu, v nogah, bolečine v želodcu, itd.

Mišični krči

Mišični krči so precej pogosti in se pojavljajo v številnih okoliščinah in na različnih delih telesa. Starejši in nosečnice običajno doživljajo mišične krče v nogah, športniki lahko doživijo mišični krč, ko gredo čez mejo svoje vzdržljivosti… Nekateri ljudje pa razvijejo mišične krče kot simptom drugih zdravstvenih stanj, saj se lahko pojavijo npr. krči v stopalih ali pa jih na drugi strani občutimo kot bolečino v želodcu. Načeloma so krči nekaj običajnega in nenevarnega, ampak sigurno ste že kdaj vpisovali v iskalnik kaj podobnega, kot: ‘’Imam bolečine v trebuhu desno spodaj, kaj to pomeni?’’ ali pa ‘’Kaj pomeni bolečina v levem delu trebuha pod rebri?’’. Ali pa so vas morda zbudili krči v mečih med spanjem… Berite naprej in izvedeli boste, kaj sploh so mišični krči in v katerih primerih je potreben obisk zdravnika.

Mišični krči: bolezen ali normalen pojav?

Krč prepoznamo po nenadnem, neprijetnem stisku ali krčenju mišice, ki traja nekaj sekund pa vse do minut, pogosto pa je prisoten tudi otipljivi, trd vozel v tisti mišici. Mišični krči se lahko pojavijo po celem telesu in so v večini primerih popolnoma normalen pojav ter se pogosto pojavljajo med nosečnostjo, med telesno aktivnostjo, ali pa pride do mišičnih krčev ponoči (med spanjem). Torej, večina jih je neškodljivih in izginejo sami, lahko pa so v določenih primerih posledica nekaterih bolezenskih stanj. 

Kaj je vzrok in kateri so dejavniki tveganja za mišični krč?

Dejavniki, ki lahko povečajo tveganje za mišične krče:

  • Starost - ljudje s staranjem izgubljamo mišično maso, s tem pa upada tudi mišična moč, kar pomeni, da se mišice pri starejših veliko hitreje preobremenijo. To potem vodi v bolj pogosto pojavljanje npr. mišični krči ponoči ali pa tudi krči v stopalih. 
  • Nosečnost - raziskave kažejo, da je tretje trimesečje nosečnosti povezano s krči v nogah pri do 30 % žensk. Vzrok za to ni popolnoma znan, domnevno je to posledica presnovnih sprememb, ki so povezane z nosečnostjo. Po porodu se ponavadi krči umirijo. Blaga do zmerna vadba lahko pomaga preprečiti/omiliti krče v nogah v nosečnosti.
  • Slaba kondicija -  če niste v dobri fizični pripravljenosti in se lotite kakšnih bolj zahtevnih fizičnih podvigov, se mišice hitreje utrudijo. Lahko se pojavi tudi bolečina na levi strani trebuha zgoraj (ali pa kje drugje v abdominalnem delu), ki je zbadajoča ali pa se občuti kot mišični krč. Zagotovega vzroka za to še ne poznamo, ampak je najverjetneje posledica nepravilne drže med telesno aktivnostjo in je bolj pogosta pri neizkušenih vadečih.
  • Vadba pri visokih temperaturah - ljudje, ki izvajajo športne aktivnosti v vročem vremenu se med športom hitreje utrudijo, pri tem pa se močno potijo, kar posledično vodi v večjo verjetnost, da dobijo mišične krče.
  • Zdravstvena stanja - sladkorna bolezen in bolezni, ki vključujejo živce, jetra ali ščitnico, lahko povečajo tveganje za mišične krče.
  • Telesna masa - prekomerna telesna masa lahko poveča tveganje za mišične krče.

Vzroki za nastanek mišičnega krča:

Kot smo že omenili, se lahko mišični krč pojavi pri močnih obremenitvah mišice, lahko so posledica izgube telesnih tekočin s potenjem (in neravnovesja elektrolitov) ali pa pri  dolgotrajnem zadrževanju nekega položaja. 

Mišični krči kot posledica telesne aktivnosti

Največkrat krče povezujemo s telesno vadbo, še posebej če začnemo z nekim novim vadbenim programom ali aktivnostjo, katere nismo navajeni. Do mišičnih krčev tako lahko pride že med samo vadbo (npr. krči v mečih), še pogosteje pa v fazi počitka po vadbi. Ti so predvsem posledica dehidracije, neravnovesja elektrolitov ali pa kopičenja metabolitov v mišicah. Tovrstni mišični krči so popolnoma neškodljivi, znajo pa biti precej neprijetni. V nadaljevanju boste lahko izvedeli še nekaj nasvetov, kako zmanjšati možnost za nastanek le teh. 

Nekateri mišični krči pa so lahko povezani z zdravstvenimi težavami kot so…

  • Zoženje arterij - pri zožanju arterij ni dovolj krvnega pretoka in dovoda krvi v noge, zato lahko pride do krčev v stopalih in nogah, ne samo med vadbo, ampak tudi pri vsakdanjih opravilih.
  • Pritiskanje na živce - pritisk na živce v hrbtenici lahko povzroči tudi krčne bolečine v nogah. Bolečina se običajno poslabša med hojo. 
  • Kadar ni dovolj mineralov - premalo kalija, kalcija ali magnezija v prehrani lahko povzroči krče v nogah. Zdravila, ki se pogosto predpisujejo proti visokemu krvnemu tlaku, lahko povzročijo bolj pogosto uriniranje, kar lahko izčrpa telo teh mineralov.

Kako si lahko pomagamo?

Na splošno pri mišičnih krčih najbolj pomaga raztezanje krčeče mišice, ki omogoči hitrejše olajšanje. Preden začnete s kakršno koli telesno aktivnostjo se pred tem dobro ogrejte in raztegnite svoje mišice. Če pa so vaši krči zelo pogosti si vzemite čas in si preventivno raztegujte mišice tudi tekom dneva in pred spanjem. Tudi rehidracijski napitki so dobra pomoč, zlasti pri vadbi, saj je lahko izguba tekočine in soli ravno tisti vzrok za nastanek mišičnih krčev.

Ena rešitev, ki se trži za preprečevanje mišičnih krčev, je dodatek magnezija. Magnezij je mineral, ki ga najdemo v naši prehrani, seveda pa si lahko pomagate s peroralnimi dodatki magnezija, ki so na voljo tudi v naši spletni lekarni.

Kaj pa, ko se pojavijo bolečine v trebuhu (in driska)?

Če ste kdaj imeli nenaden, nenadzorovan, zategnjen občutek v trebuhu, ste verjetno imeli trebušne krče. Bolečina se lahko pojavi na različnih mestih trebuha, npr. kot bolečina v želodcu, bolečine v črevesju ali pa bolečina v spodnjem desnem delu trebuha - vzroki za to pa so lahko različni, zato se tudi zdravljenje trebušnih krčev razlikuje in je odvisno od tega, kaj jih povzroča.

Vzroki za trebušne krče so lahko: 

    • Zastrupitev s hrano ali trebušna viroza (tukaj so predvsem prisotne bolečine v trebuhu in driska). Če je prisotno bruhanje ali driska, lahko zelo hitro pride do dehidracije, zato je pomembno pitje veliko vode in pa nadomeščanje izgubljenih elektrolitov s peroralno rehidracijsko soljo.
    • Alergija ali intoleranca na določena živila - v teh primerih se lahko telo odzove na tujek tudi v obliki trebušnih krčev. V tem primeru je edina rešitev, da se hrani, ki vam to povzroča, popolnoma izognete.

 

  • Sindrom razdražljivega črevesja

 

  • Zaprtje in neredno, oteženo odvajanje blata.
  • Napihnjenost v spodnjem delu trebuha v kombinaciji z bolečino v trebuhu (levo spodaj na primer) je lahko posledica ujetih plinov v črevesju.

Kdaj obiskati zdravnika?

Mišični krči običajno minejo sami, v večini primerov niso ogrožajoči ter ponavadi ne potrebujejo zdravniške oskrbe. Vendar če se ti pojavljajo pogosto, so hudi ali trajajo več kot en dan, je to lahko simptom neke druge zdravstvene težave. Še posebej, če je zraven prisotno tudi otekanje nog, rdečica ali druge kožne spremembe ter mišična oslabelost, nujno obiščite zdravnika, ki vam bo ustrezno pomagal.

Avtorica članka: Urška Šetina, mag. inž. prehrane

Viri

Blyton, F., Chuter, V., Walter, K.E.L., Burns, J. 2012. Non-drug therapies for lower limb muscle cramps. The Cochrane database of systematic reviews, 1: 1

Garrison, S.R., Korownyk, C.S., Kolber, M.R., Allan, G.M., Musini, V.M., Sekhon, R.K., Dugré, N. 2020 Magnesium for skeletal muscle cramps. The Cochrane database of systematic reviews, 9: 9

Maughan, R.J. & Shirreffs, S.M. 2019. Muscle Cramping During Exercise: Causes, Solutions, and Questions Remaining. Sports medicine (Auckland, N.Z.), 49, 2: 115–124.

Miller, K.C., McDermott, B.P., Yeargin, S.W., Fiol, A., Schwellnus, M.P. 2022. An Evidence-Based Review of the Pathophysiology, Treatment, and Prevention of Exercise-Associated Muscle Cramps. Journal of athletic training, 57, 1: 5–15.

Miller, T.M., Layzer, R.B. 2005. Muscle cramps. Muscle & Nerve, 32, 4: 431–442.

Minetto, M.A., Holobar, A., Botter, A., Farina, D. 2013. Origin and Development of Muscle Cramps. Exercise and Sport Sciences Reviews, 41, 1: 3–10.