Akne v odrasli dobi, ko jih več ne pričakujemo.

Akne v odrasli dobi, ko jih več ne pričakujemo.

Akne (akne vulgaris) so ena najpogostejših dermatoz, ki prizadene oba spola in se pojavi pri približno 80 odstotkov mladostnikov. Po dvajsetemu letu počasi izginejo, lahko pa ostanejo vse do tridesetega leta starosti in še dlje, še posebej pri ženskah. Najpogosteje se pojavijo na obrazu (99 odstotkov), hrbtu (66 odstotkov) in na prsih (15 odstotkov), nekoliko manj na vratu, ramenih, prsnemu košu in nadlahti, vendar vedno z izrazito izraženo seborejo tj. povečano izločanje sebuma žlez lojnic.

Akne

Akne, ki se pojavljajo v odrasli dobi so večinoma vnetnega tipa in jo spremljajo stalno prisotna rdečina, povečana občutljivost in brazgotine, ki se počasi celijo. Nahajajo se predvsem na predelu okoli ust, na bradi in vratu ter spodnji čeljusti. Po podatkih Ameriške akademije za dermatologijo, ima več kot 17 milijonov Američanov tovrstno diagnozo. Od tega je 50 odstotkov odraslih žensk in 25 odstotkov odraslih moških. Zadnje raziskave so pokazale, da ima akne v odrasli dobi približno 45 odstotkov žensk, starih med 20. in 30. letom, 26 odstotkov žensk, starih med  30. in 40. letom in 12 odstotkov žensk, starih med 50. in 60. letom. 

Potrebno je poudariti, da ni univerzalnega vzroka za akne v odrasli dobi. Strokovnjaki menijo, da so najpomembnejši vzroki za njihov nastanek velike količine vsakodnevnega stresa, hormonskega neravnovesja in slaba prehrana. 

Izogibajte se stresu
Stresu se je v sodobnem načinu življenja nemogoče izogniti, kar poveča tveganje za nastanek aken. Stres stimulira nadledvični žlezi za proizvodnjo stresnega hormona kortizola, in še androgeni hormon, dehidroepiandrosteron (DHEA), ki močno stimulira žleze lojnice in s tem povečano proizvodnjo sebuma. Zato, če je le mogoče izvajajte antistresno terapijo: telovadite, sprostite se, preživite več časa na prostem, počnete stvari, ki vas sproščajo in se jih veselite.

Ah ti hormoni
Hormonske spremembe so povezane z mesečnim ciklusom, prekinjeno uporabo kontracepcije, nosečnostjo, obdobju po porodu, dojenjem in obdobjem menopavzalnih sprememb. Veliko žensk se soočajo s pojavom aken v predmenstrualni fazi   (akne menstruationis). Eden izmed najpogostejših vzrokov za nastanek aken pri mladih ženskah so policistični jajčniki. Perimenopavzalne in menopavzalne akne se pojavijo kot posledica povečane koncentracije progesterona s pomanjkanjem estrogena. Mnogi strokovnjaki menijo, da imajo ženske, ki uporabljajo hormonsko nadomestno zdravljenje manjše tveganje za akne v odrasli dobi zaradi nadzorovane ravni hormonov. 

Pravilna prehrana
Za nastanek aken je v veliki meri odgovorna nepravilna prehrana. Objavljenih je kar nekaj študij, v katerih se povezuje dolgoročna konzumacija hrane z visokim glikemičnim indeksom živil z nastankom aken. Zato bi bilo dobro, da bi se izognili živilom, kot so sladkor, bel kruh, ocvrta hrana, gazirane pijače in energijski napitki. Če želite imeti zdravo kožo brez aken, mora hrana, ki jo jeste vsebovati:   

  • antioksidante (vitamine A, C in E ter selen),
  • nenasičene maščobne kisline (bogat vir so plave ribe, ribje olje, oreščki, laneno seme),
  • polifenoli (katehini iz zelenega čaja, sojini flavonoidi, resveratrol iz rdečega grozdja),  
  • probiotiki.

Zakaj nastane rdečina in brazgotine od aken? 
Kot je bilo že omenjeno so akne v odrasli dobi večinoma vnetnega tipa. S pravočasnim zdravljenjem ne bi smelo priti do brazgotin. No, če zamudiš s terapijo, je včasih vnetje tako močno, da pride do okvar, ki jih telo ne more popraviti in nastane brazgotina ali rdečina kože na mestu vnetja. Večina ljudi, zlasti ženske, uporablja korektor in/ali pudre za prekrivanje brazgotine, vendar najpogosteje z nezadovoljivim rezultatov. Na žalost, ni mogoče v celoti odstraniti brazgotine na kakršen koli način, vendar lahko pričakujemo znatno zmanjšanje z  uporabo keratolitičnih in regenerativnih krem, kemičnimi pilingi, mikrodermoabrazijo, ali z uporabo laserja. Ker so lahko brazgotine zelo različne, ne odgovarjajo vse navedene metode vsem vrstam brazgotin, zato tudi ni pravega učinka. Da bi izbrali ustrezno metodo za ublažitev vidnosti brazgotin, se posvetujte z dermatologom, preden se odločite za katerega od zgoraj navedenih metod.

Kaj lahko storite sami? 
Uporabite dermokozmetične izdelke. Dermokozmetični izdelki so osnova za vsakodnevno higieno in nego, z redno uporabo so lahko rezultati vidni. Da bi bili z izbiro izdelkov zares zadovoljni, upoštevajte, da imajo naslednje zaželene lastnosti:   

  • brez mila (soap free),  
  • brez sestavin, ki mašijo pore (nekomedogeno),
  • brez olja (oil free),  
  • zasnovani na vodni osnovi (water-based),  
  • vsebujejo blaga sredstva za odstranjevanje nečistoč in odvečni sebum (gentle surfactants),  
  • hipoalergeno (če imate poleg aken tudi občutljivo kožo)

O izbiri izdelkov za vaš tip kože se posvetujte z dermatologom ali s farmacevtom . Če izdelke izberete sami, pozorno preberite, kaj je napisano na deklaraciji, za kateri tip kože ali težave je izdelek namenjen, ker vam lahko uporaba neustreznih izdelkov škoduje in poslabša stanje na koži.

Besedilo je pripravilo podjetje Oktal Pharma d.o.o.
https://www.eau-thermale-avene.si/