Hitosan - močan vezalec maščob

hitosan

Hitosan je snov naravnega izvora. Običajno ga pridobivajo iz hitina (polisaharida), ki je osnovna sestavina ogrodja rakov, školjk in drugih lupinarjev.

Hitosan rastlinskega izvora pridobivajo iz celične stene micelija mikroskopsko majhnih gliv Aspergillus niger (njegova prednost je, da ni kontraindiciran pri alergijah na lupinarje).

Ker je hitosan znan po izredni sposobnosti vezave maščobe (lahko veže celo do 800-krat več maščob od svoje mase), je najbolj znan kot naravno sredstvo za pomoč pri hujšanju.

Delovanje hitosana po zaužitju se začne že v samem prebavnem traktu - v želodcu namreč veže zaužite maščobe, ki se tako nespremenjene izločijo iz telesa. Ker hitosan z nanj vezanimi maščobami v prebavilih tvori nekakšen gel, ta zaradi povečanega volumna vsebine želodca tudi zmanjšuje občutek lakote.

Kako deluje hitosan?

V prebavilih deluje hitosan kot vlaknina, zato se lahko uporablja za uravnavanje prebave ob zaprtju. Hitosan poveča  volumen blata in s tem peristaltiko črevesa, zaradi povečane količine lipidov v blatu pa ima to tudi ustreznejšo konsistenco za odvajanje iz telesa.

V črevesu lahko hitosan veže sestavine žolča (med drugim holesterol), ki se posledično hitreje kot običajno izločijo iz telesa. Hitosan prav tako mobilizira maščobne zaloge - zmanjša skladiščenje holesterola v tkivih in njegovo odlaganje na stene žil (LDL), hkrati pa poveča odplavljanje holesterola preko jeter iz telesa (HDL).

Zaradi te svoje lastnosti in pomoči pri uravnavanju krvnega tlaka deluje hitosan protektivno na krvožilje in preprečuje pojav ateroskleroze ter drugih srčno-žilnih zapletov.

Ker je molekula hitosana močno pozitivno nabita, veže nase tudi vse negativno nabite delce, kamor sodijo mnoge bakterije, glive in strupi. Zato hitosan izkazuje protimikrobno in protiglivično delovanje. To njegovo lastnost so uspešno uporabili  že pri zdravljenju aken in prekomernem razrastu glive Candida.

Uporaba hitosana

Zaradi zgoraj opisanih lastnosti je hitosan še posebej primeren:
- kot pomoč pri zniževanju telesne teže,
- za zmanjšanje absorpcije maščob po mastnem obroku,
- kot podpora pri uravnavanju nivoja holesterola v krvi in preprečevanje krvno-žilnih zapletov ter
- za športnike kot dodatek za učinkovitejšo vadbo.

Znano je tudi, da askorbinska kislina (vitamin C) še okrepi sposobnost hitosana za vezavo maščobnih molekul. Zato je priporočljivo sočasno uživanje vitamina C s hitosanom, najbolje neposredno pred zaužitjem mastnega obroka.

Pozornost pri uporabi hitosana

Kadar uživamo hitosan, moramo biti še posebno pozorni, da vzamemo katerokoli zdravilo z vsaj 2 urnim zamikom od zaužitega odmerka hitosana. To še posebej velja za zdravila, ki vsebujejo maščobotopne učinkovine, kot so na primer peroralni kontraceptivi in zdravila za zdravljenje bolezni ščitnice. Enako velja za lipidotopne vitamine A, E, D in K, katerih absorpcija se lahko ob sočasnem zaužitju hitosana zmanjša.

Lekarnar.com