Vsake toliko se nam zgodi, da naše ustnice postanejo razpokane. Še posebej pogosto je to pozimi, ko smo izpostavljeni suhemu zraku in mrazu, na občutljivo kožo ustnic pa lahko vplivajo tudi drugi dejavniki. Na srečo lahko že z zelo enostavnimi ukrepi preprečimo te težave.
Stanje, ki ga poznamo kot boleče in razpokane ustnice je rezultat presušenosti kože na ustnicah. Slednja izgubi sposobnost zadrževanja vlage v sebi in prične pokati.
Zakaj ustnice tako hitro razpokajo?
Vzroki za razpokane ustnice so lahko zelo različni, izpostavljenost vremenskim vplivom pa je zagotovo eden izmed najpogostejših. Ker je koža na ustnicah med bolj izpostavljenimi področji človeškega telesa jih veter, mraz, sonce ali suh zrak prizadaneta veliko hitreje. Ustnice pogosto razpokajo tudi v primeru drugih zdravstvenih težav. Ko imamo na primer zamašen nos zaradi prehlada ali alergij, dihamo skozi usta in tako dodatno odvajamo vlago iz ustnic. Enak učinek dosežemo, če ustnice vlažimo s slino. Slednja sicer ponudi začasno olajšanje in pomiritev draženja, a na dolgi rok poslabša stanje, encimi v slini pa še dodatno dražijo ustnice.
Negativen učinek na kožo ustnic imajo lahko tudi kontaktni dermatitis, dehidracija, nekateri kozmetični preparati in uporaba določenih zdravil. Na ustnicah se, podobno kot na primer na nohtih, lahko odrazi tudi pomanjkanje vitaminov ali ostalih hranil.
Razpokane ustnice lahko poleg vsega povzročajo tudi kajenje, slana hrana in alkohol, ker veliko posameznikov med spanjem diha skozi usta, pa se suhe ustnice pogosto pojavijo tudi med spanjem.
Povrnimo si prijeten in neboleč nasmeh!
S težavo suhih ustnic se lahko spopademo na mnogo načinov. Še posebej v zimskem času je pomembno, da skrbimo za zadostno uživanje vode. V kolikor se veliko zadržujemo v prostorih s suhim zrakom, je pomembno da v njem povečamo vlažnost. Uporabimo lahko vlažilnik zraka ali pa na radiator postavimo posodo z vodo.
Kot že prej omenjeno, je pomembno da ustnic ne skušamo vlažiti s slino. Slina s svojimi encimi draži ustnice in razgrajuje njeno naravno zaščitno plast, hkrati pa še hitro izpareva.
Ustnicam za njihovo zdravje poleg osnovnih ukrepov privoščimo tudi ustrezno nego. Balzam ali mazilo za ustnice nanašajmo redno, še posebej pa tega ne pozabimo preden gremo na prosto, saj so tam ustnice izpostavljene vremenskim vplivom.
Če ustnice izpostavljamo soncu, jih obvezno zaščitimo s takšnim balzamom, ki vsebuje filtre za zaščito pred sončnimi žarki. Tega ne pozabimo niti pozimi, še posebej ob uživanju v zimskih športih, saj je izpostavljenost sončnim žarkom zaradi odbojnosti snega še toliko večja.
Ker se, kot smo ugotovili, pogosto izsušijo in razpokajo med spanjem, je priporočljivo, da nego za ustnice v debelejši plasti uporabimo tudi tik pred spanjem.
Občasno lahko ustnicam privoščimo tudi piling, s katerim odstranimo odmrle celice, naredimo prostor za nove in spodbudimo prekrvavitev. To storimo z nežno masažo z zobno ščetko in toplo vodo. Po pilingu nanesemo svoj najljubši balzam za ustnice.
Balzami za ustnice, ki jih obožujemo.
Balzami za ustnice so zagotovo med bolj priljubljenimi kozmetičnimi preparati, za katere bi lahko rekli da nas kar nekako zasvojijo. S svojo priročno obliko in enostavno uporabo, predvsem pa zaradi svojih blagodejnih učinkov na poškodovane ustnice jih s pridom uporabljamo zelo pogosto.
Balzami za ustnice, ki so na voljo so zelo različni. Večinoma je priporočljiv izbor takšnega, ki vsebuje snovi s sposobnostjo zadrževanja vlage, med njimi na primer karitejevo ali kakavovo maslo, čebelji vosek, vitamin E ter naravna olja (oljčno, avokadovo, mandljevo, jojobino). Zelo močno sposobnost zadrževanja vlage ima tudi hialuronska kislina.
V poletnem času in ob ukvarjanju z zimskimi športi je priporočljivo izbrati nego za ustice, ki ji je dodan tudi zaščitni faktor.