V zadnjih letih je kolagen postal precej priljubljen. Skoraj na vsakem koraku slišimo nekaj o kolagenu ali vidimo oglas. Ampak ali vemo čemu je kolagen namenjen, kakšna je njegova vloga oziroma kaj sploh je kolagen? Zato vam bomo danes predstavili vse kar rabite vedeti o kolagenu – vse od tega kaj je kolagen pa do tega katero prehransko dopolnilo s kolagenom izbrati. Najbolj pomembno vprašanje, ki verjetno vse zanima, pa je – ali je potrebno jemati kolagen za sklepe?
Ali vemo kaj je kolagen?
Najbolje je, da začnemo kar pri osnovah. Verjetno že vsi vemo, da je kolagen beljakovina, a vendar je njegova definicija vseeno bolj kompleksna. Sam izraz kolagen namreč zajema večjo skupino teh beljakovin, ki so si med seboj različne v strukturi, lastnostih in tudi v samem izvoru, posledično pa se tako razlikujejo tudi v samemu mehanizmu delovanja. Tako kolagen delimo na kar 28 vrst beljakovin. Kolagen je glavna strukturna komponenta vezivnega tkiva, tako ga najdemo npr. v hrustancu, ligamentih, sklepih, v mišičnih kitah, pa tudi v številnih organih kot je koža, jetra, srce, itd. Kolagen je prav tako najpogostejša komponenta zunajceličnega matriksa.
Kot smo omenili, poznamo več vrst kolagena, ki se med seboj razlikujejo in imajo tako tudi različna mesta delovanja. Za človeško telo so izjemno pomembni kolagen tipa 1, kolagen tipa 2 in tipa 3. Kolagen tipa 1 običajno najdemo v kosteh, zobeh, koži, pljučih, srcu in krvožilnem sistemu, medtem ko v hrustancu najdemo kolagen tipa 2, kolagen tipa 3 pa tvori vlakna okoli kolagena tipa 1. V človeškem telesu je najbolj zastopan kolagen tipa 1. Sama zgradba kolagena je precej kompleksna in se tudi razlikuje med vsemi 28 vrstami kolagena.
Iz kje dobimo naravni kolagen za sklepe?
V večini primerov kolagen pridobivajo iz živalskega izvora in sicer iz tkiv, ki so bogata z njim kot je koža, kosti in hrustanec. Iz kože se večinoma pridobiva kolagen tipa 1, medtem ko se kolagen tipa 2 večinoma pridobiva iz hrustanca. Najbolj pogosto se pa se naravni kolagen za sklepe pridobiva iz prašičev in govedine, v zadnjem času pa je precej popularen tudi kolagen ribjega izvora.
Glede na način pridobivanja kolagena, lahko dobimo vrste kolagena, ki se nato med seboj razlikujejo glede na strukturo, sestavo in lastnosti. Tako lahko dobimo netopen nativni kolagen, ali topen nativni kolagen – oba ohranita tipično strukturo, nato lahko pridobimo denaturiran kolagen ali želatino in hidroliziran kolagen in kolagenske peptide. To je predvsem pomembno zato, ker različne vrste kolagena imajo različna mesta delovanja.
Zakaj je potrebno jemati kolagen za sklepe?
Do danes je bilo izvedenih že ogromno študij na temo zakaj je potrebno jemati kolagen za sklepe oziroma zakaj naj bi jemali kolagen za kosti na splošno. Veliko študij je dokazalo pozitiven vpliv jemanja kolagena pri bolnikih z osteoartritisom, vendar so hkrati ugotovili, da je jemanje kolagena za kosti ugodno tudi za posameznike, ki trpijo zaradi bolečin v sklepih. Tako so ugotovili, da je jemanje nativnega kolagena tipa 2 ali hidroliziranega kolagena ugodno ne le za bolnike, temveč tudi za posameznike. Dandanes namreč veliko ljudi občuti nelagodje v kosteh oziroma sklepih, zato največkrat posegajo ljudje po kolagenu za koleno in lajšanje bolečine v njem. Po rednem in dolgotrajnem dodajanju kolagena za sklepe, so študije dokazale, da so posamezniki imeli manj bolečin v sklepih, opazen pa je bil tudi napredek v gibanju. Seveda pa je velik vpliv na rezultate imela sama količina kolagena, ki so ga dodajali, pa tudi oblika kolagena in seveda izvor.
Kateri je najboljši kolagen za sklepe?
Tako vprašanje zahteva nekoliko bolj kompleksen odgovor. Pri dodajanju kolagena je izjemno pomembno v kakšni obliki se ta nahaja in kaj je razlog za dodajanje le tega. Verjetno se sprašujete, čemu je to tako? Torej, kakor smo prej omenili, kolagen je izraz za večjo skupino beljakovin, ki se med seboj razlikujejo. Zaradi njihovih razlik v molekularni strukturi prihaja tudi do različnih mehanizmov delovanja. Kolagen tipa 1 se predvsem nahaja v naši koži, to torej pomeni, da v kolikor jemljemo kolagen za namene izboljšanja kože, potem mora prehransko dopolnilo vsebovati kolagen tipa 1. Isto velja pri sklepih, tam prevladuje kolagen tipa 2, zato je potrebno jemati tako vrsto kolagena. Seveda je še najbolj optimalno, kadar prehransko dopolnilo vsebuje mešanico različnih tipov kolagena. Pri nakupovanju prehranskega dopolnila s kolagenom, je potrebno biti pozoren tudi na njegov izvor – lahko je goveji ali pa ribji kolagen. Izvor ravno tako vpliva na sestavo samega kolagena oziroma na vrsto, ki prevladuje. Tako goveji kolagen vsebuje kolagen tipa 1 in 3, medtem ko ribji kolagen vsebuje predvsem kolagen tipa 1, iz piščancev pa se pridobiva predvsem kolagen tipa 2.
Izjemno pomemben je tudi sam način pridobivanja kolagena. Način pridelave namreč vpliva na strukturo kolagena, le ta pa mora biti taka, da jo naše telo lahko ustrezno prebavi oziroma sprejme. Najboljše je, da vam to predstavimo kar na konkretnem primeru - na primer struktura hidroliziranega kolagena omogoča visoko biorazpoložljivost v našem telesu, zaradi česar le ta inducira sintezo hrustanca. Dober vpliv na zdravje sklepov pa ima tudi nativni kolagen, ki pa se zaradi svoje strukture ne razgradi v gastrointestinalnem traktu, temveč svojo obliko ohrani. Zato je izjemno pomembno, da pri kupovanju prehranskih dopolnil izbiramo glede na vrsto kolagena in kaj želimo z jemanjem doseči.
Verjetno pa vas vse muči vprašanje kateri je zdaj kolagen tipa 1 in kateri je zdaj to hidroliziran kolagen, zaradi toliko vrst smo lahko že kar zmedeni. Kolagen tipa 1 in 2 se lahko nahajata v produktu kot netopen in topen nativni kolagen, pa tudi kot želatina in hidroliziran kolagen oziroma peptidi kolagena. Vendar pa zaradi svojih mehanizmov delovanja oziroma razlik med njimi, je po podatkih različnih študij, ugodna izbira hidroliziran ali nativni kolagen.
Kaj vse smo torej izvedeli o kolagenu?
Ne glede na to ali jemljemo kolagen za koleno in bolečine v njem, lahko z dodajanjem ugodno vplivamo na vse sklepe v našem telesu. Seveda pa kolagen nima koristi le za naše sklepe, temveč tudi za kožo in druge organe. Pri tem le pazite kateri kolagen jemljete – ne pozabite, izvor in sama oblika kolagena za sklepe je izjemno pomembna! Seveda pa to velja za vsa prehranska dopolnila, zato vedno skrbno preverite kaj vnašate v svojo telo, da zagotovite kar se da najboljše rezultate.
Avtorica: Kristina Matić, mag. inž. preh.
VIRI
- Gelse, K., Pöschl, E. & Aigner, T. 2003. ‘Collagens - Structure, function, and biosynthesis’, Advanced Drug Delivery Reviews, 55,12.
Kisling, A., Lust, R.M. & Katwa, L.C. 2019. What is the role of peptide fragments of collagen I and IV in health and disease?, Life Sciences, 228. - León-López, A., Morales-Peñaloza, A., Martínez-Juárez, V.M., Vargas-Torres, A., Zeugolis, D.I. & Aguirre-Álvarez, G. 2019. Hydrolyzed collagen-sources and applications, Molecules, 24, 22.
- Martínez-Puig, D., Costa-Larrión, E., Rubio-Rodríguez, N. & Gálvez-Martín, P. 2023. Collagen Supplementation for Joint Health: The Link between Composition and Scientific Knowledge, Nutrients, 15, 6).