Strokovni pregled: Marko Višič, mag. farm.
Okužba želodca z bakterijo Helicobacter Pylori je najpogostejša kronična okužba na svetu.
S to bakterijo je okuženih kar 50% vseh ljudi, največ že od otroštva, vendar pa okužba marsikomu niti ne povzroča večjih težav. Le 10% tistih, ki so okuženi z bakterijo Helicobacter Pylori, ima simptomatske težave kot so:
- Zgaga.
- Slabost.
- Slab zadah.
- Napihnjenost.
- Driska.
Simptomi povezani z delovanjem Helicobacter Pylori so lahko pogosto nesprecifični; to pomeni, da je težko opredeliti ali so simptomi posledica delovanja želočne bakterija ali je razlog v čem drugem.
Helicobacter Pylori v želodcu
Bakterija Helicobacter Pylori je posebej prilagojena na neugodno kislo okolje v želodcu, kjer se nahaja. Zadržuje se tik ob epiteliju želodčne sluznice pod filmom bazične sluzi, ki predstavlja lastno zaščito želodčne sluznice pred agresivno kislo vsebino želodca.
Poleg tega je bakterija tudi sama razvila obrambni mehanizem za lokalno nevtralizacijo kisline v njeni neposredni okolici. Oba mehanizma ji tako omogočata preživetje v kislem želodcu.
Glede na številne dodatne dejavnike tveganja (prehrana, kajenje, alkohol, redno jemanje acetilsalicilne kisline ali drugih protibolečinskih zdravil iz skupine nesteroidnih antirevmatikov ali zdravil proti strjevanju krvi, stres...) lahko okužba s Helicobacter Pylori povzroča tudi različne resne bolezni kot so:
- Kronični gastritis (kronično vnetje želodca).
- Rano na želodcu ali dvanajstniku.
- Dispepsijo (pogosta bolečina v trebuhu).
- Raka na želodcu.
Želočna bakterija namreč močno zmanjša naravno zaščito želodčne sluznice, zaradi česar je ta mnogo bolj dovzetna za različne kvarne dejavnike.
Vpliv protibolečinskih in protivnetnih zdravil na pojavo želočne razjede
Ni odveč pripomniti, da sodijo poleg bakterije Helicobacter pylori med najpogostejše vzroke za nastanek ulkusne bolezni (razjeda na želodcu ali dvanajstniku) prav pogosto uporabljana protibolečinska in protivnetna zdravila (acetilsalicilna kislina, ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, itn.).
Ta poškodujejo želodčno sluznico ali vsaj njeno zaščitno plast že ob samem stiku z njo, poleg tega pa z zaviranjem tvorbe nekaterih za zaščito želodčne sluznice pomembnih snovi zmanjšujejo tudi njeno odpornost na ostale kvarne dejavnike.
Kako zdravimo okužno z bakterijo Helicobacter Pylori?
Okužbo s Helicobacter Pylori vedno zdravimo pod zdravniškim nadzorom in sicer nam ta običajno predpiše kombinacijo zdravil na recept:
- zdravilo, ki zavira izločanje kisline v želodec (ta zagotovi ustrezno okolje, da se lahko vnetje želodčne sluznice pozdravi) in
- kombinacijo dveh antibiotikov, ki bakterijo uničita (najpogosteje uporabljeni kombinaciji sta metronidazol in klaritromicin ali pa amoksicilin in klaritromicin).
Antibiotično zdravljenje okužne z želočno bakterijo traja 7-10 dni, terapija z zaviralci izločanja kisline pa običajno nekoliko dlje.
Testiranje okužbe s H. Pylori
Če vas pestijo težave, ob katerih ste pomislili na okužbo s Helicobacter Pylori, lahko primarno test na prisotnost bakterije opravite kar doma.
V primeru pozitivnega rezultata se o nadaljnjem zdravljenju posvetujte s svojim osebnim zdravnikom.
Lekarnar.com