Vsakdo je že imel hude krče v trebuhu, zraven pa občutil tudi napenjanje, občutke napihnjenosti ali drisko. Lahko so se pojavili krči v trebuhu po jedi ali pa povsem brez razloga. Vzrokov za nastanek krčev v želodcu je ogromno, k sreči pa je tudi veliko rešitev za takrat ko postanejo krči v trebuhu neznosni.
Hudi krči v trebuhu – kaj jih povzroča in kakšni simptomi so lahko prisotni?
Bolečina v trebuhu je pogost izraz za vse simptome bolezni, ki prizadenejo predel med prsnim košem in medenico (trebušno steno ali organe v tem predelu). Krči v trebuhu so dokaj pogost primer, razlogov za njihov nastanek pa je lahko več, predvsem pa je pomembna stopnja bolečine, trajanje in mesto. Običajno krči ne trajajo dolgo in ni razloga za strah. Ko se pojavijo krči v želodcu, le te pogosto spremljajo tudi drugi simptomi. Pogosto se zraven pojavi še driska, občutek napihnjenost, tudi zaprtost ali neprijetno napenjanje. Tudi stopnja bolečine je lahko precej različna in lahko nakazuje na različne težave.
Seveda je pogosto težko oceniti kakšen je vzrok za zvijanje v trebuhu, vendar najbolj pomembno je razumeti kje točno se je pojavila bolečina. Namreč pojem krči v trebuhu oziroma bolečine so precej širokega pomena. To lahko pomeni črvičenje v trebuhu, krči v črevesju, krči v spodnjem delu trebuha, zato je najprej najbolj pomembno, da lokaliziramo bolečino. Seveda bolečine niso vedno razlog za strah, lahko je krivec zaužita hrana ali pijača, lahko je viroza, lahko pa je razlog za znake tudi sindrom razdražljivega črevesa ali pa gastroezofagealna refluksna bolezen – GERB oziroma zgaga, ki pa je večinoma posledica nezdravega prehranjevanja.
Ko zvijanje v trebuhu povzroči neuravnotežena prehrana
Današnji slog in hiter tempo življenja nam precej otežuje pripravo zdravih in uravnoteženih obrokov. Pogosto tako posegamo po nezdravi prehrani, ki vsebuje precej nasičenih maščob in premalo hranljivih snovi. Taka hrana lahko povzroča kar precej nelagodja, kot je na primer črvičenje v trebuhu in zvijanje v trebuhu. Med drugim lahko nepravilna prehrana povzroči tudi sindrom razdražljivega črevesja. Hrana je tako izjemnega pomena za zdravje našega prebavnega trakta. Z uravnoteženo prehrano namreč poskrbimo tudi za zdravje našega črevesja, saj želimo da so v njem prisotne zdrave bakterije. S tem se bomo izognili tudi napihnjenosti, napenjanju, izginili bodo tudi krči v spodnjem delu trebuha in driska. Zato poskrbite za uravnoteženo prehrano in zadosten vnos vseh potrebnih mikrohranil in makrohranil.
Sindrom razdražljivega črevesja ali IBS
IBS ali sindrom razdražljivega črevesja je izjemno razširjena funkcionalna gastrointestinalna motnja, katero spremljajo značilne kronične bolečine in nelagodje v trebuhu. Kljub njeni razširjenosti pa razlogi za nastanek še vedno ostajajo precej nejasni. Razlog za nastanek naj bi bil ve večini primerih stres, lahko pa tudi neustrezno prehranjevanje. IBS pogosto spremljajo simptomi kot so krči v spodnjem delu trebuha, napihnjenost, krči v trebuhu in driska. Precej bolj pogost je pri ženskah kakor pri moških. Običajno sindrom razdražljivega črevesja ne ovira vsakodnevnega življenja, pri določenih ljudem pa je opravljanje vsakodnevnih opravil precej oteženo, zato je takrat priporočen obisk osebnega zdravnika. Sindrom razdražljivega črevesja se običajno diagnosticira na podlagi simptomov, ki se pojavijo ter kako pogosti so le ti.
Ko postanejo krči v trebuhu neznosni…
Samoopazovanje je izjemno pomembno pri krčih v trebuhu, v spodnjem delu trebuha ali pa pri krčih v črevesju. Blaga bolečina je lahko pogosto prisotna, predvsem zaradi stresa ali prehrane. Vendar močna, ostra, nenadna bolečina pa lahko nakazuje tudi na večji problem, ki zahteva obisk zdravnika. V abdominalnem predelu je namreč veliko vitalnih organov, zato je za diagnozo pomembno, da vemo iz kje bolečina izvira. Zato poslušajte svoje telo kaj vam sporoča in ne čakate, da bolečina le izgine.
Krči v trebuhu – kaj pomaga pri tem?
Eden izmed nasvetov smo omenili že v prejšnjih točkah in to je zdrava in uravnotežena prehrana. Kadar so prisotni krči v trebuhu, lahko posežete tudi po magneziju. Slednji prispeva k normalnemu delovanju mišic, zato lahko pripomore k zmanjšanju mišičnih krčev. Tukaj ne govorimo le o krčih v trebuhu, lahko so to tudi krči v nogah v nosečnosti ali pa krči po napornem treningu. Poleg navedenega je priporočljiva tudi redna telesna aktivnost, še posebno na svežem zraku. Redna telovadba namreč ugodno vpliva na delovanje prebavnega trakta, ravno tako pa nas sprošča in zmanjšuje stres, ki je pogosto vzrok krčev v trebuhu in v črevesju.
Krči v trebuhu in v črevesju – ali pomagajo probiotiki?
Uporaba probiotikov postaja vse bolj priljubljena, ko pride do takih in drugačnih prebavnih težav, pa naj bodo to krči v želodcu, driska, IBS in ostale prebavne motnje. V primeru tovrstnih težav je namreč človeška črevesna mikrobiota porušena, kar seveda vpliva na naše težave. Našo mikrobioto pa lahko porušijo tudi določena zdravila, na primer antibiotiki. V takih primerih je tako priporočljivo svojo črevesno floro podpreti s probiotiki.
Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki ugodno delujejo na naše zdravje, kadar so ti dodani v zadostnem številu. Najbolj znani probiotiki so mlečnokislinske bakterije, predvsem laktobacili in bifidobakterije. Ugodne bakterije najdemo v različnih fermentiranih živilih, kot so jogurt, kefir, kisla repa ali kislo zelje, kruh iz kislega testa, fermentirana sirotka, pa še bi lahko naštevali. Z rednim uživanjem takšnih živil tako ugodno vplivamo na zdravje našega prebavnega trakta in se tako lahko morebiti izognemo različnim prebavnim težavam, kot so krči v trebuhu in driska. V kolikor izbiramo prehranska dopolnila s probiotiki, je tukaj izjemno pomembno vedeti, katere probiotike izbiramo. Namreč vsi probiotični sevi niso primerni za vsako težavo, saj ima vsak sev različen mehanizem delovanja in s tem posledično tudi učinek.
Kadar so prisotni krči v trebuhu ali krči v črevesju, je tako najbolj pomembno analizirati bolečino in raziskati možen vzrok. Ali je to prehrana, ki jo uživamo, ali skrbimo za redno gibanje, vprašamo se ali smo bili pod stresom v zadnjem času ali anksiozni. Velikokrat namreč razlog za zvijanje v trebuhu in druge simptome, kot so napenjanje in napihnjenost, tiči ravno v tu. Poskušajte rešiti zadevo, morda z dodatkom magnezija ali probiotikov, uredite svojo prehrano, pijte dovolj tekočine in poskrbite za sproščanje. Kadar pa je bolečina ostra in jo spremljajo morda tudi hujši simptomi, je priporočljivo obiskati zdravnika. Zato poslušajte svoje telo kaj vam sporoča.
Avtorica: Kristina Matić, mag. inž. preh.
VIRI
Devanarayana, N.M., Mettananda, S., Liyanarachchi, C., Nanayakkara, N., Mendis, N., Perera, N. & Rajindrajith, S., 2011, ‘Abdominal pain-predominant functional gastrointestinal diseases in children and adolescents: Prevalence, symptomatology, and association with emotional stress’, Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 53, 6.
Evropska komisija: Register dovoljenih zdravstvenih trditev na živilih. URL: https://ec.europa.eu/food/food-feed-portal/screen/health-claims/eu-register
Gareau, M.G., Sherman, P.M. & Walker, W.A., 2010, ‘Probiotics and the gut microbiota in intestinal health and disease’, Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology, 7, 9.
Iacob, T., ŢăŢulescu, D.F. & Dumitraşcu, D.L., 2017, ‘Therapy of the postinfectious irritable bowel syndrome: An update’, Clujul Medical, 90, 2.
Ng, Q.X., Soh, A.Y. Sen, Loke, W., Lim, D.Y. & Yeo, W.S., 2018, The role of inflammation in irritable bowel syndrome (IBS), Journal of Inflammation Research, 11.
Sánchez, B., Delgado, S., Blanco-Míguez, A., Lourenço, A., Gueimonde, M. & Margolles, A., 2017, Probiotics, gut microbiota, and their influence on host health and disease, Molecular Nutrition and Food Research, 61, 1.
Spiller, R., 2019, Significance of Postinfectious Irritable Bowel Syndrome?, Gastroenterology, 156, 1.
Theodorou, V., Belgnaoui, A.A., Agostini, S. & Eutamene, H., 2014, Effect of commensals and probiotics on visceral sensitivity and pain in irritable bowel syndrome, Gut Microbes, 5, 3.