S postavitvijo diagnoze 'sladkorna bolezen', se začne tudi izobraževanje bolnika o diabetičnem stopalu, kar predstavlja pomemben sestavni del zdravljenja diabetesa.
Bolnik se pouči o sami bolezni, navodilih za uporabo zdravil, samokontroli vsebnosti glukoze v krvi ali seču, pomenu primerne prehrane, zadostne telesne dejavnosti ter še o obilici drugih stvari, med katerimi pa se ne sme zanemariti pomena ustrezne nege nog in stopal.
Diabetiki imajo namreč pogosto probleme s stopali. Vzrok zanje je okvara živcev (nevropatija), zoženje in otrditev žilne stene (ateroskleroza) in visok krvni sladkor (hiperglikemija).
Kaj lahko privede diabetičnega stopala?
Zaradi okvare živcev je oslabljen ali odsoten občutek stopal za:
- Dotik.
- Bolečino.
- Temperaturo.
Vzrok za diabetično stopalo je lahko vsaj deloma pogojen s tem, da bolnik ne čuti, da ga tiščijo čevlji ali da mu je v čevelj zašel tujek, na primer kamenček.
Bolnik prav tako težko oceni temperaturo vode za kopanje, zato se lahko opeče. Zaradi te neobčutljivosti lahko v nadaljevanju pride do oslabitve mišic stopal, kar privede do neenakomerne obremenitve podplata, posledično pa tudi do večjega nastajanja poroženele kože na izpostavljenih predelih.
Zaradi ateroskleroze je oskrba nog in stopal s krvjo slabša, slabša prekrvavitev pa pomeni zmanjšan transport kisika, hranil in antibiotikov, kar lahko povzroči odmiranje tkiva in manjšo odpornost na infekcije.
Visok krvni sladkor ovira normalno celjenje ran in še posebej pri bolnikih s kroničnimi razjedami je pogost zaplet okužba.
Približno 15% bolnikov s sladkorno boleznijo ima tekom bolezni razjedo na stopalu, a se z upoštevanjem nasvetov medicinskega osebja lahko prepreči hude zaplete.
Priporočljivo je na primer sedenje z obemi stopali položenimi na tla in kratek sprehod vsako uro. Pedikuro lahko izvajajo izključno pedikerke, ki so dodatno strokovno usposobljene za delo z diabetiki. V primeru novonastale razjede ali druge bolezenske spremembe pa je potrebno takoj poiskati medicinsko pomoč.
Kako preprečiti nastanek diabetičnega stopala?
Diabetiki morajo skrbeti, da je koža stopal čista, suha in voljna. Diabetiki naj svoja stopala umivajo z mlačno vodo (v primeru neobčutljivosti stopal je potrebno preveriti temperaturo vode s termometrom ali z roko) in blagim sredstvom za umivanje.
Stopala je po umivanju potrebno temeljito (tudi med prsti), a nežno osušiti z mehko brisačo. Po umivanju je priporočljiva uporaba posebnih vlažilnih krem za suha stopala.
Stopala naj bodo zavarovana z uporabo nogavic in čevljev, ki pa morajo biti udobni. Pred obuvanjem je potrebno preveriti notranjost obutve za morebitnimi predmeti, ki bi lahko dražili ali poškodovali stopalo. Prav tako je diabetikom odsvetovana bosa hoja, saj si lahko s tem poškodujejo noge.
Problem mrzlih nog je potrebno rešiti z nošenjem toplih nogavic. Vroči predmeti, kot so termoforji, grelne blazine in grelne odeje lahko opečejo noge.
Na splošno si morajo diabetiki redno pregledovati stopala, da se opazijo že manjše poškodbe, ki so lahko vstopno mesto za okužbo.
Ker diabetiki zaradi nevropatije sprememb ne čutijo, je smiselno, da poleg nog, vsak dan dobro pregledajo tudi nogavice, če so na njih vidni madeži izcedka ali krvavitve. Prav zato je priporočljivo, da so nogavice svetle barve.
Obutev za diabetike
Nogavice za diabetike na prvi pogled izgledajo enako kot ostale nogavice, a so izdelane na poseben način. Navaden šiv v nogavicah lahko draži in poškoduje prste diabetikov, zato morajo imeti nogavice za diabetike ploski šiv.
Elastika na vrhu nogavic ne sme stiskati noge, ker je lahko cirkulacija dodatno motena. Nogavice se morajo gladko prilegati stopalom, brez gubanja. Nogavic se ne krpa, preluknjane se zamenjajo z novimi.
Glede materiala je dolgo veljajo, da sta bombaž in volna najboljša izbira, pojavljajo pa se že tudi drugi, visoko kakovostni sintetični materiali.
Pri čevljih je pomembno, da si diabetiki kupijo kakovostne čevlje, ki imajo mehak zgornji del, dovolj prostora za prste, debel gumijast podplat in vložek, ki ga je mogoče odstraniti. Čevlje naj ne bodo preveliki ali pretesni in pete ne previsoke, najbolje jih je kupovati popoldan, ko so stopala že nekoliko otečena.
Diabetično stopalo in preventiva
Diabetično stopalo je resen zaplet sladkorne bolezni, skupek bolezenskih okvar na stopalu bolnika s sladkorno boleznijo, kjer lahko okvara živčevja, slaba prekrvavitev in infekcija privedejo do gangrene in amputacije.
Tveganje za tovrstne zaplete povečujejo poškodbe, okužbe, neustrezna nega nog in neustrezna pedikura. Osrednje mesto pri diabetikih zato v tem pogledu zavzema preventiva. Vsak posameznik lahko naredi največ za svoje noge prav sam.
Lekarnar.com