Kinesio trakovi so učinkoviti pri zmanjševanju bolečin in opori mišicam. Trakove in tehniko njihovega nameščanja je izumil Japonec dr. Kenzo Kaseže pred 35 leti. Od takrat se neprestano vodijo klinične raziskave o aplikacijah, o trakovih in učinkovitosti uporabe.
Metoda Kinesio tapinga je močno prisotna v športni medicini in rehabilitaciji. Najprej so jo uporabljali vrhunski športniki, kasneje pa se je zaradi odličnih rezultatov bliskovito razširila na različna področja fizioterapije. Dandanes tudi v Sloveniji Kinesio taping uporabljajo mnogi fizioterapevti, pojavlja pa se že tudi v nekaterih bolnišnicah pri zmanjševanju bolečin, povečevanju gibljivosti in v postoperativni praksi.
Kinesio taping je metoda, ki je del uradne medicine. Temelji na dobro znanih fizikalnih in fizioloških načelih delovanja.
Kako deluje Kinesio?
Kinesio taping je v mnogočem nasprotna metoda klasičnemu povijanju. Pri slednjem ustvarimo pritisk, stisnemo in delno imobiliziramo, s pravilno aplikacijo Kinesio trakov pa na drugi strani nekoliko privzdignemo kožo in podkožno tkivo, s čimer povečamo prostor med mišico in kožo. Na ta način je omogočena sprostitev pritiskov na živčne receptorje in posledično popustitev bolečine, posledično pa povečanje pretoka krvi in dotoka hranilnih snovi ter pretoka limfe.
Na ta način Kinesio povijanje predstavlja celovito podporo samozdravitvenim potencialom telesa. Z uporabo vnetni procesi hitreje izzvenijo, bolečine hitreje popustijo, gibanje pa tega procesa ne ovira, ampak ga - prav nasprotno - celo pospešuje. Metoda Kinesio je torej povsem naravna in ne zahteva kemičnih snovi.
Uporaba Kinesio trakov
Najpogosteje se Kinesio trakovi uporabljajo protibolečinsko, primerni pa so tudi za uporabo pri nestabilnosti ali omejeni gibljivosti. Z ustrezno tehniko aplikacije dosežemo delno oporo mišičnim tkivom, korekcijske učinke, pa tudi pomoč pri opravljanju določenih gibov.
V osnovi gre za relativno preprosto idejo, ki pa upošteva dinamiko delovanja mišičnih tkiv, limfnega in živčnega sistema ter na ta način neinvazivno pomaga pri težavah z bolečinami ali gibljivostjo.
Ni vseeno, kako namestimo Kinesio trak.
Na trgu so dosegljivi predvsem trakovi v kolutih. Tak trak je potrebno najprej ustrezno pripraviti – določiti njegovo dolžino in ga oblikovati (zaobliti robove, uporabiti eno od klasičnih oblik na V, na Y, na W ali drugo obliko).
Pri uporabi je potrebno dobro oceniti pacientovo težavo in poznati zgodovino zdravstvenega stanja. Ob nameščanju je treba glede na mikrolokacijo poškodbe postaviti pacientovo telo v določen položaj, pri raztezanju trakov pa uporabiti določeno tenzijo. Za to so usposobljeni predvsem fizioterapevti, ki opravijo najmanj dvodnevno izobraževanje pri pooblaščenem Kinesio predavatelju. Tudi v Sloveniji že imamo javno dosegljiv register usposobljenih fizioterapevtov za Kinesio taping na uradni slovenski spletni strani Kinesio.
Različne barve, enaka učinkovitost.
Na tržišču so prisotni izdelki različnih proizvajalcev. Pomembno je predvsem, da namestimo trak, ki ima preverjen učinek, ustrezno teksturo materiala, primerno raztezno moč, dobro termoaktivno lepilo in vodoodporno sestavo, hkrati pa ne vsebuje lateksa in na koži zdrži vsaj nekaj dni, tudi ob gibanju.
Različne barve trakov so zgolj stvar estetike.