Vsaka ženska je rada urejena in čista, zato je intimna nega pomemben del njene osebne higiene. Intimni predeli telesa, še posebej ženskega, so občutljivi in potrebujejo pravilno ter blago nego. Z vsakim umivanjem se naša koža in sluznica izsušujeta, zato morajo biti izdelki za čiščenje prilagojeni delu telesa, ki ga umivamo. Predpogoj za zdrave genitalije je ohranjanje optimalne kislosti za obstoj mlečno-kislinskih bakterij (pH 3,8–4,2). Intimni negi in izdelkom, ki so ji namenjenim, moramo torej nameniti posebno pozornost.
Intimna nega je temelj zdravja. Posebej ženske bi ji morale redno posvečati pozornost, saj je nožnica ravno tako občutljiva telesna odprtina kakor usta in sapnik. Intimni predeli se pred okužbami ščitijo z nizko vrednostjo pH vaginalne flore, ki zavira razvoj škodljivih bakterij in glivic. Te namreč v kislem okolju težko preživijo. Pri porušenem ravnovesju je sluznica dovzetnejša za škodljive zunanje vplive in lahko pride do draženja ter okužb.
Vsaka ženska se sooča z dejavniki, ki vplivajo na njeno vaginalno okolje. Hormonskim spremembam je izpostavljena vse od svoje prve menstruacije, še posebej močno hormonsko nihanje pa se pojavij ob nastopu menopavze. Pomembno je, da se teh dejavnikov zaveda in posveča temu področju zadosten in pravilen pomen.
Največji del normalne vaginalne flore pri zdravih ženskah so laktobacili. Mlečna kislina (acidum lacticum), ki nastaja z njihovo pomočjo, vzdržuje stalno kislost nožničnega okolja, mnogi izdelki, ki so namenjeni intimni higieni, pa vsebujejo prav to. Njihov pH varuje ravnovesje v sluznici intimnih predelov in vzdržuje njeno naravno obrambno sposobnost. Paziti moramo, da jih vedno uporabljamo le za zunanje predele oziroma da ne zaidejo v notranjost nožnice.
Pri skrbi za intimne predele telesa bodite še posebej pazljivi, saj potrebujejo prilagojena sredstva za njihovo nego.
Pravilna intimna nega
Osveščanje in izobraževanje, da pravilna intimna nega varuje pred okužbami, je naša glavna naloga, s katero se srečujemo že pri mladostnicah. Vendar pa v dobi intenzivnega oglaševanja ženske mnogokrat podležejo trendom in z njo tudi pretiravajo. Pretirana intimna higiena z neprimernimi izdelki lahko povzroči dodatne težave - zato bo dovolj, da ji posevtimo pozornost enkrat dnevno. Med kopanjem lahko voda prodre v nožnico, spere z nje zaščitno sluz in uniči kislost ter s tem oslabi njeno naravno obrambo, zato je priporočljivejše prhanje ali umivanje v bideju.
Kadar kupujete sredstva za nego, pazite, da imajo vrednost pH med 3,5 in 4,8. Izogibajte se odišavljenim robčkom, ki vsebujejo alkohol in dražijo sluznico. Uporabite raje robčke, ki so namenjeni izključno intimni negi. Zamenjajte industrijske vložke s klasičnimi bombažnimi vložki, spodnje perilo pa naj bo iz naravnih vlaken, mehko, vpojno in udobno.
Izbira izdelkov za intimno nego je sicer osebna odločitev, a vendar ni nikoli odveč posvet z ginekologom ali farmacevtom. Slednji najbolje poznajo vaginalne težave in se zavedajo pomena intimne nege.