Vsakega od nas so že kdaj presenetili prehlad, prebavne težave, glavobol ali kakšna druga bolečina in nas priklenili na posteljo.
Hkrati smo se morali pogosto obrniti na svoje domače ali prijatelje ter jih poprositi za obisk lekarne, kjer so na voljo zdravila za lajšanje težav, saj naša domača zaloga zdravil običajno ni bila popolna.
Vsekakor doma ni priporočljivo ustvarjanje velike zaloge zdravil, zato smo pripravili nekaj koristnih nasvetov o najnujnejših stvareh, ki bi jih morala vsebovati vsaka domača lekarna.
Lajšanje bolečin z domačo lekarno
Vsekakor nepogrešljiv del vsake domače lekarne so zdravila za lajšanje bolečin in zniževanje povišane telesne temperature. Na voljo so številni pripravki, ki vsebujejo različne učinkovine in imajo posledično tudi nekoliko drugačno delovanje.
Pripravki, ki vsebujejo paracetamol, so primerni za lajšanje blažjih bolečin in zniževanje povišane telesne temperature tudi pri otrocih in jih, ker niso agresivni za želodec, uvrščamo na sam vrh razpredelnice.
Kljub temu pa pogosto ne zadostujejo za blaženje močnejših bolečin, zato se mnogi raje odločijo za uporabo pripravkov z acetilsalicilno kislino, čeprav so ti agresivni do želodčne sluznice (jemati jih moramo po jedi) in niso primerni za otroke.
Pomembno je opozoriti tudi na previdnost pri uporabi v primerih, ko lahko v kratkem pričakujemo (tudi manjši) kirurški poseg, saj takšni pripravki povzročajo povečano krvavitev.
Zato za lajšanje bolečin pred operacijami in ob zobobolu nikar ne posezite po actilsalicilni kislini, ampak si raje pomagajte z drugimi protibolečinskimi zdravili, ki vsebujejo naproxen, ibuprofen ali kakšno kombinacijo paracetamola s kofeinom (niso primerni za otroke).
Pozimi bodite pripravljeni na prehlad in gripo
Za lajšanje simptomov gripe in prehlada obstaja kar nekaj pripravkov iz domače lekarne, večinoma s kombinacijo paracetamola (primerno tudi za otroke in želodčne bolnike) ali acetilsalicilne kisline ter vitamina C.
Za odrasle so na voljo tudi kombinirana zdravila, s katerimi si lahko od 3 do 5 dni blažite simptome – vključno s povečanim izcedkom iz nosu in kašljem – vendar pa jih ne smete jemati, če imate težave s povišanim pritiskom (hipertenzijo).
Kadar se iz kakršnegakoli razloga odločite za uporabo zdravil prve skupine in vas pestita tudi povečan izcedek iz nosu ter kašelj, si ta simptoma lahko lajšate z dodatnimi pripravki.
Za čiščenje nosnih in obnosnih poti čez dan uporabljajte fiziološko raztopino, medtem ko si lahko dihanje zvečer lajšate z zdravilnimi kapljicami, ki zmanjšajo oteklino nosne sluznice in tako sprostijo dihalne poti.
Pri kašlju se raje sproti posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom, saj obstajata dve vrsti kašlja (suh in produktiven kašelj), ki se ju moramo lotiti na popolnoma različna načina.
Domača lekarna za bolečine v grlu
Kaj pa pastile ob težavah z grlom?
Za suho grlo in hripavost so priljubljene in priporočljive za uporabo zeliščne pastile na osnovi izvlečkov lišajev, katerih sluzi grlo zaščitijo in ga vlažijo.
Slednje lahko tudi kombinirate s protibolečinskimi in/ali antiseptičnimi pastilami oziroma pršili ob vnetjih grla ali žrela, primerne pa so tudi za otroke.
Ko nagaja prebava in peče zgaga
Prebavne težave se kot naročene vedno pojavijo ob nepravem času.
Zato ni nikoli odveč, če je moč v domači lekarni najti kakšen antacid (sredstvo za nevtralizacijo odvečne želodčne kisline, kar običajno občutimo kot pekoč občutek ali zgago) in probiotik, ki ga uporabimo ob težavah s spodnjim delom prebavil – ob napenjanju, zaprtju, diareji itn. Še posebno je njihova uporaba priporočljiva za uravnavanje črevesne flore ob katerikoli antibiotični terapiji.
Nepogrešljiv potrošni material
Ne pozabite tudi na kakšne obliže in povoje ter kremo ali sprej za hitrejše celjenje površinskih ran in odrgnin, ki jih vedno najprej dobro očistite pod tekočo vodo ali s fiziološko raztopino, razkužila pa praviloma uporabljajte le ob poškodbah s kužnimi predmeti ali ob ugrizih. Odveč niso niti mali pripomočki kot so pinceta in škarjice, v marsikaterm primeru pa vam bo prav prišel tudi termofor.
Urejena domača lekarna
Prehlad, gripa, prebavne težave, glavobol, zgaga in podobne nevšečnosti nikoli ne napovedo svojega prihoda. Najosnovnejša zdravila, ki jih v manjših količinah pravilno hranimo doma, so v teh primerih odlična prva pomoč, ki lahko olajša potek bolezni ter skrajša čas zdravljenja.
Domačo lekarno dopolnite glede na lastne potrebe oziroma po lastnih izkušnjah, sicer pa ostanite zdravi in naj vam ta služi predvsem kot preventiva. Zdravila je vedno potrebno hraniti skrbno in na za to posebej rezerviranem mestu v stanovanju, kjer je temperatura čim bolj stalna in ni preveč vlažno.
Lekarnar.com