Menstrualni krči
Veliko deklet in žensk se med menstruacijo srečuje s težavami, kot so krči v spodnjem delu trebuha in drugimi bolečinami. Čeprav je menstruacija normalen del življenja večine žensk, ni nujno, da so tudi močni menstrualni krči. Ni potrebno, da se ženske s tem preprosto sprijaznijo, saj se da običajno menstrualne bolečine učinkovito zdraviti ali pa vsaj omiliti. Berite naprej in izvedeli boste, kaj pomaga proti menstrualnim krčem in kaj je dismenoreja.
Menstrualni krči - brez menstruacije in med menstruacijo
Vsak mesec se sluznica maternice odebeli, saj se pripravlja na vgnezditev jajčeca. Če do oploditve ne pride se ob koncu menstrualnega cikla začne maternica luščiti in tako pride do menstruacije. Med menstruacijo se poleg krvi izloča tudi sluznica maternice. Za izločanje sluznice se mišice maternice napenjajo (krčijo) in sproščajo v nepravilnem ritmu.
To mišično krčenje je včasih popolnoma neopazno ali pa povzroča le blago nelagodje, včasih pa se jih čuti kot boleče menstrualne krče. Pri menstrualni bolečini lahko pride do krčev v spodnjem delu trebuha ali pa se čuti bolečino tudi v hrbtu ali nogah. Pri nekaterih ženskah lahko povzroči celo slabost, krče v želodcu, bruhanje ali drisko, pa tudi glavobol ali splošno nelagodje. Ženske, ki imajo močnejše menstruacije, imajo ponavadi tudi močne menstrualne krče in bolečine. Pogosto se bolečine začnejo že kakšen dan pred menstruacijo in pride do menstrualnih krčev brez menstruacije in se potem ti nadaljujejo in stopnjujejo, ko pride do mesečne krvavitve.
Bolečina je običajno hujša pri ženskah, mlajših od 20 let. V večini primerih se izboljša ali celo popolnoma izgine v nekaj letih po prvi menstruaciji. Pri mnogih ženskah pa menstrualna bolečina po rojstvu prvega otroka postane blažja. Naj še omenimo, da so prvi simptomi nosečnosti precej podobni simptomom predmenstrualnega sindroma. Če je možnost, da je prišlo do zanositve in ne veste, ali so to le krči pred menstruacijo ali nosečnost, predlagamo da opravite test nosečnosti in se o tem prepričate.
Kaj je dismenoreja?
Dismenoreja je medicinski izraz za boleče menstruacije in jo v osnovi delimo na primarno in sekundarno dismenorejo.
Primarna dismenoreja
Primarna dismenoreja je opredeljena kot bolečina s krči v predelu medenice, ki lahko segajo tudi v ledveni in stegenski del. Pojavi se pred ali med menstruacijo, pri tem pa posameznica nima diagnosticirane nobene druge medenične bolezni. Prvič se običajno pojavi 6 mesecev po prvi krvavitvi, bolečina pa traja tja od 8 do 72 ur in je najhujša prvi in drugi dan menstruacije, zaradi povečanega sproščanja prostaglandinov v tem obdobju. Simptomi se ponavljajo iz ene menstruacije v drugo. Prisotna je lahko še slabost, bruhanje, driska, bolečine v križu, migrene, vrtoglavica, utrujenost, nespečnost, krči v želodcu ali krči v trebuhu po jedi itd. To je posledica delovanja prostaglandinov na gladke mišice želodca, črevesja in ostalih tkiv. Po navadi so simptomi hujši, če je ženska imela zgodnjo prvo krvavitev, ima podaljšano trajanje menstruacije in močan menstrualni tok. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) iz leta 2006 je razširjenost dismenoreje pri ženskah z menstruacijo med 17 in 81 % (točno številko je težko oceniti, zaradi različnih dejavnikov).
Dismenoreja povzroča tudi veliko izostankov od pouka in dela ter zmanjšuje kakovost življenja žensk. Vpliva predvsem na akademski uspeh v smislu koncentracije, športa, socializacije in šolskega uspeha. Vpliva tudi na toleranco bolečine in povzroča motnje spanja, dnevno utrujenost in zaspanost.
Sekundarna dismenoreja
Menstrualna bolečina, ki jo povzroči nekaj drugega kot krčenje mišic, se imenuje sekundarna dismenoreja. Nerakave tvorbe v maternici, kot so polipi, so pogosto odgovorne za sekundarno dismenorejo. Hude menstrualne bolečine so lahko posledica endometrioze. V nekaterih primerih lahko tudi bakrene spirale (intrauterine naprave), ki se uporabljajo za kontracepcijo, povzročijo sekundarno dismenorejo.
Menstrualni krči - kaj pomaga?
Sprememba življenjskega sloga
Za obvladovanje menstrualnih bolečin in krčev se priporoča tudi sprememba življenjskega sloga in prehrane, ki vključuje zmanjšanje vnosa soli in živalskih maščob, povečanje vnosa kompleksnih ogljikovih hidratov in vlaknin (sadje, zelenjava, polnozrnata žita, stročnice…), zmanjšanje prisotnega stresa in zagotavljanje ustrezne mentalne podpore. Življenjski slog, prehrana in splošno zdravje so ključni dejavniki pri obvladovanju menstrualnih simptomov, neustrezen/nezdrav življenjski slog (tudi kajenje in alkohol) pa lahko na drugi strani še poslabša simptome dismenoreje.
Telesna aktivnost
Čeprav se v času menstruacije priporoča, da si vzamemo počitek (če ga potrebujemo) in da telesno aktivnost prilagodimo, pa moramo poudariti, da redna telesna aktivnost zmanjša simptome dismenoreje. Priporoča se, da se izvaja neka telesna aktivnost najmanj trikrat tedensko, vsaj 45 - 60 minut.
Segrevanje predela trebuha
Segrevanje predela trebuha z uporabo npr. termofora, brisače (zmočene s toplo vodo) ali steklenice/plastenke, napolnjene z vodo, je klasičen in poceni način za lajšanje menstrualnih bolečin in močnih menstrualnih krčev. Pri ženskah z bolečimi menstruacijami lahko uporaba lokalne toplote zmanjša mišično napetost in sprosti trebušne mišice, kar posledično zmanjša bolečino, ki jo povzročajo mišični krči. Toplota lahko tudi poveča krvni obtok v medenici, da odpravi lokalno zadrževanje krvi in telesnih tekočin ter zmanjša zastoje in otekline, s čimer omogoči zmanjšanje bolečine.
Transkutana električna živčna stimulacija (TENS)
TENS je naprava, ki omogoča lajšanje bolečin s pošiljanjem električnih dražljajev, pri tem pa stimulira različne naravne mehanizme v našem telesu za omilitev bolečin. Lahko je dobra alternativa pri ženskah, ki ne smejo uporabljati nesteroidnih protivnetnih zdravil ali pa na splošno pri ženskah, ki jim druge metode lajšanja bolečin ne pomagajo.
Protibolečinske tablete
Bolečine si lahko lajšamo tudi z zdravili, kot sta ibuprofen, naproksen ali paracetamol. Dobro je, da jih vzamemo takoj na začetku, ko začutimo rahlo bolečino in s tem preprečimo, da se celoten del razboli.
Magnezij in nekatera druga prehranska dopolnila
Magnezij se je pri posameznicah izkazal kot učinkovito sredstvo pri preprečevanju menstrualnih krčev in krčev na splošno. Priporoča se, da če so menstrualni krči zelo pogosti in se mesečno ponavljajo, da se magnezij uživa skozi celoten cikel in ne le med menstruacijo. Magnezij se drugače uporablja tudi za preprečevanje mišičnih krčev med vadbo in za krče v nogah v nosečnosti.
Nekatere raziskave kažejo, da lahko vitamin E lajša primarno dismenorejo, saj posredno zavira nastajanje prostaglandinov in spodbuja delovanje prostaciklina, ki posledično sprošča mišice. Dodatek vitamina B1 lahko izboljša dismenorejo tako, da odpravi običajne simptome pomanjkanja B1, kot so mišični krči, utrujenost in zmanjšana toleranca za bolečino. Ker je dismenoreja povezana s prehrano, ki je bogata z omega 6 in revna z omega 3 maščobnimi kislinami, lahko dodatek (najbolje s prehrano) omega 3 maščobnih kislin zmanjša tvorbo prostaglandinov.
Ni potrebno, da preprosto prenašate bolečino…
Velikokrat prijatelji, sorodniki, sodelavci in celo zdravniki menstrualnih bolečin ne jemljejo resno, zato nekatere ženske mislijo, da morajo preprosto prenašati bolečino, ker je to običajen del ženskega življenja. Toda močni menstrualni krči, ki trajajo več dni v mesecu, vplivajo na vaš vsakdan in vas morda celo ovirajo pri delu, niso nekaj, s čimer bi se morali sprijazniti samo zato, ker je ta bolečina »naravna«. Povsem normalno je, da si v tistih dnevih vzamete počitek in se poskušate izogibati zahtevnim dejavnostim. Če imate zelo boleče menstruacije ali pa se bolečina sčasoma poslabša, je dobro, da obiščete zdravnika in ta razišče, če je vzrok teh bolečin mogoče kje drugje.
Avtorica članka: Urška Šetina, mag. inž. prehrane
VIRI
Bavil, D.A., Dolatian, M., Mahmoodi, Z., Baghban, A.A. 2016. Comparison of lifestyles of young women with and without primary dysmenorrhea. Electronic physician, 8, 3: 2107–14.
Ferries-Rowe, E., Corey, E., Archer, J.S. 2020. Primary Dysmenorrhea. Obstetrics & Gynecology, 136, 5: 1047–1058.
Jo, J., Lee, S.H. 2018. Heat therapy for primary dysmenorrhea: A systematic review and meta-analysis of its effects on pain relief and quality of life. Scientific reports, 8, 1: 16252.
Luo, L., Zhou, K., Zhang, J., Xu, L., Yin, W. 2020. Interventions for leg cramps in pregnancy. The Cochrane database of systematic reviews, 12: 12
InformedHealth.org. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care. 2006. Period pain: Overview. vir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279324/