Akna ili bolni potkožni prištić: 6 savjeta kako je se riješiti

akne i prstič

Svi poznajemo bolne potkožne prištiće, gnojne tvorevine (apscese), jednu od glavnih kožnih lezija kojih se je teško riješiti.

Životni ciklus formiranja, sazrijevanja i uklanjanja potkožne akne ili gnojne tvorevine može potrajati nekoliko tjedana.

Akna može nastati na:

  • Licu (osobito na bradi)
  • Leđima
  • Ispod pazuha
  • Nogama

Često je bolna na dodir, a ako se nepravilno njeguje, može ostaviti ožiljak na koži koji traje nekoliko mjeseci. Potkožni prištići na licu su estetski problem i u svakom ih se slučaju želimo riješiti što je prije moguće jer su i bolni.

Kako se možemo (ako uopće) boriti protiv dosadne potkožne akne?

Rješenje za bolne potkožne prištiće je sve osim jednostavno. Posjet osobnom liječniku ili dermatologu preporuča se u slučaju velikog problema.

Činjenica je da se akna ne može u potpunosti ukloniti na brz način ali ovoj kožnoj bolesti možemo pomoći pravilnom njegom kože koja:

  • Sprječava rast potkožnih prištića.
  • Ublažava nastanak nakupina masti, loja i bakterija koje se nakupljaju ispod kože.
  • Skraćuje vrijeme prisutnosti potkožnih prištića na licu, leđima ili nogama.

Predstavit ćemo šest različitih načina kako spriječiti širenje potkožnih prištića i smanjiti njihovu pojavu.

Temeljna osnova za borbu protiv problematične kože, kao što su preventiva i njega kože, je temeljita higijena kože. U tu svrhu koriste se dermatološki gelovi za čišćenje koji ne iritiraju kožu (bez sapuna).

Primjer: Hyfac dermatološki gel (150 ml) čisti, osvježava i hrani kožu sklonu aknama.

Jutarnja rutina nam mora biti temeljito čišćenje kože.

Što je akna i kako nastaje?

Općenito, akne se mogu prepoznati kao bolni potkožni prištići koji nemaju bijeli ili crni vrh na površini kože, što je tipično za većinu drugih akni.
Podložnost prištićima ili aknama posljedica je stafilokokne infekcije kože, obično ispod gornjega sloja (epitela) kože. Zbog povećane aktivnosti muških spolnih hormona (i kod žena i kod muškaraca), povećava se izlučivanje sebuma iz lojnih žlijezda, što može dovesti do pojave lojnih čepića i posljedično akni.

Potkožne akne su posljedica zatvorenih pora kože i zbog njih se nakuplja loj ispod kože lica, leđa, pazuha ili nogu. Nastaju male potkožne izbočine koja se mogu upaliti. Upala nakupine loja u epitelu ili potkožnom tkivu dovodi do pojave kvržica ili cista.

U takvom potkožnom tkivu nekontrolirano se počinju skupljaju bakterije, uglavnom stafilokoki. Odgovor našeg imunološkog sustava na to je smanjivanje broja bijelih krvnih stanica (limfocita)  i nakupljanje potkožnog gnoja.

Na samom početku pojavljivanja potkožni prištić je obično crven i bolan na dodir. Unutar tjedan dana, gnoj se nakupi ispod kože, golim okom može se vidjeti bjeličasta formacija. Kod pune zrelosti akne, koža može puknuti a gnoj iz potkožnog prištića se razliti po površini kože.

Koji su uzročnici potkožnog prištića?

Najočitiji 'krivac' za formiranje akni su stafilokoki. Obično ih naša koža lako kontrolira, ali, ako se koža mehanički ošteti (rane, ogrebotine) ili se ošteti uporabom nadražujućih sapuna, stafilokokima je otvoreno mjesto ulaza u dublje slojeve kože.

Istina je da većina kožnih bakterija ne uzrokuje infekcije jer je naš imunološki sustav uglavnom sposoban kontrolirati mikrobiološku floru kože. Pravi problem nastaje kada imunološki sustav izgubi mogućnost kontrole mikrobiološke flore kože pa kao posljedicu imamo formiranje potkožnih akni, odnosno ubrzan rast bakterija, uključujući stafilokoke.

Na mjestima gdje je normalno prisutno više vrsta bakterija - kao što su nosna sluznica i ispod pazuha - povećana je vjerojatnost pojave akni.Uzroci pogoršanja imunološkog sustava mogu biti općeniti kao stres, loša higijena, vremenski učinci ili specifičniji kao hormonska neravnoteža i prekomjerna upotreba kortikosteroida.

Šest savjeta kako se riješiti potkožnih akni

Kod liječenja ili njege akni, problem je uglavnom mjesto gdje se one nalaze. Površnu prištića može se posuti topikalnim proizvodima (koji se nanose na kožu) za problematičnu kožu, međutim, često potkožne akne ne možemo tretirati aktualnim proizvodima (gelovi za čišćenje, kreme za akne, pilinzi, maske) jer su nepristupačne. U svakom slučaju, možemo ponuditi pomoć tijelu kako bi uklonilo akne uz sveobuhvatnu i temeljitu njegu područja kože.

Pripremili smo šest savjeta kojima ćete sprječiti razvoj akni ukoliko ih se budete pridržavali :

1) Prištići se ne istiskuju, pogotovo ne potkožne akne

Općenito za prištiće vrijedi  dobro poznato pravilo: prištići se ne istiskuju. Ako imate problema s prištićima, možete pročitati članak Kako se riješiti prištića bez istiskanja.

Za akne je ovo pravilo još važnije. Potkožna akna nije ograničena lojnim čepićem (običan prištić) nego je  ovdje koža ta koja ograničava proboj akne na površinu. Ako želimo istisnuti aknu, moramo probiti gornji sloj kože - što je obično vrlo teško.

Svi znamo da su akne bolne na dodir pa stiskanje može biti vrlo bolna aktivnost. Ako nam svejedno uspije istisnuti aknu, sav se njen sadržaj izlije preko površine kože i kontaminira je mrtvim bakterijama, limfocitima i lojem. U slučaju da ipak odlučimo istisnuti aknu, moramo kožu barem temeljito očistiti nekim antiseptikom ili dermatološkim gelom za čišćenje.

2) Topli oblozi s vlažnim ručnikom

Topli oblozi na mjestu gdje je potkožna akna, korisni su zbog dva učinka:

  1. Ublažavaju bol. Uz blagi pritisak na aknu se može staviti topla obloga i time olakšati bol. To je osobito korisno kod najbolnijih akni.
  2. Prošire pore. Više temperature na koži proširuju pore i povećavaju protok loja. U nekim slučajevima, takvi vrući oblozi mogu omekšati epidermu kože do te mjere da se zatvoreni gnoj iz akne počine izlijevati. Ako se to dogodi, preporuča se koristiti dermatološki gel za čišćenje kako bi se sadržaj potkožnih prištića uklonio što je moguće temeljitije.

Najlakši način je koristiti čisti ručnik koji je prethodno bio navlažen toplom vodom. Nježno stavite topli ručnik na zahvaćeno područje i pustite ga djelovati 5 do 10 minuta. Ova rutina se može ponoviti nekoliko puta dnevno jer su oblozi osobito ugodni i dobro ublažavaju bol na koži.

3) Flasteri protiv prištića

Flasteri se obično koriste kada se pojavi prištić i želimo ga brzo ukloniti. Većina flastera radi na principu temeljitog sušenja područja na kojem se pojavio prištić.

U određenoj mjeri flaster može ublažiti potkožne prištiće sušenjem područja kože pod kojim je akna. Na taj način uklanjamo i višak sebuma, mrtve stanice i pomažemo u uklanjanju bakterija.

Postoji nekoliko različitih flastera protiv akni a najprirodniji sadrže eterična ulja - i  možete ih vidjeti ovdje.

4) Topikalni antibiotik

Ako je glavni 'krivac' za formiranje potkožne akne bakterija, onda se čini logičnim boriti se protiv bakterija antibakterijskim sredstvom - antibiotikom.
Postoji nekoliko različitih topikalnih antibiotika dostupnih samo na recept liječnika opće prakse ili dermatologa. Nalaze se u obliku otopina, masti ili gelova.

Problem s upotrebom topikalnih antibiotika kod akni je da se bakterije protiv kojih se želimo boriti, nalaze u epitelu ili potkožnom tkivu a tamo topikalni antibiotici teško dopiru.
Međutim, različiti antibiotski gelovi i masti mogu se koristiti kao preventivna zaštita od nastanka ili ponovnog formiranja potkožnih prištića.
Uz topikalne antibiotike, možemo njegovati kožu s dermatološkom kozmetikom za problematičnu kožu.

5) Ulje čajevca

Eterična ulja koja se koriste u flasterima protiv prištića mogu se koristiti kao alternativna njega za prištiće. Ona predstavljaju alternativni način liječenja topikalnim antibiotikom i uglavnom djeluju  tako da isušuju kožu na (ili ispod) mjesta na kojem su se pojavili prištići, akne.

Za njegu akni najpoznatije je ulje čajevca koje se nanosi na zahvaćeno područje u večernjim satima i ostavi preko noći. Ujutro se ulje čajevca uklanja pomoću gelova za čišćenje ili micelarne vode.

Vrijeme njege eteričnim uljima je kraće jer esencijalna ulja brzo ishlape. Kako bi se produžilo vrijeme njege, eterična ulja se koriste u prikladnim flasterima protiv prištića.

6) Pčelinji med

Jedan od najprirodnijih načina za liječenje akni  i problematične kože, uključujući potkožne akne, je pčelinji med. Med se tradicionalno smatra antiseptikom zbog visokog sadržaja jednostavnih šećera.

Predstavlja još jedan alternativni način da se riješimo potkožnih prištića. Nažalost i med djeluje topikalno, teško prodire u unutrašnjost kože gdje se nalazi središte akne.

Topli domaći med se može nanositi na zahvaćene dijelove kože iznad akne nekoliko puta dnevno i pustiti da djeluje.  Uklonimo ga toplom ili mlakom vodom.

Lekarnar.com