Strokovni pregled: Marko Višič, mag. farm.
Najpogostejša in precej neprijetna težava v predelu zadnjika in zadnjega dela debelega črevesja so hemoroidi oziroma hemeroidi. Hemoroide ločimo jih na notranje, ki ležijo v plasti pod sluznico končnega dela danke, in zunanje hemeroide, ki jih najdemo ob zadnjiku.
Kaj so hemoroidi?
Hemoroidalne vene so razporejene okoli zadnjika in pripomorejo k zadrževanju vetrov in sluzi. Razširjanje hemoroidalne vene pa so hemoroidi. Poznamo notranje in zunanje hemoroide. Notranji ležijo v danki, ki sprva niso vidni. Povzročajo nebolečo krvavitev na koncu odvajanja. Ko se vene razširijo, se stena ven tanjša in pri prehodu trdega blata poškodujejo.
Bolnik to opazi kot kri na blatu oz. na toaletnem papirju. Kasneje pa se lahko pojavi še vnetje, ki povzroča oteklino in bolečino, ter občutek polne danke. Sčasoma začnejo hemoroidi izstopati iz zadnjika. Na začetku se vrnejo sami nazaj, kasneje jih mora potisniti bolnik, v zadnji fazi pa to ni več mogoče. Pojavi se tudi srbenje zadnjika.
Pri napredovani bolezni pride do uhajanja blata in urina. Zunanji ležijo ob zadnjiku in so vidno od zunaj. Običajno so ne prijetnejše in bolj boleči od notranjih. ko so razdraženi, srbijo, lahko tudi krvavijo in se razdraži tudi koža nad njimi. Najpogosteje pride do nastanka strdka in vnetja ene od razširjenih ven. Bolnik to opazi kot bolečo zatrdlino ob zadnjiku, nekaj dni ima hude bolečine pri sedenju in odvajanju, po približno teden dni pa prizadeta vena poči in težave popustijo.
Hemoroidi - notranji in zunanji
Notranji hemoroidi na dražljaje niso občutljivi. So prirojena oblika hemoroidov in nastanejo predvsem zaradi težav z vezivnim tkivom in ožiljem v predelu zadnjika. Notranjem hemoroide lahko prepoznamo po znakih kot so neboleča krvavitev, neprijeten občutek v okolici anusa, ki ga lahko spremlja srbečica. Znaki hemoroidov so lahko nespecifični in jih težje prepoznamo.
Nasprotno so zunanji hemoroidi posledica različnih zunanjih dejavnikov in življenjskega stila. Pogostejši so pri ženskah, velikokrat pa se pojavljajo prav v času nosečnosti. Še posebej so pogosti hemoroidi po porodu. Znaki hemoroidov, ki se nahajajo zunaj telesa, so lahko vnetje in krvavitev. Ponavadi srbijo in so boleči - lahko jih zatipamo s prsti.
Hemoroide oz hemeroidi lahko delimo tudi na stopnje, ki jih občuti bolnik.
- V prvi stopnji hemoroidi niso vidni, dokažemo jih lahko le s pregledi pri zdravniku.
- V drugi stopnji pri odvajanju blata zdrknejo iz zadnjičnega kanala, po krajšem času se pomaknejo nazaj. Sami od sebe se ne pozdravijo.
- V tretji stopnji pri napenjanju zdrknejo iz zadnjične odprtine. Po odvajanju blata se sami ne vrnejo nazaj. Potrebno je zdravljenje.
- V četrti, zadnji stopnji pa pomeni poslabšanje bolezni toliko, da nam ne uspe več poriniti v zadnjični kanal. Pogosto pride do zapletov, samozdravljenje ni primerno.
Kako nastanejo hemoroidi?
Hemoroidi lahko nastanejo zaradi prehrane s premalo vlaknin, kroničnega zaprtja, dela, ki zahteva veliko sedenja, bolezni jeter, krčevitega kašljanja, kihanja ali bruhanja ter fizičnih naporov. Bistven za nastanek hemoroidov je predvsem zvišan pritisk v trebuhu, ki povzroči širjenje ven zadnjika in povzroča, da te nabrekajo ter se šibijo.
Hemoroide lahko prepoznamo po zgoraj omenjenih znakih hemoroidov.
Nastanek hemoroidov je dedno pogojen in je odvisen tudi od kakovosti vezivnega tkiva. Bolniki s to težavo imajo običajno tudi kronično vensko popuščanje. K nastanku hemoroidov pripomorejo nosečnost in porod, kronično zaprtje ali driska, dolgotrajno sedenje ali stanje, dvigovanje težkih bremen in debelost.
Srbenje, krvavitev in bolečina je lahko znak tudi kakšne druge bolezni. Srbenje se pojavi pri preobčutljivostni reakciji, okužbo s Candido albicans in podančicami. Neboleče krvavitve so posledica polipov danke, ki se lahko spremenijo v rakasto tkivo. Krvavitev in bolečine se pojavijo pri raku danke, prizadeto mesto je oteklo, rdeče, zelo boleče in imamo občutek polne danke.
Draženje in bolečina - znaki hemoroidov
Notranji hemoroidi povzročajo težave predvsem pri odvajanju blata. Ker so dobro oživčeni, lahko občutimo bolečino, ki se poslabša v primeru zaprtja ali naprezanja ob odvajanju. Pogosto se pojavijo tudi krvni strdki, ki bolečino še stopnjujejo, hkrati pa povzročajo krvavitve ob odvajanju. Najpogostejši znaki hemoroidov so bolečina med odvajanjem, sveža krvavitev iz črevesja, boleče zatrdline in srbenje ob zadnjiku (zunanji hemoroidi) ter izločanje sluzi iz zadnjika. V primeru dolgotrajnejših težav s hemoroidi lahko ob spremljajočih krvavitvah nastopi celo slabokrvnost.
Kaj pomagati pri hemoroidih?
Pri reševanju težav s hemoroidi se najprej posvetimo ustrezni higieni in ukrepom proti zaprtju ter težavam z odvajanjem (cilj je mehko odvajanje blata brez naprezanja), potem pa se lotimo še blažitve bolečine in omejevanja krvavitev.
Ko dobimo hemoroide si lahko pomagamo tudi sami, še posebno v začetnih fazah oz. za lajšanje hemoroidov. Poskrbimo za dobre prehranjevalne navade. Zaužijemo hrano, ki vsebuje veliko vlaknin, ki v črevesju nabreknejo in povečajo prostornino blata.
Pijemo zadostno količino vode in se izogibamo močno začinjeni hrani in hrani, ki napenja. Poskrbimo za dobro higieno v zadnjičnem predelu in preprečujemo nastanka srbeža, vnetja in drugih simptomom. Po vsakem odvajanju si zadnjik umijemo z milom in vodo, ali pa uporabite vlažne čistilne robčke (obstajajo robčki za nego pri hemoroidih).
Izogibajte se dolgotrajnemu sedenju ali stanju. Ne dviguje težkih bremen. Zmanjšati preveliko telesno maso. Učinkovite so tudi sedeče kopeli. To je lahko običajna kopel ali z izvlečkom hrastove skorje. Pacient naj bi sedel v topli kopeli 3x na dan po 15 minut.
Ob težavah s hemoroidi poskrbimo za higieno anorektalnega predela z blagimi neagresivnimi mili, v pomoč pa so nam lahko tudi posebni robčki, ki poleg osnovne higiene nudijo še dezinfekcijo in prijeten hladilen učinek, ki pomirja vnet predel. Dopolnilno si lahko pripravimo sedečo kopel iz hrastove skorje, ki vsebuje veliko čreslovin in zato deluje adstringentno - pomirja vneto in srbečo kožo ter preprečuje rast mikroorganizmov. Kopel si pripravimo od enkrat dnevno do trikrat tedensko z mlačno vodo (temperatura do 36°C) in naj traja do 20 minut.
Preventivno in za pomoč pri hemoroidih moramo vedno skrbeti za redno in mehko odvajanje, kar nam omogoča predvsem z vlakninami bogata prehrana ter uživanje zadostne količine tekočine. Obstajajo tudi geli za hemoroide, v veliko pomoč pa nam bo tudi zadostna količina gibanja ter izogibanje dolgotrajnemu neprekinjenemu sedenju.
Samozdravljenje znakov hemoroidov in hemoroidov samih
Za samozdravljenje ob hemoroidih uporabljamo tudi lokalne anestetike, ki omilijo bolečino, srbenje in draženje predvsem na zunanjem predelu zadnjika. Izločanje sluzi in vnetje preprečujejo adstringensi, antiseptiki pa preprečjejo nastanek okužbe. Za notranjo uporabo so na voljo svečke ter kreme in mazila z aplikatorjem, s katerim dosežemo notranjost danke.
Zdravila za samozdravljenje hemoroidov so izdelki, ki vsebujejo različne učinkovine.
Najpogostejše učinkovine so:
- lokalni anestetiki (začasno zmanjšajo srbenje, pekoč občutek, bolečino in nelagodje – uporaba le pri zunanjih hemoroidih).
- Vazokonstriktorji (zožitev tankih krvnih žilic - posledično se zmanjša oteklina).
- Vazoprotektivi (ugodno vplivajo na žile in jih varuje - zmanjšuje draženje in izgubo vode, mehčajo in vežejo vlago in druge snovi).
- Adstringensi (zmanjšajo prepustnost površine kože, sluznice in kapilar, ter zmanjšujejo vnetje).
- Keratoliti (povzročijo luščenje poroženele plasti kože, ter zmanjšuje občutek srbenja).
- Analgetiki (lajša bolečino, po navadi sta dodana tudi mentol in kafra, da dodatno zmanjšati bolečino in pekoč občutek).
- Rastlinski izvlečki, ki delujejo blago adstringentno in protivnetno.
Za samozdravljenje hemoroidov nikoli ne uporabljajmo kortikosteroidov, prav tako pa za blaženje bolečine ob hemoroidih nikakor ne jemljimo acetilsalicilne kisline (Aspirina) ali ibuprofena (Bonifena, Diverina, Ibubela), saj lahko s temi zdravili sprožimo krvavitve. V ta namen priporočamo zdravila s paracetamolom (Lekadol, Daleron, Panadol...).
Ob hujših težavah s hemoroidi priporočamo uporabo zdravila, ki stabilizira stene kapilar, vpliva na aktivnost in zaščito ven in ima tudi protivnetne učinke. Zdravilo za zdravljenje simptomov akutne hemoroidalne bolezni pri odraslih lahko kupimo v lekarni brez recepta, jemati pa ga je potrebno po navodilih 1 teden.
Nosečnicam za lajšanje težav najprej priporočamo zgolj ustrezno higieno in sedeče kopeli iz hrastove skorje, po posvetu z zdravnikom ali farmacevtom pa lahko ob hujših težavah posežejo tudi po različnih mazilih.
Za optimalno samozdravljenje se je pri hemoroidih vedno priporočljivo posvetovati s farmacevtom. Pri bolnikih mlajših od 12 let in v primeru, da samozdravljenje po sedmih dneh ne prinese izboljšanja, se je potrebno posvestovati z zdravnikom.
Lekarnar.com