Hemoroidi: vzroki, simptomi in zdravljenje

Hemoroidi

Hemoroidi ali hemeroidi so ena izmed najbolj neprijetnih težav.

Hemoroidi (»zlata žila«) so normalna anatomska struktura v človeškem telesu. Gre za žilne blazinice, ki v normalnem stanju pomagajo pri izločanju blata (saj delujejo kot blažilo) in pripomorejo k zadrževanju vetrov in sluzi. Vnetje ali otekanje vodi lahko do bolečine, občutljivosti, krvavitve iz črevesja ter srbenja. Hemoroide imamo torej vsi, vendar vsem ne povzročajo težav. Gre pa lahko za zelo pogosto težavo, ki jo do 50. leta starosti doživi že približno polovica ljudi.

Pri njihovem zdravljenju se je treba zavedati, da jih ni mogoče popolnoma odstraniti. Z različnimi metodami zdravljenja jih lahko manjšamo in tako preprečujemo, da bi povzročali težave. Znano je, da so hemoroidi pogostejši pri belcih in ljudeh z višjim socialno-ekonomskim statusom.

Glavni namen zdravljenja je odpraviti simptome in znake zdravstvene težave ter preprečiti njen zaplet. Prepozna jih lahko le zdravnik specialist, uspešno samozdravljenje pa pomeni nadzor nad neprijetnimi pojavi v zadnjiku.

V tem članku bomo raziskali različne vrste hemoroidov, njihove simptome, vzroke in možnosti zdravljenja.

Vrste hemoroidov

Hemoroide delimo na zunanje, ki se pojavljajo na kožnem delu, in notranje, ki se nahajajo v notranjosti analnega kanala.

Zunanji hemoroidi ležijo ob zadnjiku in običajno nastanejo hitro ter pojavi se boleča oteklina. Oteklina je čvrsta in napeta, velika je lahko tudi do nekaj centimetrov v premeru. Oteklina je boleča že na otip, onemogoča sedenje, ne da se je potisniti v zadnjik.

Notranji hemoroidi pri zunanjem pregledu zadnjične odprtine niso vidni, ležijo v danki.  Navadno ne bolijo, tudi v primeru krvavitve ne, saj tam ni veliko živcev, ki bi zaznavali bolečino. Hemoroid lahko zakrvavi zaradi napenjanja med iztrebljanjem ali draženja pri prehajanju blata. Bolnik opazi kri na blatu ali toaletnem papirju. Kasneje se pojavi vnetje, ki povzroča oteklino in bolečino, ter občutek polne danke po odvajanju. Sčasoma začnejo hemoroidi pri napenjanju izstopati iz zadnjika. V začetku se sami vrnejo nazaj, kasneje jih mora potisniti bolnik, končno pa to ni več mogoče. To spremlja srbenje zadnjika po odvajanju.

Znaki hemoroidov in simptomi

Znaki in simptomi hemoroidov so običajno odvisni od vrste hemoroidov.

Zunanji hemoroidi:

  • srbenje ali draženje v analnem predelu
  • bolečina ali nelagodje v analnem predelu
  • oteklina okoli anusa
  • krvavitev

Notranji hemoroidi:

  • neboleča krvavitev med odvajanjem blata
  • hemoroid, ki se iztiska skozi analno odprtino (prolaps ali štrleč hemoroid), kar povzroči neprijetno bolečino in draženje

Bolezensko povečanje hemoroidov delimo v štiri stopnje:

  • Prva stopnja: Hemoroidi niso vidni, dokažemo jih lahko le s pregledom notranjosti zadnjičnega kanala in so popolnoma ozdravljivi.
  • Druga stopnja: Hemoroidi pri odvajanju blata zdrknejo iz zadnjika in se nato po krajšem času sami pomaknejo nazaj.
  • Tretja stopnja: Hemoroidi so sestavljeni iz enega ali več vozličkov, ki pri napenjanju zdrknejo iz zadnjične odprtine in se po odvajanju blata sami ne vrnejo v zadnjični kanal. Potrebno je zdravljenje.
  • Četrta stopnja: Hemoroide sami ne moremo več potisniti v zadnjični kanal in nakazujejo na poslabšanje bolezni. Tkivo je poškodovano in trombotično, zato pogosto pride do zapletov, pri katerih samozdravljenje ni uspešno.

Vzroki za hemeroide

Vzrok za nastanek hemoroidov ni točno poznan. Dejavniki, ki gotovo vsaj delno vplivajo na njihov nastanek so neredno odvajanje blata, premalo gibanja, prehrana s premalo vlaknin, povečan tlak v trebuhu, genetska nagnjenost k šibkosti žilnih sten (šibke žile se hitreje uklonijo pritiskom in se razširijo) in staranje (najpogosteje se pojavijo med 45. in 65. letom).

Pri starejših je prav tako večja verjetnost izpadanja notranjih hemoroidov, saj vezivno tkivo s starostjo slabi. Tveganje za nastanek hemoroidov povečajo tudi debelost, dolgotrajno sedenje in kronični kašelj ter nosečnost in porod (zaradi hormonskih sprememb oslabi vezivno tkivo).

Preventiva

Preprečevanje hemoroidov ima ključno vlogo pri ohranjanju splošnega zdravja in kakovosti življenja. Čeprav popolne zaščite pred njihovim nastankom ni mogoče doseči, lahko s pravilnim življenjskim slogom in preprostimi ukrepi zmanjšamo tveganje za njihov razvoj.

Ohranjanje zdravega načina življenja, vključno s prehranskimi prilagoditvami, redno telesno aktivnostjo ter ustrezno higieno, je ključno za preprečevanje teh neprijetnih težav. Poskrbeti je potrebno k temu, da je mehko blato, za kar pa je najpomembnejša pravilna prehrana, bogata z vlakninami in pitje veliko vode.

  • Uživanje zadostne količine tekočine (predvsem vode). Izogibati pa se je potrebno pijačam kot sta kava in alkoholne pijače.
  • Uživanje hrane bogate z vlakninami, ki pomaga vzpostaviti ravnovesje v črevesju in redno odvajanje. Največ vlaknin najdemo v polnovrednih izdelkih, svežem sadju, zelenjavi in stročnicah.
  • Redna navada odvajanja blata in higiena (uporabljajte nevtralno milo).
  • Redna in ustrezna telesna vadba.
  • Izogibajte se napenjanju med odvajanjem.
  • <li ">Izogibajte se sedenju dlje časa in prilagodite si delovno okolje.
  • Pravilno dvigovanje bremen.
  • Uporaba mlačnega tuširanja ali hladnih obkladkov (za kratek čas lahko prinese začasno olajšanje in zmanjša otekline).

Zdravljenje hemoroidov

Zdravljenje je odvisno od stopnje hemoroidov. Pri začetnih hemoroidih se svetujejo svečke ali mazila ter svetujemo, da se skrbi za mehko in redno odvajanje blata.

Za notranjo uporabo priporočamo svečke in mazila, ki imajo dodan nastavek za notranji nanos, za zunanjo uporabo pa predvsem mazila. Uporabo svečk svetujemo zjutraj in zvečer po iztrebljanju, mazilo pa se nanese večkrat dnevno na obolelo mesto oziroma ga z nastavkom, ki je dodan mazilu, stisnemo v črevo, vedno po iztrebljanju.

Zdravila in drugi izdelki, ki jih uporabljamo za samozdravljenje hemoroidov, vsebujejo različne učinkovine. Najpogostejše so:

  • Učinkovine, ki na koži lokalno zmanjšajo čutno zaznavo (lokalni anestetiki). Začasno zmanjšajo srbenje, pekoč občutek, lajšajo bolečino in nelagodje. 
  • Učinkovine, ki povzročijo zožitev zelo tankih krvnih žilic (vazokonstriktorji), ki posledično zmanjšajo oteklino.
  • Učinkovine, ki ugodno vplivajo na žile in jih varujejo (vazoprotektivi), ki zmanjšajo draženje in izgubo vode, mehčajo in vežejo vlago in druge snovi (adsorbenti).
  • Učinkovine, ki zmanjšajo prepustnost površine kože ali sluznic in kapilar (adstringensi) in s tem zmanjšujejo vnetje.
  • Učinkovine, ki povzročijo luščenje poroženele plasti kože (keratolitiki) in s tem zmanjšajo nelagoden občutek srbenja.
  • Učinkovine iz rastlinskih izvlečkov, ki delujejo blago adstringentno in protivnetno.
  • Učinkovine za krepitev sten žilja (Diosmin in hesperidin) 

Učinkovini Diosmin in Hesperidin pospešujeta zdravljenje lokalnega vnetja, lajšata bolečino in skrajšata čas krvavenja, delujeta kot venotonik in vaskuloprotektiv. Diosmin je flavonoid, pridobljen iz citrusov. Flavonoidi so razred antioksidantov, ki naj bi zmanjšali vnetje in spodbujali učinkovitejši pretok krvi v krvnih žilah. Diosmin je običajno kombiniran z drugo flavonoidno snovjo – hesperidin. Na voljo je v obliki tablet. Ob nastopu znakov je prve štiri dni priporočeno jemanje višjih odmerkov, nato se odmerek zniža za še 3 dni. Vzdrževalno terapijo pa lahko nato nadaljujejo po potrebi, ki je 2 tableti na dan.

  • Učinkovine za krepitev sten žilja (kalcijev dobesilat).

Kalcijev dobesilat deluje selektivno na steno kapilar, uravnava njihovo permeabilnost in rezistenco ter zmanjša oteklino. Na voljo je v obliki mazila.

Če simptomi v 1 tednu ne pojenjajo ali če imate hude bolečine ali krvavitve, ne odlašajte z obiskom pri zdravniku.

Hemoroide lahko preprosto diagnosticiramo na podlagi bolnikovih informacij o simptomih ter telesnega pregleda. Zdravnik pa opravi tudi telesni pregled. Najprej si bo ogledal zadnjično odprtino, kjer bo lahko opazil morebitne zunanje hemoroide. Nato bo opravil še rektalni pregled, med katerim bo z orokavičenim in namaščenim prstom poskusil zatipati spremembe v analnem kanalu. Notranjost si bo morda ogledal še s pomočjo kratke cevke z nameščeno kamero, ki jo bo vstavil skozi zadnjično odprtino. Morda bo opravil tudi t.i. hematest, s katerim je mogoče ugotoviti prisotnost krvi v blatu, tudi če ta ni vidna s prostim očesom.

Če zdravila ne pomagajo, se zdravniki ponavadi odločijo za kirurški poseg, ki se lahko opravi tudi ambulantno.

Hemoroidi sicer niso vrsta bolezni, ki bi ogrožala naše življenje, povzroča pa nelagodje in težave pri vsakodnevnih dejavnostih. Zdravljenje moramo začeti čim prej. Težava je v odnosu do bolezni. Veliko ljudi odlaša zaradi nepotrebnega občutka sramu ali neprijetnosti pri pogovoru o bolezenskih znakih z zdravnikom, ali s farmacevtom. Zavedati se moramo, da je zdravljenje pri napredovali bolezni dolgotrajnejše, navadno ni trajnega izboljšanja, bolezen se pogosteje ponavlja ali pa je potreben operativni poseg.

Prispevek je pripravilila Lara Pezdir-Podbregar mag. farm.