Čiščenje jeter: Kako razstrupiti jetra? Prehrana, učinki

Čiščenje jeter: Kako razstrupiti jetra? Prehrana, učinki - Slika 1

V zadnjem času je internet poln oglasov takšnih in drugačnih napitkov in diet za razstrupljanje jeter. Od presnih sokov pa vse do hrane, ki naj bi poskrbela za najhitrejše čiščenje jeter v našem telesu. Ljudje tako pogosto brskamo po spletu in tipkamo kaj piti za čiščenje jeter ali pa kako očistiti zamaščena jetra, ampak ali to res potrebujemo? Jetra naj bi namreč za svoje čiščenje poskrbela sama. Zato bomo danes razbijali mite in odkrivali resnico o čiščenju jeter ter ugotavljali ali dieta za čiščenje jeter resnično deluje.

Jetra – pomemben organ našega telesa

Jetra so eden izmed najpomembnejših organov v telesu, saj opravljajo mnogo izjemno pomembnih funkcij. Njihova teža v odraslem človeku znaša okoli 1500 g in so tako drugi največji organ našega telesa. Ležijo pod desnim rebrnim lokom, zato jih naša rebra ščitijo pred poškodbami.

Jetra sodelujejo pri presnovi, izločanju in tudi pri obrambi telesa, zato jim lahko tudi rečemo, da so žleza. So center presnove, to pomeni, da odstranjujejo telesu škodljive snovi oziroma snovi, ki jih naše telo ne potrebuje. Tako jetra na primer odstranjujejo alkohol, prav tako pa razgrajujejo aminokisline. Poleg tega, da so center presnove, pa so hkrati tudi skladiščni organ, saj skladiščijo glikogen, pa tudi maščobe in v maščobah topne vitamine in minerale.

Poleg vseh nalog, ki jih opravljajo pa so tudi endokrina in eksokrina žleza. V kri namreč izločajo lipide in glukozo, ter plazemske proteine, prav tako pa tvorijo in izločajo žolč. Žolč sestavljajo žolčne soli, pigment bilirubin, holesterol, maščobne kisline, anorganske soli, voda in sluz. Verjetno pa se sprašujete, kakšna je funkcija žolča? Le ta je nujno potreben pri prebavi in absorpciji maščob. Seveda pa moramo tudi nujno omeniti, da so jetra izjemno prekrvavljen organ, zato je krvožilje jeter kar precej kompleksen sistem. Pomembno pa je vedeti, da po hepatični arteriji do jeter prihaja kisik, po portalni veni pa v jetra prihajajo hranila iz prebavnega trakta preko krvi.

Tako imajo jetra velik pomen za naše telo, zato v primeru bolezni oziroma odpovedi lahko pride do hudih posledic.

Kako poteka naravno čiščenje jeter?

Kot smo omenili, jetra so med drugim endokrini in eksokrini organ, ter seveda tudi presnovni organ. To pomeni, da jetra sama skrbijo za presnovo nam škodljivih snovi, kot tudi za nas nujno potrebne snovi. Tako jetra izločajo iz našega telesa toksine, droge, alkohol, hkrati pa skrbijo za presnovo maščob, proteinov in ogljikovih hidratov. Škodljive snovi jetra pretvorijo v neaktivne oblike, torej našemu telesu manj škodljive snovi, zato, da jih lahko ustrezno izločimo. Tukaj spada seveda alkohol, različni strupi, tudi hormoni, npr. steroidi. S tem jetra preprečijo oziroma zmanjšajo njihove škodljive učinke. Žal pa pri presnovi določenih snovi še vedno nastanejo nekoliko škodljivi stranski produkti. Tako pri razgradnji alkohola nastane acetaldehid in vodik, ki lahko poškodujeta jetrne celice. Jetra so drugače precej zanimiv organ, saj imajo visoko regenerativno sposobnost. Vendar, kljub njihovi odlični sposobnosti regeneracije, se žal tudi jetrna ob dolgotrajnem uživanju škodljivih snovi, ne morejo dovolj hitro regenerirati in nadomestiti okvarjenih celic z novimi. Poškodbe jetrnih celic lahko tako vodijo do različnih bolezni, ki lahko okvarijo normalno delovanje našega telesa.

Hrana za čiščenje jeter

Kakšno hrano naj bi uživali, da ne škodujemo našemu organu? Tudi tukaj velja pravilo uravnotežene in raznolike prehrane. S tem  v svoje telo vnesete vsa potrebna makro- in mikrohranila, ki so nujno potrebna za delovanje. Potrebno je tudi paziti, da ne uživamo veliko maščob, tukaj predvsem govorimo o nasičenih maščobnih kislinah, ter seveda sladkor. Torej izogibati se moramo visoko procesirani hrani. Prav tako prekomerna telesna masa oziroma nepravilna prehrana lahko povečata tveganje za bolezni jeter, kot je na primer nealkoholna maščobna jetrna bolezen, ki lahko ob napredovanju vodi v cirozo jeter. Do slednje težave lahko med drugim pripelje tudi prekomerno uživanje alkohola. Zato se izogibajmo alkoholu in ostalim škodljivim snovem, ki negativno vplivajo na jetra. Raje poskrbimo za zadosten vnos vode tekom dneva in tudi ne pozabimo na gibanje. V kolikor bomo skrbeli za zdrav življenjski slog, bodo jetra svojo nalogo čiščenja več kot odlično opravila sama. Tako je najboljša hrana za čiščenje jeter kar uravnotežena prehrana, ki je del zdravega življenjskega sloga. Kaj pa diete in ostali pripravki za čiščenje jeter?

Čiščenje jeter – stranski učinki nepravilnih diet in pripravkov

Danes je na spletu že ogromno diet in pripravkov, ki promovirajo hitro čiščenje jeter od alkohola, promovirajo čiščenje jeter z limono, pa tudi čiščenje jeter s krtačo, ter čiščenje jeter s sirotko, ali pa iščejo grenka sol - čiščenje jeter, in še bi lahko naštevali. Žal pa so diete za čiščenje jeter oziroma vsi detoksi ali smutiji za čiščenje jeter le mit in ne resnica. Ja, tudi čiščenje jeter z grenko soljo, česnom za čiščenje jeter in grenivko spadajo sem. Razne prečiščevalne kure lahko na žalost naredijo našemu telesu več škode kakor koristi. Zato ne povezujmo več med seboj čiščenje jeter - grenka sol in ne kupujmo sokov za razstrupljanje jeter, temveč, ko pomislimo na hrano za čiščenje jeter raje pomislimo na uravnoteženo prehrano z zadostno količino vode.

Pri tem lahko le podpiramo naše telo z ustreznimi prehranskimi dopolnili, ki jih dobimo na preverjenih prodajnih mestih. V zadnjem času pa določene študije poročajo o pozitivnih učinkih pegastega badlja, ki naj bi zmanjšal vnetje jeter, ter izvlečku kurkume, ki naj bi ščitil pred poškodbami jeter. Ker pa o tem še ni dovolj informacij, se o jemanju prehranskih dopolnil za jetra še prej pogovorite s strokovno osebo. Pri izbiri prehranskih dopolnil pa bodite tudi pozorni na to, da le ta vsebujejo vitamine in minerale, ki ščitijo naše celice pred poškodbami oksidativnega stresa, to je na primer vitamin B2. V primeru povišanega holesterola, pa se priporoča tudi uživanje rastlinskih sterolov, ki lahko zmanjšujejo nivo holesterola v krvi. Seveda pa posegajmo po dopolnilih šele takrat, ko je tudi naša prehrana zdrava in uravnotežena.

Izogibajmo se raznim detoks dietam za čiščenje jeter in raje poskrbimo za zdrav življenjski slog. Različni sokovi in podobni pripravki namreč niso podprti z znanstvenimi študijami in ni dokazanih pozitivnih učinkov. Najboljši pristop k ohranjanju zdravja jeter oziroma našega zdravja na splošno je zdrav življenjski slog, ki vključuje redno gibanje, skrb za normalno telesno maso, uživanje uravnotežene prehrane, izogibanje alkoholu, sladkim pijačam, prepovedanim substancam in drugim škodljivim dejavnikom oziroma snovem. Svoje telo lahko kvečjemu podpremo z ustreznimi prehranskimi dopolnili, v kolikor nam s prehrano ne uspe vnesti vseh nujno potrebnih vitaminov in mineralov.

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano ter zdrav način življenja.

Avtorica: Kristina Matić, mag. inž. preh.

Literatura:

  • Abenavoli, L., Capasso, R., Milic, N. & Capasso, F. 2010. Milk thistle in liver diseases: Past, present, future, Phytotherapy Research, 24, 10.
  • Corless, J.K. & Middleton, H.M. 1983. ‘Normal Liver Function: A Basis for Understanding Hepatic Disease’, Archives of Internal Medicine, 143, 12.
  • Evropska komisija: Register dovoljenih zdravstvenih trditev na živilih. URL: https://ec.europa.eu/food/food-feed-portal/screen/health-claims/eu-register
  • Ozougwu, Jevas. 2017. Physiology of the liver. 4: 13 - 24.
  • Vera-Ramirez, L., Pérez-Lopez, P., Varela-Lopez, A., Ramirez-Tortosa, M., Battino, M. & Quiles, J.L. 2013. ‘Curcumin and liver disease’, BioFactors, 39, 1.
  • EFSA: Blood cholesterol reduction health claims on phytosterols can now be judged against EFSA new scientific advice. URL: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can