Zdravi in lepi nohti dajejo vtis splošnega zdravja in urejenosti posameznika. Zanimivo je, da to ni zgolj ljudsko prepričanje, temveč se številne zdravstvene nevšečnosti dejansko odražajo na nohtih; med njimi na primer pomanjkanje železa, glivična obolenja, artritis, težave s ščitnico, obolenja jeter, ledvic, srca, pljuč in podobno. Kljub temu, da s skrbjo za nohte velike večine teh nevšečnosti žal ne moremo odpraviti, pa lahko izboljšamo njihov izgled in tako vrnemo občutek urejenosti in zdravja, hkrati pa si tudi dvignemo nivo samozavesti.
O nohtih
Dnevno v povprečju nohti zrastejo za 0,1 mm, a je hitrost rasti odvisna od številnih dejavnikov. Hitreje rastejo pri dojenčkih in otrocih ter moških in nosečnicah, počasneje pa pri starejših ljudeh ter nekaterih tipih bolnikov. Nohti rastejo hitreje tudi poleti in podnevi, pri poškodbah in pri zdravih ljudeh. Nohti na nogah in palcih rastejo do štirikrat počasneje kot ostali nohti na rokah.
Nega nohtov
Z nohti si lahko damo pravzaprav kar nekaj dela, seveda pa zadostujeta že običajno striženje in piljenje. Nohte praviloma strižemo naravnost, na robovih pa jih blago zaoblimo. Nohtov nikoli ne strižemo v živo ali pod kotom. Pri tem je izjemno pomembno, da uporabljamo ostre škarjice, namenjene posebej za striženje nohtov, za piljenje pa pilice, ki nohta ne cefrajo. Upoštevajmo, da pilice lahko noht cefrajo tudi, če tega na prvi pogled ne opazimo, torej na "mikro-ravni".
S piljenjem nohti postanejo dovzetni za cepljenje, zato ta postopek vedno zaključimo z najnežnejšim delom pilice, s katerim rahlo potegnemo po zgornjem delu nohta. Nohtov ne pilimo na pravokotno obliko, ampak jih pri robovih nežno zaokrožimo - prav tako, kot to storimo pri striženju. S pilico drgnemo pod spodnjo stranjo nohta pod kotom 45 stopinj. Pomembno je tudi, da nohte pilimo le v eno smer, saj v nasprotnem primeru povečujemo možnost njihove poškodbe.
Marskido si odstrajnuje obnohtno kožico, a je to lahko dokaj tvegano početje. V kolikor namreč obnohtno kožico popolnoma odstranimo, odpremo vrata okužbam in umazaniji, hkrati pa povzročimo tudi bolečine in neprijeten občutek v določenih pogojih (v stiku z dražečimi snovmi, soljo, vodo, ...)
Obnohtne kožice ne potiskamo k robu nohta zato, da jo popolnoma odstranimo, temveč zato, da jo pomaknemo stran od nohta. Pred tem roke namočimo v vodo, da se obnohtna kožica omehča, nato pa jo s pilico ali z nohtom nežno potisnemo proti zgornjemu robu nohta. Koža, ki je že odmrla in ne opravlja več svoje funkcije, je primerna za odstranitev, ta pa običajno tudi sama odstopi.
Nega nohtov pri dojenčkih
Dojenčkom nohti na rokah rastejo dokaj hitro in pogosto jim jih je potrebno striči tudi dvakrat na teden. To je izjemno pomembno predvsem zato, ker se s tem izognemo nevarnosti, da se otrok popraska po očeh ali koži.
Kljub temu, da so dojenčkovi nohti nekoliko mehkejši, je najprimernejši čas za striženje takoj po kopanju, pri dojenčkih, ki ne marajo striženja, pa je to priporočljivo opraviti kar med njihovim spanjem.
Dojenčkove nohte strižemo tako, da prstno blazinico potisnemo stran od nohta in uporabimo otroški ščipalnik za nohte ali škarjice s topimi konicami. Priporočljivo je, da dojenčkove nohte strižemo v polkrog, predvsem pa, da popolnoma odstranimo njihove ostre robove.
Naši nohti so ogledalo našega zdravja in osebnosti
Če želimo, da bodo naši nohti lepi in zdravi, jim moramo posvetiti ravno pravšjno mero nege, ki se je moramo lotiti na pravilen način - predvsem pa redno. Naj ne bo poletje edini letni čas, ko skrbite za lepoto svojih nohtov!